12.04.2021, meniny má
20. novembra 2020

Pred mestským úradom by mala opäť stáť socha Legionára. Budeme môcť obdivovať jej novú verziu

Pred mestským úradom by mala opäť stáť socha Legionára. Budeme môcť obdivovať jej novú verziu
Zdroj: Archív mesta Sereď/mynitra.sk
reklama

Staršie generácie si určite pamätajú na sochu Legionára, ktorá dominovala Hlavnému námestiu až do roku 1959. Odstránili ju pred oslavami 1. mája z ideologických dôvodov. Mesto Sereď sa rozhodlo priniesť kus histórie späť, a tak by sme v blízkej budúcnosti mali možnosť obdivovať novú verziu tohto diela pred mestským úradom.

Na realizáciu vyčlenilo ministerstvo vnútra 50 000 eur

Primátor mesta Sereď Martin Tomčányi vymenoval komisiu, ktorá bude mať na starosti dohľad nad celým procesom. Poslancom ju predstavil na novembrovom zasadnutí. Na zhotovenie sochy bola vypísaná verejná súťaž, v ktorej zvíťazila spoločnosť Šmigrovský. Ide o firmu zo Serede, ktorá sa venuje umelecko-remeselným prácam a odbornému ošetrovaniu starožitností, umeleckých predmetov a výtvarných diel.

Náklady na realizáciu tohto diela by mali byť vo výške 78 067 eur, z toho 50 000 eur poskytlo mestu Ministerstvo vnútra SR. Zostatok nákladov si medzi sebou podelia mesto Sereď a Nadácia M. R. Štefánika. Plán odsúhlasilo aj Ministerstvo obrany Českej republiky a MV SR v rámci medzinárodnej spolupráce pri spoločnej obnove vojnových hrobov na území SR.

Pôvodnú sochu postavili v roku 1929 Jozef Pospíšil a Vojtech Ihriský, ktorí sú aj autormi plastiky básnika P.O. Hviezdoslava na námestí s rovnakým menom v Bratislave. Pomník bol venovaný padlým hrdinom pri obrane Slovenska roku 1919, ktorí ho bránili proti armáde Maďarskej republiky rád.

Bude pôvodná socha navždy stratená?

Po odstránení v roku 1959 mala byť socha Legionára vraj uložená v kasárňach, ale neskôr v roku 1968 ju zasypali do jamy za hrádzou pri Váhu neďaleko zámockého parku. Minulý rok sa ho na základe svedectva Márie Tvarožkovej pokúsilo nájsť občianske združenie Vodný hrad, avšak neúspešne.

„Dobre si na to spomínam. Bolo to v roku 1969, išla som s deťmi a videli sme auto pri veľkej vykopanej ryhe. Šiesti chlapi do diery v zemi zrážali pomník legionára. Poznala som tú sochu, stávala pri mestskom úrade. Veľmi, naozaj veľmi by som sa chcela dožiť toho, keď sochu nájdu, vykopú a postavia tam, kde vždy stávala,“ povedala pre denník Pravda svedkyňa.

Ozvalo sa aj viacero iných svedkov, no nikto z nich nevie s istotou určiť miesto, na ktorom by mala zasypaná socha ležať. To, či raz bude objavená, netuší nik, no tešiť sa budeme môcť z jej novej verzie.

Zdroj: Archív mesta Sereď

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: teraz.sk, pravda.sk
Zdieľať na Facebooku