13.07.2020, meniny má
25. februára 2020

Podarilo sa získať 55-tisíc eur na vytvorenie repliky Legionára. Do mesta sa opäť vráti jeden z jeho symbolov

Podarilo sa získať 55-tisíc eur na vytvorenie repliky Legionára. Do mesta sa opäť vráti jeden z jeho symbolov
archív mesta Sereď
reklama

Už v apríli minulého roku sme vám priniesli prvý článok týkajúci sa slávnej sochy Legionára. Išlo o sochu, ktorá prekážala režimu, a tak bola zakopaná na neznámom mieste niekde v našom meste. Seredský Legionár bol postavený ako pomník padlým bojovníkom, ktorí v roku 1919 bránili Slovensko proti armáde Maďarskej republiky.

Historický pamätník zostrojený z pieskovca bol slávnostne odhalený 30. júna 1929 pred Obecným domom v Seredi. Jeho autormi boli akademickí sochári Jozef Pospíšil z neďalekých Siladíc a Vojtech Ihriský. Jeho celková výška bola šesť metrov, z toho samotný Legionár meral 3,4 metra a ľudovo ju občania nazývali aj Corgoň.

V septembri sme vám prostredníctvom ďalšieho článku odhalili, že sa začalo pátranie po tejto soche. A prečo by aj nie, z Legionára sa v priebehu dejín stal tak trochu jeden zo symbolov mesta Sereď a veľa dobrodruhov ho chcelo nájsť. Bohužiaľ, aj napriek niekoľkým telefonátom od rôznych ľudí, ktorí ževraj presne vedeli, kde je socha zakopaná, sa stále nenašla. Predpokladá sa, že ak by sa aj našla, kvôli hodnotám pH pôdy by bola pravdepodobne porušená, nakoľko ide o čistý pieskovec.

zdroj: archív mesta Sereď

Socha bude napriek všetkému vztýčená

Samospráve mesta Sereď sa podarilo získať finančné prostriedky v sume 55-tisíc eur, ktoré budú použité na vytvorenie repliky sochy. „Už sa tu niekoľko rokov, desaťročí hovorí o tom, kde je zakopaná, či je zakopaná, a ako sa vyberie. Ja si myslím, že bude jednoduchšie a oveľa účelnejšie, aby sa postavila replika. Podarilo sa nám získať zase viac zdrojov financovania,“ uviedol primátor mesta Sereď Martin Tomčányi.

Na sochu Legionára, respektíve jeho repliku, sa teda môžeme tešiť už v blízkej budúcnosti.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: archív mesta Sereď
rtvkrea.sk
Zdieľať na Facebooku