24.02.2024, meniny má

Počuli ste už o indiánskom tábore v Seredi? V našom meste ich tradícia žije už 9 rokov

7. októbra 2018
7. októbra 2018

Počuli ste už o indiánskom tábore v Seredi? V našom meste ich tradícia žije už 9 rokov

reklama

V júni tohto roka to bolo 9 rokov, čo začala tradícia indiánskych táborov v našom meste. Na samotnom začiatku bol 1. vedúci tábora Indiánov v Seredi pán Ján Javor, ktorý nám poskytol všetky informácie a aj samotný námet na článok.

Ako nám prezradil, vôbec prvý turnus indiánskych táborov sa uskutočnil 30.6.2009.

Začiatky boli ťažké, ale zároveň úžasné. Sestra Marka vytvorila skvelý tím dobrovoľníkov z radov rodičov, starých rodičov a priateľov, ktorí vytvorili kompletné zázemie tábora.

reklama

Vďaka obrovskej snahe a vynaloženej práci sa im podarilo pripraviť celý areál pre indiánske letné tábory. Vyžadovalo si to terénne úpravy, vybudovanie sociálnych zariadení, opravu bazéna a stavbu altánku.

Domovom indiánskych táborov sa stala záhrada rehoľných sestier sv. Cyrila a Metoda na Dolnočepenskej ulici v Seredi.

“Pamätám si to, ako by to bolo včera, keď som zo záhrady prvý krát  počul indiánske pokriky štyroch kmeňov – Apačov, Komančov, Mohykánov a Siuxov.” Zakladateľ indiánskych táborov Ján Javor

Rehoľné sestry sv. Cyrila a Metoda do nášho mesta prišli 1. septembra 1997. Urobili tak na pozvanie otca arcibiskupa Mons. Jána Sokola. Boli nimi sr. Hyacinta, sr. Zuzana, sr. Miriam a postupom rokov sa k nim pridali sestry Marka, Gorazda a Anzelma.

V indiánskych táboroch sa už v prvom roku vystriedalo vyše 70 detí v troch turnusoch. Počas toľkých rokov letný tábor absolvovalo vyše 700 detí nielen zo Serede, ale aj z Dolnej Stredy, Leopoldova či dokonca z Lendaku.

Deti zvládli rôzne výzvy a skúšky – či už skúšky odvahy, statočnosti, lukostreľby alebo rýchlosti. Dievčatá sa naučili novým tancom, plietli farebné náramky priateľstva, maľovali tričká, vyrábali rôzne výrobky z hliny.

Bodovacie etapové hry a súťaže patrili pravidelne k programu tábora a podľa témy sa odvíjali aj vtipné kostýmy animátorov. Počasie niekedy síce štrajkovalo, no keď prišli horúce dni, deti si mohli užívať dlhé hodiny v malom bazéne. Ku koncu turnusov sme podnikli vždy nejaký zaujímavý výlet do okolia. A ako pán Javor spomína, neodmysliteľnými boli aj spoločné ranné a večerné modlitby.

Za 9 rokov fungovania indiánskych táborov, vyrástla z malých indiánov nová mladá generácia náčelníkov a dobrovoľníkov, ktorí sa popri nezištnej starostlivosti o deti dokážu s nimi aj zabávať.

“V letných táboroch sa vymenilo 5 desiatok animátorov, ktorí dobro a radosť odovzdávajú s mládežníckym nadšením ďalšej generácii. Veľká vďaka patrí Bohu, že nás tak požehnával a vďaka všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na tomto projekte. Obrovská vďaka patrí aj nášmu hlavnému sponzorovi, vedúcim, kuchárom, animátorom a samozrejme našej odvážnej rehoľnej sestre Marke.” 1. Vedúci indiánskych táborov v Seredi

Pánovi Jánovi Javorovi ďakujeme veľmi pekne za všetky informácie, ktoré nám poskytol, vďaka ktorým, ste sa možno dozvedeli niečo viac o našom meste. Ak aj vy pre nás máte námet na článok, budeme veľmi radi, ak nám o ňom napíšete.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdroje: Archív sestier sv. Cyrila a Metoda v Seredi, www.sered.fara.sk
Zdieľať na Facebooku