05.12.2021, meniny má
30. januára 2021

Poznáme NAJ zamestnávateľov Slovenska za rok 2020. Seredčania, pracujete v týchto podnikoch aj vy?

Poznáme NAJ zamestnávateľov Slovenska za rok 2020. Seredčania, pracujete v týchto podnikoch aj vy?
Zdroj: slsp.sk/webnoviny.sk/cas.sk
reklama

Najatraktívnejší zamestnávateľ je prestížna anketa, ktorú spoločnosť Profesia vyhlasuje už po deviaty raz. Jej cieľom je priniesť reálny pohľad uchádzačov i potenciálnych zamestnancov na Slovensku na to, ako vnímajú firmy, ich benefity a imidž. Jednoducho zverejniť rebríček zamestnávateľov, ktorí dokážu ľudí na Slovensku osloviť svojím férovým prístupom k zamestnancom a prostredím, ktoré pre svojich ľudí vytvárajú.

Pracovný portál Profesia vyhlásila víťazov ankety Najatraktívnejší zamestnávateľ 2020. Hlasoval v nej rekordný počet ľudí. Do deviateho ročníka ankety bolo nominovaných 237 spoločností. Víťazi boli vyhlásení v desiatich kategóriách.

Dôvody výberu sa výrazne zmenili. Minulý rok patrili medzi hlavné faktory, ktoré ovplyvnili hlasujúcich, najmä kvalitné služby, silná a známa značka, dobré meno spoločnosti či príjemné pracovné prostredie. Príčinou zmien v spôsobe rozhodovania hlasujúcich je podľa všetkého koronakríza.

Rok 2020 rozhodovanie ľudí zmenil. Najčastejšie dôvody výberu najatraktívnejších zamestnávateľov za rok 2020:

  • kolektív a ľudia,
  • dobré meno spoločnosti,
  • pracovná istota, dlhodobá tradícia firmy,
  • kvalitné služby či produkty,
  • silná a známa značka.

Zdroj: najzamestnavatel.sk

Ľudia si dnes vážia hlavne dobrý pracovný kolektív či pracovnú istotu. „Je cítiť, že ľudí dnes viac zaujíma pocit istoty. Výsledky nám ukázali, že Slováci oceňujú istotu z udržania zamestnania a pracovného kolektívu. Koronavírus nám tento rok priamo ovplyvnil aj vrcholy rebríčkov v niektorých kategóriách. Z popredných miest nám napríklad zmizli známe hotely, ktoré patrili medzi stálice. Je vidieť, že ľudia hlasovali v roku 2020 viac za firmy, ktoré im aj v tomto krízovom období poskytli istotu pracovného miesta,“ zdôraznila výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová.

Anketa je stále populárnejšia. Počet ľudí, ktorí v ankete vyberajú najatraktívnejších zamestnávateľov na slovenskom trhu práce, každý rok rastie. Oproti predošlému ročníku stúpol počet právoplatných hlasov o viac ako 42-tisíc.

Zaznamenali sme zatiaľ rekordný záujem, čo je pre nás obrovským potešením. Vlani sme už od apríla vnímali zvýšenú aktivitu uchádzačov o prácu. Počas roka 2020 sa toho veľmi veľa zmenilo. Počet pracovných ponúk sa znížil a neistota zo strany ľudí sa prejavila aj v ankete. Výsledky nám ukázali, že ľudia si prácu začali viac vážiť a lojalita k aktuálnym zamestnávateľom rastie,“ dodala Ivana Molnárová.

Z hlasujúcich bola najväčšia vzorka vo veku od 35 do 49 rokov. Táto veková skupina tvorila až 39 percent z celkového počtu hlasujúcich. Nasledovali hlasujúci vo veku od 25 do 34 rokov.

Spomedzi krajov hlasovalo najviac ľudí z Bratislavy a okolia Nitrianskeho a Košického kraja.

Zdroj: najzamestnavatel.sk

Kategória stavebníctvo

V novej kategórii Stavebníctvo ľudia najviac oceňovali dobré meno spoločnosti. Vyhrala akciová spoločnosť YIT Slovakia, za ňou spoločnosti Strabag a Doprastav a.s.

Zdroj: najzamestnavatel.sk

Kategória štátna a verejná správa

V kategórii Štátna správa ľudia hlasovali na základe pracovnej istoty spojenej s dlhodobou tradíciou firmy. Hlavné mesto SR Bratislava vyhrala druhé miesto, prvé miesto obsadila BVS a.s.

Zdroj: najzamestnavatel.sk

Kategória nemocnice a zdravotná starostlivosť

Nemocnice a zdravotná starostlivosť sú kategóriou, ktorú zamestnanci veľmi citlivo vnímajú už dlhodobo, o to viac počas uplynulého roku. Tretie miesto obsadila akciová spoločnosť ProCare a Svet Zdravia, druhé lekáreň Dr.Max, vyhrala firma Agel.

Zdroj: najzamestnavatel.sk

Kategória cestovný ruch, gastro, hotelierstvo

Najviac pandémiou zasiahnutou kategóriou je práve Cestovný ruch a hotelierstvo. Napriek tomu sa niektoré spoločnosti vedeli so situáciou popasovať. Zamestnanci ocenili, keď spoločnosť ľudí neprepúšťala a vedela sa s pandémiou vyrovnať. Na treťom mieste skončila Sorea, spol. s.r.o., na druhom Burger King. McDonald’s vyhral podľa zamestnancov vďaka svojmu prostrediu, kolektívu a možnosti kariérneho rastu.

Zdroj: najzamestnavatel.sk

Kategória doprava a logistika

V rámci Dopravy a logistiky sa zo silnej konkurencie nakoniec vyčlenila trojica najlepších. Do úzkeho výberu sa dostala prepravná spoločnosť cargo-partner SR, s.r.o., Železničná spoločnosť Slovensko, a.s., vyhrala poštová služba Zásielkovňa.

Zdroj: najzamestnavatel.sk

Kategória výroba a priemysel

V najužšom výbere v kategórii Výroba a priemysel sa nachádzala napríklad Východoslovenská energetika Holding a.s., ale aj Slovnaft, ktorý kraľoval po minulé roky. Zvíťazila však akciová spoločnosť Slovenské elektrárne. Ceny firmy získali podľa zamestnancov najmä pre dobré meno a tradície.

Zdroj: najzamestnavatel.sk

Kategória centrá zdieľaných služieb

Centrá zdieľaných služieb zamestnávajú v rámci našej krajiny veľké percento ľudí. Preto sú ako zamestnávatelia nútení poskytnúť svojim zamestnancom výhodné podmienky pre prácu, voľný čas a osobný rozvoj. Evidentne sa to deje, pretože zamestnanecké čísla sa aj napriek náročnej korporátnej práci stále priamoúmerne zvyšujú. Na prvých troch miestach sa umiestnili IBM, Henkel Slovakia a Uniqa.

Zdroj: najzamestnavatel.sk

Kategória obchod a služby

Obchod a služby majú najvýraznejšie obsadenie a zamestnávatelia, zamestnanci, ale aj laická verejnosť ich veľmi intenzívne vníma. Spadá sem veľké množstvo značiek, predajných sietí a veľa konkurencieschopných firiem európskej a svetovej pôsobnosti. Medzi kandidátmi na víťaza sa ocitlo obľúbené Tesco, Kaufland, avšak prívlastok „najatraktívnejší zamestnávateľ“ si vyslúžil Lidl.

Zdroj: najzamestnavatel.sk

Kategória IT a telekomunikácie

V kategórii IT a telekomunikácie si svoju pozíciu z minulého roka opäť obhájila spoločnosť ESET. Každý, kto pracuje v tejto firme, vie, že podmienky, ktoré zamestnávateľ ponúka, sú nadštandardné. Okrem nich sa v kategórii nachádzali Slovak Telekom, ale aj Deutsche Telekom IT Solutions.

Zdroj: najzamestnavatel.sk

Kategória bankovníctvo, financie a poisťovníctvo

Bankovníctvo, financie a poisťovníctvo si každý rok viac-menej vymieňajú priečky. Väčšinou sa tam totiž umiestňujú stále rovnaké mená. Tento rok svoj titul opäť obhájila Slovenská sporiteľňa. Na ostatných dvoch „naj“ priečkach sa umiestnila VÚB banka a spoločnosť Swiss Re.

Zdroj: najzamestnavatel.sk

Páčil sa Vám článok? Podporte ho zdieľaním.
Zdroje: najzamestnavatel.sk, profesia.sk
Zdieľať na Facebooku