27.07.2021, meniny má
6. júla 2020

Po celej Trnave môžete vidieť sochy v životnej veľkosti. Príďte si zahrať unikátnu GPS hru „Mocný opasok“

Po celej Trnave môžete vidieť sochy v životnej veľkosti. Príďte si zahrať unikátnu GPS hru „Mocný opasok“
Zdroj: FB Peter Bročka/FB Zaži v Trnave
reklama

Trnava, mesto „čo by kameňom dohodil“ od Serede, je známa svojimi akciami a rozvíjaním kultúry snáď odjakživa. Prečo obyvateľom a záujemcom nespestriť leto ďalším skvelým nápadom? Od začiatku tohto mesiaca je totiž návšteva Trnavy spojená s jedinečným zážitkom.

Mesto Trnava vytvorilo pre všetkých obyvateľov aj návštevníkov špeciálnu interaktívnu GPS hru s názvom Mocný opasok. Pozýva celé rodiny zažiť príbeh majestátnych trnavských hradieb úplne inak ako doteraz, a to s mobilom v ruke.

História trochu inak

Len si to všetci predstavte. Prídete do centra Trnavy, naťukáte na svojom smartfóne hradby.trnava.sk, jednoducho stlačíte tlačidlo NOVÁ HRA… a za pár minút dostanete jedinečné stredoveké krycie mená ako Milica, Hech alebo Fridlin. Stávate sa súčasťou historického príbehu. So svojím smartfónom sledujete indície, ktoré sa môžu  vyskytovať okolo tehlových hradieb, ktorými je Trnava známa. Hľadáte stratený kľúč, aby ste do mesta vpustili jedného z najväčších pánov Uhorska – kráľa Ľudovíta z Anjou.

Fotka Zaži v Trnave.

zdroj: FB Zaži v Trnave

Celou cestou navštevujete sochy v životnej veľkosti, ktoré vytvorila scénická výtvarníčka Naďa Salbotová. Všetky sochy sú spojené s dejinami mesta, vďaka čomu je hra Mocný opasok ako dobrodružná učebnica dejepisu. Táto hra vznikla s cieľom osloviť nielen dospelých, ale určite aj detských návštevníkov. Obsahuje rôzne zaujímavé pikošky z dejín mesta Trnava, animácie, hádanky či ilustrácie. A za nájdenie strateného kľúča a vpustenie panovníka získavajú návštevníci od mesta originálnu odmenu.

Ako celá hra vznikla?

Trnava je známa najzachovalejšími hradbami v strednej Európe. Mesto sa už dlhšie pohrávalo s myšlienkou oživiť tieto hradby nejakou súčasnou a modernou formou. Minulé leto oslovil vedúci úseku kultúry mesta Trnava Peter Cagala výtvarníčku Naďu Salbotovú. Tá súhlasila s nápadom umiestniť na hradby sochy v životnej veľkosti, a tak začali vznikať prvé návrhy.

„Už vo fáze modelovania sôch sme vedeli, že pôjde o viac ako o inštalácie,“ hovorí Peter Cagala pre portál trnava-live.sk a pokračuje: „Mali sme v hlave modernú interaktívnu hru, v ktorej sa história spojí s technológiou do jedného celku a bude zrozumiteľná aj deťom. Dnes sa tešíme, že prinášame Mocný opasok – komplexné dielo, ktoré môžete u nás v Trnave zažiť bez obmedzenia veku, je kompatibilné s každým smartfónom a bude na Slovensku unikátom.“

Na hre pracoval celý veľký realizačný tím. Od jesene 2019 sa tvoril podrobný scenár, kompletná grafika, úžasné ilustrácie. V zime nastúpilo programovanie, načítanie voice overu v anglickej aj slovenskej réžii a tiež zvuková réžia.

Fotka Zaži v Trnave.

zdroj: FB Zaži v Trnave

Čo vás čaká v Mocnom opasku?

 • 60 – 90 minút prechádzky zákutiami Trnavy,
 • GPS princíp hry,
 • návšteva 7 súsoší: požiarnici, stavitelia, zamilovaní študenti, kuruci, žobrák Šaňo, nočná hliadka, mestský vrátnik Portarius s družinou,
 •  7 interaktívnych úloh,
 • odmena na konci.

Audio verziu načítal Kamil Mikulčík

Aj deti a možno aj dospelí určite ocenia audio verziu hry. Kto radšej počúva, ako číta, bude si môcť hru Mocný opasok na telefóne pustiť do uší. Audio verziu nahovoril slovenský herec Kamil Mikulčík, ktorý je rodený Trnavčan. Zvuková podoba hry naisto poteší aj rodičov s malými deťmi, ktoré ešte nevedia čítať. Vypočujú si to totiž ako rozprávku.

Aktuálne pracuje trnavský tím húževnato aj na anglickej verzii, aby mohli históriu Trnavy interaktívne objaviť aj turisti zo zahraničia. V angličtine sa hra volá The Mystery of Mighty Bell a nadaboval ju írsky hudobník Graeme Mark Donaldson. Anglická verzia sa spustí v polovici júla.

„Veríme, že hra o Mocnom opasku bude príjemným multimediálnym výletom po meste spojeným s kávou a zmrzlinou a že z peknej historickej kulisy mesta aj vďaka vám opäť spravíme z hradieb opevnenie plné príbehov,“ dodáva Peter Cagala na záver.

Na aké historické postavy sa môžete tešiť?

V hre sa nachádzajú rôzne stredoveké povolania a postavy na rôznych miestach. Tešiť sa tak môžete na:

 • stredovekých strážnikov mesta pri Bernolákovej bráne,
 • staviteľov hradieb pri hoteli Apollo (ulica Dolné Bašty),
 • zamilovanú dvojicu z čias slávnej Trnavskej univerzity v parku Bela IV.,
 • požiarnikov zachraňujúcich Trnavu pri Severnej veži (ulica Michalská),
 • kurucov (za Bazilikou sv. Mikuláša),
 • žobráka Šaňiho (Múzejné námestie),
 • portaria s halapartníkmi (Námestie SNP – Dolná brána).

Všetkým návštevníkom sa odporúča prísť na začiatok najneskôr o 19.30 hod., mať nabitý svoj mobilný telefón (s operačným systémom Android alebo iOS), zapnúť si v telefóne mobilné dáta a GPS, mať so sebou dostatok vody, pre väčší herný zážitok použiť slúchadlá a vyčleniť si na hru minimálne 60 – 90 minút.

Fotka Zaži v Trnave.

zdroj: FB Zaži v Trnave

Fotka Zaži v Trnave.

zdroj: FB Zaži v Trnave

Fotka Zaži v Trnave.

zdroj: FB Zaži v Trnave

Fotka Zaži v Trnave.

zdroj: FB Zaži v Trnave

Páčil sa vám článok? Podporte hru zdieľaním.

Zdroje: trnava-live.sk
Zdieľať na Facebooku