17.05.2021, meniny má
27. apríla 2021

Počuli ste už o hre Geocaching? Prechádzku si môžete spríjemniť hľadaním skrýš aj v Seredi a okolí

Počuli ste už o hre Geocaching? Prechádzku si môžete spríjemniť hľadaním skrýš aj v Seredi a okolí
Zdroj: Michal Dinga/zlavomat.sk
reklama

Hra Geocaching stihla obletieť celý svet a istý čas sa do nej zapájajú už aj Seredčania. Je to skvelý spôsob, ako si spríjemniť prechádzku v prírode či v meste a ako spoznať doposiaľ neobjavené miesta. Princíp aktivity je jednoduchý. Na hľadanie ukrytej skrýše – kešky, vám stačí len mobilný telefón. Kde ich nájdete v Seredi a okolí?

Môžu byť ukryté kdekoľvek

Hra je založená na hľadaní skrytých objektov (cache), ku ktorým sa dostanete na základe GPS súradníc. Stačí sa bezplatne zaregistrovať v aplikácii alebo navštíviť oficiálnu stránku, kde sa vám zobrazia všetky skrýše vo vašom okolí. Pri každej z nich nájdete popis, zaujímavosť, fotky a náročnosť.

Nájdete ich najmä v prírode, pri zaujímavých budovách, v lokalitách s peknou scenériou, kde môžu byť zavesené napríklad na strome. Vo väčšine prípadoch sú umiestnené na ľahko dostupných miestach, no nájdu sa aj kešky ukryté v korunách stromov, pod vodou či pod mostom.

Čo sa v nich skrýva?

Skrýšou môže byť napríklad vodotesná nádoba, ako sme písali v tomto článku, alebo obal od vitamínov či taška. Okrem zápisníka, do ktorého sa zapíše každý, kto kešku nájde, v nich nájdete aj rôzne drobné predmety, ako napríklad mince, odznaky alebo magnetky. Líšia sa aj svojou veľkosťou. Na Slovensku sú populárne najmä malé nádoby.

Je dôležité, aby vás pri otváraní skrýše nikto nevidel, pretože by sa keška prezradila a niekto by ju mohol znehodnotiť. Ak sa vám nejaký predmet zapáči, môžete si ho vziať. Pravidlom však je, že by ste do skrýše mali na oplátku pridať niečo nové.

Hra sa rozšírila aj na Slovensku

„Kešky vás zavedú na miesta, ktoré by ste inak nevideli. Pomáhajú aj pri utužovaní vzťahov. Veď spoločná prechádzka za keškou je ideálnou príležitosťou, ako sa porozprávať o veciach, na ktoré počas bežných dní nie je čas,“ povedal Karel Kilián pre sme.sk.

40-ročný Ostravčan našiel za štyri roky geocachingu vyše 2 100 kešiek a precestoval kvôli nim riadny kus sveta. Na Slovensku je zaregistrovaných približne 14 000 skrýš, ktoré hľadá 9 000 ľudí. Pridajú sa k nim aj ďalší obyvatelia Serede a okolia? Dokážeme si tak spríjemniť dni v prírode či na prechádzke s deťmi. Pokiaľ vás táto hra zaujala, môžete pre ostatných pátračov vytvoriť aj svoju vlastnú skrýšu.

Zdroj: geocaching.com

Zdroj: edusmile.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: geocaching.com, cestovanie.sme.sk
Zdieľať na Facebooku