Ak ste nezaregistrovali prvý diel tejto série, tak prvých štyroch fotografov nájdete v tomto článku. Dnes pokračujeme tromi mužmi a jednou šarmantnou fotografkou. Opäť tú máme Seredčanov a jedného Vinohradčana, ktorých fotografie si zamilujete. Možno ste už o týchto menách počuli, no v tomto článku sa pozrieme na to, ako vlastne začali s fotografovaním a čo na fotke majú najradšej.
Ešte predtým si ale objasnime zaujímavé fakty o fotografovaní ako takom. Najstaršiu fotografiu, ktorá sa dodnes zachovala, urobil v roku 1826 Francúz Joseph Nicéphore Niépce. Nesie názov Pohľad z okna v Le Gras a bola vyhotovená technikou heliografie. Ide o postup vytvárania kontaktných reprodukcií grafických listov a snímok z camery obscury. Originál sa v súčasnosti nachádza v zbierkach Texaskej univerzity v Austine a jej reprodukcia v Niépceovom múzeu.
Ďalším priekopníkom fotografie bol Louis Daguerre, ktorý v roku 1835 objavil spôsob, ako vyvolať obraz zachytený na postriebrenej doštičke pomocou ortuťových pár. O dva roky neskôr sa mu pomocou roztoku kuchynskej soli podarilo ustáliť zachytený obraz a fotografie bolo možné prezentovať verejne. Tento spôsob zhotovovania fotografie sa nazýva po svojom objaviteľopvi dagerotypia.
Vývoj fotografie zdokonaľovali ďalej aj William Henry Fox Talbot, Jozef Maximilián Petzval či Claude Felix Abel Niépce, vnuk vyššie spomínaného Josepha Nicéphore Niépceho. Za významný pokrok pre fotografiu sa považuje použitie bromidu strieborného, s ktorým začal Richard Leach Maddox.
Veľmi dôležitým objavom bol tiež celuloidový materiál, ktorý si dal patentovať Hannibal Goodwin a neskôr sa začal používať ako podklad pre citlivý negatívny materiál. Ten priniesla na trh v roku 1988 ako prvá americká firma Estman Kodak, ktorú určite poznáte.
Fotografovaniu sa venuje už cca 12 rokov. Všetko začalo ako hobby a kúpou prvého digitálneho fotoaparátu. V posledných rokoch však objavuje aj kúzlo analógovej fotografie. Stano najradšej fotí ľudí, má rád aj reportážny portrét, ale v podstate sa nebraní žiadnemu druhu fotografie.
Ako nám prezradil, jeho vášňou je zachytávanie neopakovateľných momentov. Na fotky sa snaží pozerať úplne iným pohľadom, a preto využíva aj čiernobielu fotografiu, ktorá vyvoláva u diváka viac myšlienok a emócií. Od momentu, keď sa začal foteniu venovať viac, ostal verný Pentaxu.
Stanovu tvorbu môžete sledovať na jeho Facebooku alebo Instagrame.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
V roku 2013 mu učarovala technológia časozberného snímania a začal sa tiež naplno venovať krajinkárskemu fotografovaniu. Fotografovanie prírody a krajiny znamená pre Maja neustálu snahu prekonávať svoje možnosti a schopnosti. Dostať sa na miesta, kam sa bežný turista nedostane. Úchvatné prostredie a poveternostné podmienky tak vytvárajú jedinečnú kombináciu pre zachytenie neopakovateľného momentu.
To je podľa neho naozaj záruka pestrých zážitkov. Fotografiu neštudoval, taktiež nenavštevoval žiadne kurzy. Učil sa teda na vlastných chybách a skúsenostiach. Špecializuje sa hlavne na tvorbu časozberných videí, časozbernú fotografiu, krajinkársku fotografiu, horskú fotografiu a krajinkársku astrofotografiu. Pri tomto spôsobe fotografovania je veľmi dôležité plánovanie. Veľakrát ide len o jedno nocovanie v horách a čakanie na ten správny moment.
Niekedy to boli spontánne akcie z minúty na minútu a tie bývajú najkrajšie. Majova fotografická aktivita začína západom slnka a končí východom slnka. V roku 2018 vyhral 1. miesto v kategórii Astromaster v súťaži Astrofoto 2017, ktorú vyhlasuje Slovenská ústredná hvezdáreň. Čo sa týka časozberných videí, tak podľa portálu day-lapse.com bol na 18. priečke na svetovom rebríčku.
Majovu tvorbu môžete sledovať na jeho Instagrame.
Danka má strednú fotografickú školu, kde sa päť rokov učila fotiť na kinofilm, vyvolávala fotky v CB komore, v škole aj doma. Po vyštudovaní si dala od fotky nachvíľu pauzu, ktorá však netrvala dlho a profesionálnej fotografii sa venuje už viac ako 10 rokov. Nikdy nebola fanúšik photoshopu, ako hovorí, je srdcom a dušou klasik, preto si dá viac záležať už pri samotnom fotení ako pri úprave v počítači.
Predovšetkým miluje prirodzenú tvár a krásu takú, aká naozaj je, preto v jej tvorbe neuvidíte silnú retuš. Od svojho začiatku sa venuje rodinnej fotografii a posledné roky sa zamerala aj na reklamné fotenie, nakoľko miluje tvorbu v akomkoľvek smere.
Jednou z jej obľúbených tvári je aj známa Adelka Vinczeová, ktorú fotí minimálne raz ročne. Nesleduje trendy, štýly ani fotografov, fotí hlavne na základe svojej nálady a toho, čo cíti.
Dankinu tvorbu nájdete na jej Instagrame a na Facebooku.
Fotenie je pre Lukáša vášeň. Fotografie a všetko okolo nich boli súčasťou Lukášovho života už od narodenia. Doslova pri nich vyrastal v dobe, keď sa robili ručne a otec ich z tmavej komory rovno vešal a sušil po celom byte.
Profesionálne sa foteniu venuje už vyše 15 rokov a o jeho služby je záujem nielen v našom meste, ale aj v jeho okolí. Jeho najsilnejšou stránkou sú portréty a reportáž, čo využíva hlavne pri ateliérnom a svadobnom fotení alebo pre školy či firmy.
Lukášovu tvorbu môžete sledovať na jeho Instagrame.