08.09.2024, meniny má
5. decembra 2019

Podarí sa niekedy odstrániť haldu lúženca? 10 000 podpisov prinúti vládu konať. Podpíšte petíciu aj vy

Podarí sa niekedy odstrániť haldu lúženca? 10 000 podpisov prinúti vládu konať. Podpíšte petíciu aj vy
Zdroj: ciernediery.sk
reklama

Všetkým nám je dobre známa. Halda lúženca nachádzajúca sa kúsok za naším mestom je odpad, ktorý sa tvoril od šesťdesiatych rokov minulého storočia. Dosť dlho na to, aby bola zakreslená vo vrstevniciach a reliéfoch všetkých máp.

V piatok 22. novembra 2019 sa v divadelnej sále Domu kultúry v Seredi uskutočnila prednáška, ktorá informovala prítomných o problémoch spojených s touto kopou polymetalického prachu. Je všeobecne známe, že skládka lúženca je jednou z najzávažnejších environmentálnych záťaží na Slovensku.

Aké sú následky?

Skládka lúženca obsahuje okrem niklu, ktorý má na organizmus karcinogénne, teratogénne aj embryotoxické a genotoxické účinky, aj zlúčeniny chrómu ako je napríklad Oxid chromitý. Chróm môže spôsobiť hlavne astmatické záchvaty, až anafylaktický šok. Celá skládka sa rozkladá na ploche približne 34 hektárov a váži pravdepodobne 6,5 milióna ton. Priemerná výška haldy je 18 metrov, na niektorých miestach sa však štverá až do 35 – 40 metrov. Čo by sme si však mali uvedomiť je, že aj napriek zatrávneniu a letnému polievaniu sa do ovzdušia ročne vypráši 20 – 60 ton prachu. Toto závisí od poveternostných podmienok, zrážok a ročného obdobia.

V minulosti obyvatelia vraveli o znečistení budov, záhrad, áut a obávali sa zdravotných následkov. Dnes už vieme, že tieto zdravotné následky sú dokázané a ide hlavne o alergické, astmatické a v neposlednom rade aj onkologické ochorenia, ktoré môže pravidelné dýchanie čiastočiek odpadu po Niklovej hute spôsobiť. Zarážajúce je však najmä to, že halda nie je rekultivovaná a nemá ani spevnené spodné lôžko z betónu. To znamená, že obsah a škodliviny prenikajú do spodných a okolitých vôd. 

reklama

Zdroj: dolnastreda.sk

Nápravu môžeme dosiahnuť iba spoločným úsilím

Mali by sme si uvedomiť, že hoci nie sme osobne zodpovední za kopu odpadu v našom meste, môžeme sa podieľať na jeho odstránení. Len ak to vezmeme do svojich rúk, podarí sa nám spoločne zachrániť kúsok nášho životného prostredia. Musíme ukázať, že nám záleží na našom meste a musíme pomôcť s odstránením skládky.

OZ Naša Planéta vytvorilo petíciu s názvom Chcem žiť v čistej krajine, ktorej autori žiadajú, aby bola naša krajina bez skládok odpadu a environmentálnych záťaží. Jej podpísaním sa môžete pričiniť o odstránenie skládky lúženca aj iných skládok na našom území.

Na Slovensku sa nachádza približne 25-tisíc skládok, ktoré nikto nezaregistroval a ani v nich neprebehol žiaden výskum. Preto OZ Naša Planéta dúfa, že sa im podarí vytvoriť spoluprácu, ktorá bude systémovo riešiť problematiku životného prostredia na celom území SR.

Ako podpísať petíciu?

Petíciu môžete podpísať na viacerých miestach osobne. V Seredi na mestskom úrade, v reštaurácii Pizzeria AB a v predajni AB autosklo. V Dolnej Strede na obecnom úrade, v Autopotrebách Chmelár, v Potravinách Vančo a v Potravinách Vanek.

Alebo ju môžete podpísať online na tomto odkaze, kde nájdete aj informácie o petícii a jej autoroch. OZ Naša Planéta môžete sledovať na ich facebookovej stránke.

Podpisy sa zbierajú do 15. decembra 2019. Preto veríme, že spoločnými silami a zdieľaním na sociálnych sieťach dokážeme pomôcť životnému prostrediu a aj my, Seredčania, sa pričiníme o odstránenie našej environmentálnej záťaže.

Zdroj: dolnastreda.sk

Zdroj: dolnastreda.sk

Zdroj: ciernediery.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: ciernediery.sk
Zdieľať na Facebooku