21.10.2020, meniny má
22. septembra 2020

Podporte iniciatívu „Z čiernej na zelenú“. Získate tak krásnu ekologickú grafiku, ktorá je šetrná k planéte

Podporte iniciatívu „Z čiernej na zelenú“. Získate tak krásnu ekologickú grafiku, ktorá je šetrná k planéte
Zdroj: FB KC Priestor
reklama
Tento rok je pre všetkých rokom, kedy sa stretávame menej. Okrem iných aktivít, činností a oblastí to platí  hlavne pri umení. Stretávame sa s ním teraz podstatne menej ako po iné roky. Organizátori iniciatívy Z čiernej na zelenú sa preto veľmi tešia, že umenie môžu v tomto prípade priniesť priamo k vám domov. Prednedávnom totiž svetu predstavili svoje Grafiky z čiernej na zelenú.

Zmysluplné umenie

Umenie v sebe vždy skrýva nejaký odkaz. A v tomto prípade ide zrejme o najviac zmysluplné umenie tohto roka, nakoľko ide o záchranu kúska nášho regiónu. Kampaň Z čiernej na zelenú upozorňuje na jednu z najväčších neriešených environmentálnych záťaží na Slovensku. Tou je Niklova huta v Seredi, resp. halda odpadu, ktorú tu po sebe zanechala. Kampaň šíri osvetu o jej hrozbách a žiada od kompetentných ministrov jej vyriešenie. Po desiatkach rokov by sa to podľa slov iniciátorov kampane už aj patrilo.

Regionálne umelecké dielo

Grafiky, ktoré sa kampaň rozhodla pripraviť, sú takpovediac malým regionálnym umeleckým dielom. Navrhla ich umelkyňa z Vlčkoviec Anet Zednikova. Vytlačené boli na unikátnom risografe v trnavskej dielni Risko.

Farby sú zo sójového oleja, vody a pigmentu. Sú výrazné a ich prekrývaním sa dajú vytvoriť nové odtiene. Celý proces je citlivý a mimoriadne šetrný k životnému prostrediu. Okrem toho, že risograf používa ako matricu papier z banánových šupiek a tlačí šetrnými farbami, spotrebuje len málo elektrickej energie. Pri tlači nevzniká takmer žiadny odpad. Tento proces preslávili najmä grafiky.

Začiernená krajina

Ako napísala autorka Anet Zednikova na svojom Facebooku, čierna farba v grafikách Z čiernej na zelenú symbolizuje niklovku a ekologický problém, ktorý so sebou nesie. Zelená farba je symbolom komunity a iniciatívy za riešenie tejto ekologickej záťaže, súčasne reprezentuje aj nádej za čistejšie životné prostredie.

Veríme, že do tejto komunity patríte aj vy. Veríme, že vám naše mesto, jeho okolie a príroda nie sú ľahostajné a váš podpis už svieti na zozname signatárov. Petíciu môžete stále podpísať na tomto odkaze.

Ako grafiku získať?

Môžete si vybrať z troch možností grafických návrhov alebo aj všetky. V ponuke sú grafiky s názvami Z čiernej na zelenú, Lúženec alebo Niklová huta v Seredi.

Grafiku získate za podporu kampane Z čiernej na zelenú v minimálnej výške 15 eur. Pre detaily platby a výber grafiky píšte správu na facebookovu stránku KC Priestor alebo e-mail na info@kcpriestor.sk.

zdroj: KC Priestor

zdroj: KC Priestor

zdroj: KC Priestor

zdroj: KC Priestor

zdroj: KC Priestor

zdroj: KC Priestor

Podporte kampaň Z čiernej na zelenú zdieľaním.

Zdroje: FB KC Priestor
Zdieľať na Facebooku