19.05.2024, meniny má
13. septembra 2018

Tento pomník si zaslúži nielen rekonštrukciu, ale aj dôstojnejšie umiestnenie. Viete, kde sa niekedy nachádzal?

reklama

V súčasnosti prebieha rekonštrukcia známeho pomníka obetiam 1. svetovej vojny a jeho okolia. Práce vykonáva firma Vortex s.r.o. z Galanty. Opravy by mali byť ukončené do 3 týždňov od začiatku realizácie, takže ešte v prvej polovici októbra by pomník mal byť opravený. Celková suma je stanovená na 5 900 €.

Rekonštrukcia pomníka padlých v prvej svetovej vojne. Autor: Seredsity.sk

Rekonštrukcia pomníka padlých v prvej svetovej vojne. Autor: Seredsity.sk

Povôdne sa tento pomník padlých v prvej svetovej vojne nachádzal na oveľa dôstojnejšom mieste ako je tomu dnes. Umiestnený bol v lipovej aleji pri hlavnej ceste na našom Námestí slobody. Vznikol vďaka iniciatíve vojenských vyslúžilcov generála M.R. Štefánika a mestu ho odozvdali v roku 1936. Pod tlakom režimu bol pomník neskôr premiestnený na Čepenskú ulicu. Vraj ,,zavadzal” Pamätníku oslobodenia Serede Červenou armádou. Horná časť pomníku obsahuje až 128 mien obetí 1. svetovej vojny a nájdeme na ňom rôzne námety lúčiacej sa ženy s mužom, ktorý odchádza na front, zraneného vojaka a plačúcu ženu nad hrobom.

reklama

Námety, ktoré môžeme nájsť na pomníku. Zdroj: Ladislav Barabás, vets.cz

Pôvodné umiestnenie pomníka bolo na Námestí slobody. Zdroj: publikácia Sereď – Dejiny mesta

Škoda, že sa rekonštrukčné práce rovno nespojili s presťahovaním samotného pomníka na nové a dôstojnejšie miesto ako je tomu teraz na Čepenskej ulici – pri zastávke, mimo dohľad a hneď pri ceste na frekventovanej ulici. V minulosti táto téma občanov zaujímala a potenciálne presťahovanie vnímala pozitívne. Myslíme, že ide o obdobie dôležitej histórie, ktoré by sme si mali pripomínať a prejaviť mu väčšiu úctu.

Pozrite sa na fotografie z prebiehajúcej rekonštrukcie.

Ak sa vám článok páčil, tak ho nezabudnite zdieľať na svojom facebookovom profile alebo nás sledujte na našich FB a IG profiloch.

Zdroje: VETS.CZ
PUBLIKÁCIA DEJINY MESTA SEREĎ
Zdieľať na Facebooku