Staršie generácie Seredčanov si určite pamätajú na sochu Legionára, ktorá až do roku 1959 dominovala nášmu Hlavnému námestiu. Z námestia ju odstránili pred oslavami 1. mája z ideologických dôvodov. Mnoho svedkov si pamätá, ako ju zasypávali niekam do jamy, no nikto nevie kam. Mesto Sereď sa rozhodlo priniesť tento kus histórie späť. Odhalenie sochy je naplánované na koniec októbra.
Socha Legionára bola postavená ako pomník padlým bojovníkom, ktorí v roku 1919 bránili Slovensko proti armáde Maďarskej republiky rád. V bojoch o Československú republiku vtedy padlo vyše 7 000 legionárov. Historický pamätník bol slávnostne odhalený 30. júna 1929 pred Obecným domom v Seredi.
Jeho autormi boli akademickí sochári Jozef Pospíšil z neďalekých Siladíc a Vojtech Ihriský (autori sochy P. O. Hviezdoslava na námestí pred SND v Bratislave) a ako materiál použili pieskovec. Jej celková výška bola šesť metrov, z toho samotný Legionár meral 3,4 metra a ľudovo ho občania nazývali aj Corgoň. Pomník Legionára bol výraznou dominantou mesta nielen svojím významom, ale aj polohou, nakoľko stál na hlavnej ceste z Nitry do Bratislavy.
V roku 1959 bola socha z ideologických dôvodov odstránená. Do roku 1968 bola uložená v kasárňach a od 50. rokov je zakopaná na neznámom mieste. Dodnes sa špekuluje, či bola socha zakopaná za hrádzou. Hovorilo sa, že miestni občania ju v minulosti videli pri Váhu na smetisku Konská jama.
Vzniklo viacero iniciatív, ktoré sa snažili sochu Legionára nájsť a vypátrať to záhadné miesto, kde bola zakopaná. Jedným zo združení, ktoré sa už dlhodobo venuje soche Legionára, je aj Občianske združenie Vodný hrad.
Výrobu sochu pre naše médium priblížil Mgr. František Šmigrovský:
„Pôvodná socha bola vyhotovená z pieskovca, nová kópia bola modelovaná podľa množstva zozbieraných dobových fotografií. Finálna verzia je odliatok z minerálneho kompozitu. Najskôr bol vyhotovený malý model, podľa ktorého sa na nosnú konštrukciu modeluje kópia zo šamotovej hliny.Po schválení namodelovanej plastiky sa pristúpilo k vytvoreniu formy a následnému dusaniu zo spomínaného minerálneho kompozitu. Súčasťou podstavca je aj text, ktorý však dnes už nie je v spisovnej gramatickej úprave. Takisto aj erb, ktorý na origináli nebol, ale vyžiadal si ho spoluinvestor z Českej republiky, ktorý sa aktívne spolupodieľal na schvaľovacom a pripomienkovom procese.“
Primátor mesta Sereď Martin Tomčányi ešte minulý rok vymenoval komisiu, ktorá mala mať na starosti dohľad nad celým procesom. Na zhotovenie sochy bola vypísaná verejná súťaž, v ktorej zvíťazila spoločnosť Šmigrovský. Ide o firmu zo Serede, ktorá sa venuje umelecko-remeselným prácam a odbornému ošetrovaniu starožitností, umeleckých predmetov a výtvarných diel.
Celá robota je však ručná až do posledného detailu. Aj podstavec, na ktorom Legionár bude stáť, bol vyrobený ručne. Celý proces výroby trval vyše roka a bol nanajvýš detailný a precízny. Socha váži tri tony a bude takmer identická s originálom.
Po odstránení v roku 1959 bola socha Legionára vraj uložená v kasárňach, ale neskôr v roku 1968 ju zasypali do jamy za hrádzou pri Váhu neďaleko zámockého parku. Minulý rok sa ju na základe svedectva Márie Tvarožkovej pokúsilo nájsť občianske združenie Vodný hrad, avšak neúspešne. Nikto nevie, kde sa socha nachádza. Uvidíme, či sa ju vôbec niekedy podarí nájsť.