16.05.2022, meniny má
18. apríla 2020

Prečo sú púpavy dôležité? Prečítajte si, ako jednoducho môžete pomôcť najdôležitejším živočíchom planéty

Prečo sú púpavy dôležité? Prečítajte si, ako jednoducho môžete pomôcť najdôležitejším živočíchom planéty
Zdroj: flog.pravda.sk/homesandproperty.co.uk
reklama

Púpava lekárska je neoddeliteľnou súčasťou každej záhrady, trávnika aj lúčnej plochy. Opeľovače všetkých možných druhov sú zas neoddeliteľnou súčasťou všetkých zdravých ekosystémov, no aj napriek tomu ich na svete stále ubúda. Mnoho ľudí pozná púpavový med, púpavový sirup alebo dokonca púpavové víno. Púpavy sú dôležité nielen pre nás, ale aj pre menších obyvateľov planéty. Spolu s púpavami sú to napríklad aj sedmokrásky alebo ďatelina.

Nevyčísliteľná hodnota púpavy lekárskej na jar

Okrem toho, že aj taká obyčajná rastlina, a pre niektorých ľudí nevykynožiteľná burina, ako púpava má odpradávna neoceniteľné účinky pre človeka, má nepredstaviteľnú hodnotu aj pre včely a iné opeľovače, ako sú napríklad osičky, čmeliaky, bzučivky alebo osy a mnoho ďalších.

Tým, že svoj trávnik necháte vyrásť len o kúsok viac a nebudete ho postrekovať prípravkami proti burine, môžete pomôcť  nielen včelám, ale aj ďalším miznúcim opeľovačom. Najnovšie poznatky z tohto prostredia uviedla Britská ekologická spoločnosť.

Máme šťastie, že veľa ľudí si to začína uvedomovať. Aj vďaka ekologickému nátlaku zo všetkých možných strán, čoraz častejším ekologickým prednáškam a narastajúcemu záujmu mladých ľudí o ekológiu sa dostáva do povedomia dôležitosť včiel a naopak škodlivosť pesticídov.

reklama

Na zakvitnutie potrebujú výšku trávy ideálne aspoň po členky

„Ak chceme naďalej jesť potraviny, ktoré sú závislé od zvieracích opeľovačoch – je ich zhruba tretina – mali by sme sa naučiť, ako mať radi burinu,“ povedala profesorka Jane Memmott pre portál Return to Now. „Keď necháte vyrásť trávnik až po členky, budú mať sedmokrásky, púpavy a ďatelina šancu zakvitnúť,“ uviedla.

Common Daisy Trávnik Sedmokráska - Fotografia zdarma na Pixabay

zdroj: pixabay.com

Po hibernácii si včely najradšej pochutnajú na púpave

Medzi prvé kvitnúce rastliny patria jednoznačne púpavy. Svojimi žltými hlávkami už skoro na jar lákajú množstvo hmyzu. Po zimnom spánku sa včely v prvé jarné dni prebudia a práve lákavé žlté voňavé púpavy sú ich hlavnou a základnou potravou, keďže v tom čase v okolí úľov nekvitne veľa iných rastlín. Okrem jari je kritická aj jeseň, kedy odkvitne väčšina kvetov, no práve púpavy patria medzi tie, ktoré odkvitnú posledné. Preto sa odporúča nechať ich v trávniku alebo na záhrade aj na jeseň.

Ako teda drobným hrdinom našej Zeme pomôcť?

Je to veľmi jednoduché. Nechajte v záhrade alebo na trávniku aspoň jeden voľný pás, ktorého sa nedotknete. Nepoužijete žiadne postreky, pesticídy, nebudete manuálne vytrhávať žiadne rastliny. Okrem včiel to určite ocenia aj iné živočíchy a iný hmyz. Ak nemáte dvor, postačí aj kvetináč s kvitnúcimi kvietkami na balkóne. Aj takto viete pomôcť včelám či motýľom v kritickom období. Nekosiť, nevytrhávať, nechať na mieste. Možnosti, ako pomôcť tým najmenším a zároveň najdôležitejším sú veľmi jednoduché.

zdroj: Adel Š.

 

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: returntonow.net
Zdieľať na Facebooku