27.07.2021, meniny má
28. februára 2021

Vláda zverejnila nové opatrenia, ktoré budú platné od stredy. Pozrite, čo všetko sa ruší a čo bude povinné

Vláda zverejnila nové opatrenia, ktoré budú platné od stredy. Pozrite, čo všetko sa ruší a čo bude povinné
Zdroj: FB Pavol Čekan/FB Igor Matovič
reklama

Premiér Igor Matovič rokoval s odborníkmi a vedcami od utorka o ďalších krokoch a opatreniach. Tie by mali pomôcť zlepšiť epidemiologickú situáciu na Slovensku. Hoci rokovania sa začali už v utorok, do dnešného doobedia sa ani premiér, ani odborníci nevyjadrili, na čom sa dohodli. Dnes poobede a aj večer zasadala vláda opäť. Aké sú finálne opatrenia?

Aký bol predbežný návrh opatrení?

Odborníci zdôrazňovali sprísnenie opatrení tým, že sa u nás rozšíril nebezpečný britský variant. Dokonca hrozí aj zavlečenie juhoafrického či iných variantov. Okrem toho sa zvyšuje úmrtnosť, predlžujú hospitalizácie a ťažká forma choroby postihuje aj mladšie ročníky. Situáciu zhoršuje aj narastajúca mobilita kvôli peknému počasiu.

Preto navrhli opatrenia, ktoré by mali platiť v priebehu nasledujúcich troch týždňov (od 1. 3. do 21. 3. 2021). V prípade, že sa do 21. 3. nedosiahne žiadaný efekt, je podľa dokumentu možnosť zavedenia tvrdého obmedzenia pohybu, zastavenie výroby a uzavretie krajiny.

Odborníci navrhli dokopy 10 opatrení:

 1. benefity a kontroly,
 2. prednemocničná starostlivosť,
 3. zvýšenie osobnej ochrany pred infekciou,
 4. výrazné obmedzenie mobility,
 5. zlepšenie bezpečnosti na pracoviskách,
 6. úprava výnimiek,
 7. sprísnenie hraničného režimu,
 8. testovanie a zachytenie nových variantov ochorenia,
 9. aktualizácia stratégie očkovania,
 10. zlepšenie komunikácie.

Vyjadrenie premiéra

Najzásadnejšie opatrenie je podľa Igora Matoviča, aby ľudia dodržiavali opatrenia, ktoré sú už v súčasnosti platné.

 „Od začiatku decembra počet pacientov v nemocniciach stúpa,“ povedal premiér.

Podľa neho neklesajú počty ľudí ani po zavedení COVID automatu. Za problematickú označil aj britskú mutáciu ochorenia. Podľa premiéra ľudia považujú testovanie za bezpečné a len nízke percento ľudí uviedlo, že by sa mohli nakaziť pri testovaní. Za problém označil ľudí, ktorí nedodržiavajú opatrenia. Slovensko má podľa neho smolu aj v tom, že veľké množstvo ľudí nemôže pracovať z domu a musia chodiť do práce, čím sa zvyšuje mobilita.

Aké sú finálne opatrenia?

Na Slovensku začne platiť od stredy 3. marca 2021 prísny zákaz vychádzania v čase od 20.00 hod. večer do 5.00 hod. ráno. Výnimku budú mať napríklad ľudia na:

 • cestu do a zo zamestnania zamestnanca školy a školského zariadenia, ak sa táto osoba preukáže potvrdením zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce a negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 7 dní alebo antigénového testu,
 • cestu do a zo zamestnania zamestnanca, okrem zamestnancov škôl a školských zariadení, ktorý nemôže vzhľadom na povahu práce vykonávať túto ako prácu z domácnosti,
 • cestu v nevyhnutnom rozsahu na účel obstarania nevyhnutných životných potrieb (najmä nákup alebo zaobstaranie potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov a pomôcok, hygienického tovaru, drogériového tovaru…),
 • do čistiarne odevov, na kúpu novín a tlačovín, do očnej optiky, do banky, poisťovne, knižnice, servisu bicyklov, servisu motorových vozidiel, na poštu…,
 • cestu na hromadné podujatie, ktorého prevádzku a organizovanie povolil Úrad verejného zdravotníctva SR,
 • cestu do zdravotníckeho zariadenia na účel neodkladnej zdravotnej starostlivosti alebo plánovanú zdravotnú starostlivosť,
 • cestu osoby so psom alebo mačkou do vzdialenosti 1000 m od bydliska,
 • cestu na účel vycestovania do zahraničia a cestu späť pri návrate zo zahraničia,
 • cestu na účel pobytu v prírode vrátane individuálneho športu v rámci okresu a cestu späť.

Povinné FFP2 respirátory

V MHD aj v obchodoch bude od 8. marca povinné nosenie respirátora FFP2. Vo všetkých interiéroch bude respirátor povinný od 15. marca. Opatrenie sa nevzťahuje na deti, ktoré používajú rúško.

Ruší sa možnosť nákupov pre pozitívne testovaných

Osoby pozitívne testované na ochorenie COVID-19 nebudú môcť chodiť už viac do obchodu či vychádzať z domu na rôzne účely. Navštíviť budú môcť v odôvodnenom prípade iba lekára alebo lekáreň. Táto výnimka sa ruší od 8. marca.

Zakázané cestovať mimo obce do prírody

Platnosť všetkých výnimiek zo zákazu vychádzania sa obmedzí na čas od 5.00 do 20.00 hod. Od 20.00 do 1.00 hod. bude zachovaný zákaz vychádzania len s výnimkou cesty na nevyhnutný výkon práce a na nevyhnutné lekárske ošetrenie. V prípade obyvateľov Bratislavy bude platiť možnosť vychádzok v rámci kraja a pre obyvateľov Košíc s možnosťou aj do okresu Košice-okolie.

Príplatok pre členov domácnosti

Pre všetkých členov domácnosti, ktorí musia byť v karanténe pre ochorenie COVID-19, sa zavedie COVID-príplatok. Má motivovať ľudí striktne dodržiavať karanténu. Zvýši sa aj pandemická práceneschopnosť (PN) a ošetrenie člena rodiny (OČR).

Sekvenovanie vzoriek

Spúšťa sa aj náhodné týždenné sekvenovanie minimálne 500 vybraných pozitívnych vzoriek ochorenia COVID-19. Raz za dva týždne by sa mali pretestovať všetky pozitívne vzorky na prítomnosť mutácií britského a juhoafrického variantu.

Zatvorené školy a škôlky pre homeoffice rodičov

Predškolská a školská dochádzka bude umožnená iba pre deti zamestnancov, ktorí musia chodiť do práce prezenčne. Ide o žiakov v materských školách a na prvom stupni základných škôl. Zamestnanci a žiaci sa budú testovať dvakrát do týždňa samotestami. 

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: aktuality.sk, dobrenoviny.sk, hospodarskenoviny.sk
Zdieľať na Facebooku