03.06.2020, meniny má
11. mája 2020

Pre koronakrízu si vedenie mesta zníži platy. Šetrenie zasiahne aj dotácie na šport či investície do majetku mesta

Pre koronakrízu si vedenie mesta zníži platy. Šetrenie zasiahne aj dotácie na šport či investície do majetku mesta
Zdroj: mapio.net
reklama

Sereď príde podľa prvého odhadu o viac ako 270-tisíc eur na podielových daniach, výpadky v príjmoch však budú ešte rozsiahlejšie. Z dôvodu zmiernenia dopadov súčasnej pandémie koronavírusu na mestský rozpočet pristúpilo preto vedenie mesta k viacerým úsporným opatreniam.

Znížia si platy

Ako uviedli Seredské novinky, primátor Martin Tomčányi predložil na aprílové zasadnutie mestského zastupiteľstva, ktoré sa konalo 28. apríla 2020, návrh na zníženie svojho platu. Jeho plat tvorí základná časť zo zákona a o druhej časti – navýšení od 0 do 60 % rozhoduje mestské zastupiteľstvo. Základný plat primátora mesta Sereď v zmysle § 3 ods. 1 zákona č. 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov je teda 3 069 eur.

Na rokovaní MsZ sa schválilo zníženie súčasného 50 % navýšenia platu na 35 %, čiže primátor bude zarábať 4 144 eur, čo je o 460 eur menej ako doteraz. Toto zníženie bolo schválené na obdobie 5 mesiacov od 1. mája do 30. septembra 2020, pokiaľ však bude mimoriadna situácia trvať naďalej, poslanci sa môžu k tomuto bodu ešte vrátiť a termín predĺžiť.

Nižší plat bude mať aj viceprimátor Ľubomír Veselický, zamestnanci mestského úradu a poslanci  sa vzdali mimoriadnych odmien za rok 2020.

Škrty v dotáciách aj v investíciách

V rámci ďalších úsporných opatrení sa mestské zastupiteľstvo rozhodlo znížiť aj pôvodne schválené dotácie, ktorých prehľad nájdete na tomto odkaze. Šetrenie sa najviac dotkne ŠKF Sereď, ktorý dostane namiesto schválených 40-tisíc eur o 10-tisíc eur menej. S nižšími dotáciami od mesta budú musieť počítať aj ostatné športové kluby v meste.

Dočasne sa taktiež pozastavujú viaceré investície do majetku mesta a do škôl. Opatreniami na zmiernenie dopadu krízy sa však mestskí poslanci budú zaoberať priebežne.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: mytrnava.sme.sk, sered.sk, seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku