03.06.2020, meniny má
20. apríla 2020

Pozrite si dojemný dokument RTVS o výbuchu plynu v prešovskej bytovke s názvom Mukačevská 7

Pozrite si dojemný dokument RTVS o výbuchu plynu v prešovskej bytovke s názvom Mukačevská 7
Zdroj: youtube.com - RTVSOfficial
reklama

6. december 2019 bol deň ako každý iný, bolo Mikuláša a deti sa už tešili na balíčky. V ovzduší sa vznášala predvianočná nálada a každý sa už tešil na vianočné sviatky. Vtom krátko po obede o 12.12 hod. nastal výbuch plynu v prešovskem paneláku na Mukačevskej 7.

Tragická udalosť, ktorú sledovalo celé Slovensko, si vyžiadala 7 obetí  na životoch, 40 zranených a jedna osoba je do dnešného dňa nezvestná. Podľa znalcov, ktorí skúmali príčinu tejto nehody, vybuchol plyn na deviatom poschodí a následne začali horieť všetky štyri zostávajúce poschodia dvanásťposchodového domu.

Požiar sa podarilo o 21.30 hod. dostať pod kontrolu a hasiacim zložkám sa ho podarilo úplne uhasiť pred siedmou hodinou rannou v nasledujúci deň.

Dokument Mukačevská 7

Samotný dokument vyrobila Sekcia spravodajstva RTVS a zachytáva výpovede rodín, ktoré počas tejto tragédie prežili, no v momente prišli o všetko, čo mali. Rozprávať budú nielen o mrazivých spomienkach na výbuch, ale pokúsia sa vrátiť aj k príjemných chvíľam, ktoré v tomto paneláku prežili.

Výpovede rodín sú doplnéné tiež o priame rozprávanie členov záchranných zložiek, ako aj odborníkov na podobné scenáre. O zrodenie tohto dokumentu sa primárne postarali redaktor Peter Žatkokameraman Branislav Mihok, ktorí sa niekoľko dní po tragédii rozhodli ísť na miesto výbuchu a zmapovať  sled udalostí, ktoré mu predchádzali.

Dokumentárny rozmer dokresľuje aj záznam z tiesňovej linky, na ktorú volala obyvateľka vedľajšieho paneláku tesne po výbuchu.

Na portáli mediaboom.sk sa uvádza, že podľa Petra Žatka bolo najťažšie na celej výrobe tohto dokumentu kontaktovať jednotlivé rodiny, ktorým sa snažil citlivo vysvetliť, prečo by mali o prežitej tragédii podať verejnú výpoveď na kameru. Tieto zábery sú doplnené aj o rodinné videozáznamy a fotografie spred desiatok rokov s autentickými zábermi Prešovčanov a archívmi RTVS.

Dokument nájdete aj v archíve RTVS na tomto odkaze.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: mediaboom.sk, rtvs.sk
Zdieľať na Facebooku