19.04.2024, meniny má
1. marca 2023

VIDEO: Seredčan Michal Dinga zachytil polárnu žiaru jedinečným spôsobom. Pozrite si tú nádheru vo videu

VIDEO: Seredčan Michal Dinga zachytil polárnu žiaru jedinečným spôsobom. Pozrite si tú nádheru vo videu
Zdroj: Michal Dinga
reklama

Milióny Európanov mali možnosť pozorovať počas pondelka 27. februára 2023 výskyt polárnej žiary, ktorú bolo možné sledovať hneď v niekoľkých štátoch.

Okrem Škandinávie bola polárna žiara pozorovateľná v Dánsku, v Nemecku, vo Veľkej Británii, ale dokonca aj v Poľsku, v Česku a v Maďarsku. Počasie nám doprialo a po 11 rokoch sme mali možnosť sledovať polárnu žiaru aj z územia Slovenska.

Polárna žiara objektívom známych fotografov

Aurora borealis – polárna žiara na severnej pologuli alebo Aurora australis – polárna žiara na južnej pologuli je svetelný úkaz na oblohe, ktorý vzniká pôsobením nabitých častíc slnečného vetra pri vstupe do zemskej atmosféry alebo do atmosféry iného kozmického telesa.

Zachytiť polárnu žiaru na fotografii sa odhodlali aj nám všetkým veľmi známi a obľúbení fotografi – Michal Dinga a Majo Chudý. Musíme povedať, že tak nádherné snímky, aké sa podarilo zvečniť Michalovi, sme už dlho nevideli.

reklama

„Všetky hviezdy v našej hemisfére sa otáčajú okolo Polárky, ktorá je tzv. stredom hviezdnej oblohy a je stále na jednom mieste. Takáto dlhočasová fotografia tento pohyb zachytí. Na fotke je tiež viditeľná polárna žiara nad horizontom,“ popísal pre naše médium Michal Dinga.

polárna žiara

Zdroj: Michal Dinga

Výsledkom trpezlivosti a správne zvolenej techniky na zachytenie tejto krásy však nie je len jedna fotografia. Ďalší záber z objektívu Michala vás úplne očarí, rovnako ako ten predošlý.

Nasledovná snímka sa skladá z približne 900 jednotlivých fotiek, fotených asi 3,5 hodiny. Fotografia, na ktorej vidno stopy hviezd, patrí do kategórie špeciálnych astrografických disciplín.

Ak chcete vidieť aj celý priebeh tohto magického úkazu v našich končinách, určite si pozrite Michalove zrýchlené video zachytávajúce nádhernú polárnu žiaru v celej svojej kráse.

Už o niekoľko dní sa môžete tešiť aj na časozberné video od Maja Chudého, oceňovaného fotografa, ktorý získava ceny za svoje astrologické fotografie.

Zdroj: Michal Dinga

Zdroje: seredsity.sk, Michal Dinga
Zdieľať na Facebooku