18.10.2021, meniny má
25. augusta 2021

Prečo z nášho parku spod veľkej vŕby zmizla Lavička pokoja a vďaky? Môže za to istá časť spoluobčanov

Prečo z nášho parku spod veľkej vŕby zmizla Lavička pokoja a vďaky? Môže za to istá časť spoluobčanov
Zdroj: seredsity.sk
reklama

V roku 2018 sa táto lavička pod zámockou vŕbou zmenila k lepšiemu. Dostala nový výzor a bola obľúbeným miestom zaľúbených párikov. Ak ste milovníci prechádzok Zámockým parkom, túto lavičku ste si určite pamätali.

Náš park lavička skrášľovala už od roku 2016, kedy sa nápad občianskeho združenia Pomocníček stal realitou a vznikla „Lavička pokoja a vďaky“. Bola symbolom vďaky všetkým priaznivcom a podporovateľom združenia Pomocníček. Dnes ju na jej mieste však už nenájdete.

Vyrobil ju Gejza Schmidt

Lavička pokoja a vďaky bola slávnostne odovzdaná už 18. mája 2016. Spolu s členmi občianskeho združenia Pomocníček sa na tejto jedinečnej aktivite podieľal aj odborník na drevo Gejza Schmidt zo Serede, ktorý ju vlastnoručne vyrobil.

Proces obnovy lavičky v roku 2018 iniciovali Daniela Matušková, Andrea Gašparovičová, Miroslava Sabová Dudášová a Kristína Čochráčová. Dôvodov pre jej vtedajšiu opravu bolo niekoľko, keďže ju vtedy niektorí spoluobčania pokreslili a „vylepšili“ rôznymi nápismi, názvami, nadávkami a odkazmi. Niektorí do nej dokonca aj niečo vyryli, zrejme na znak toho, že na nej odpočívali.

Bohužiaľ, aj v našom meste máme spoluobčanov, ktorí nedokážu absolútne oceniť pozitívne a milé aktivity. V roku 2018 sme do článku o lavičke napísali, že veríme, že tentokrát si už nikto nedovolí znehodnotiť túto lavičku a skúsime to ešte raz, tentokrát slušným a kultúrnym spôsobom, ako sa na moderné mesto patrí.

Realita je však iná

Lavičku na jej mieste dnes už nenájdete. Prečo? Mesto ju dalo odstrániť aj na podnet mestskej polície. V okolí lavičky sa neustále nachádzal obrovský neporiadok. Ľudia, ktorí ju využívali, sa nevedeli správať.

Okrem fliaš a pravidelného neporiadku tam boli aj ihly. To už je niekoľko dôvodov na to, aby ju, bohužiaľ, mesto odstránilo. Vždy sa nájde skupinka občanov, ktorí si nevedia vážiť ani takúto vec. Obrovský neporiadok sa tam tvoril na dennej báze.

Naše mesto by sa dalo v mnohom vylepšiť a v mnohom podporiť. Je v ňom obrovské množstvo ľudí, ktorí sa tak veľmi snažia. Vo svojom voľnom čase zveľaďujú každý jeho kúsok a venujú nášmu mestu veľa energie.

Bohužiaľ, určite si pamätáte, ako dopadla aj knižná búdka alebo akýkoľvek pokus o modernizáciu. Veríme však, že s príchodom novej a zanietenej krvi v podobe mnohých mladých dobrovoľníkov sa dostane naše mesto na inú úroveň. Ďakujeme preto každému, kto sa akokoľvek snaží Sereď zveľaďovať.

Nie vždy všetko vyjde

Združenie Pomocníček sa pre naše médium vyjadrilo:

„Lavičku sme vymysleli ako vďaku pre občanov, že nás podporujú. Strom sme vybrali ten, od ktorého je krásny výhľad na kaštieľ s lúkou. Hold, nie vždy lavička plnila ten milý oddychový význam, na ktorý sme ju vymysleli. Často sa tam holdovalo alkoholu, robil sa neporiadok a jej neustále počarbanie ani nejdeme rozoberať. Proste sme dospeli k tomu, že lavička na tomto mieste neplní ten správny účel a tej vŕbe bude lepšie bez nej. Nie vždy všetko vyjde tak, ako si my predstavujeme. Ale aj to je v poriadku. Len na záver dodáme, že je možné, že sa lavička zrepasuje a dá sa na iné miesto. Ale to má už v rukách mesto, začo im ďakujeme.“

Zdroj: Mesto Sereď

Zdroj: Mesto Sereď

Zdroj: Mesto Sereď

Zdroj: Mesto Sereď

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: seredsity.sk
Zdieľať na Facebooku