20.06.2021, meniny má
11. mája 2021

Preventívne prehliadky zachraňujú životy, kvôli COVID-19 ich odďaľujeme. Navštívili ste už svojho doktora?

Preventívne prehliadky zachraňujú životy, kvôli COVID-19 ich odďaľujeme. Navštívili ste už svojho doktora?
Zdroj: zdravi.euro.cz/zlepsujemezdravotnictvo.sk
reklama

Kvôli pandémii koronavírusu a kvôli tomu, že nemocnice boli plné pacientov, ktorí potrebovali urgentnú starostlivosť, sa častokrát rušili termíny „obyčajným ľuďom“, ktorí mali naplánovanú preventívnu prehliadku. Tieto prehliadky sú však dôležitejšie, než by si pacient myslel. A obzvlášť dôležité sú v dnešnej dobe prehliadky na kardiológii.

Pre zanedbávanie kardiologických prehliadok môže ochorenie COVID-19 zapríčiniť dokonca až postpandemickú vlnu srdcového zlyhávania nielen Slovákov. Pandémia koronavírusu a vyťažení lekári, ale aj strach pacientov pred návštevou ambulancií a nemocníc spôsobili, že pacienti rušili termíny u svojich kardiológov, ale aj u ďalších lekárov.

Najčastejšia príčina úmrtia Slovákov

Prieskum, ktorý sa nedávno realizoval medzi slovenskými kardiológmi, bohužiaľ, ukázal, že pacienti si zrušili až takmer 20 % plánovaných kontrol u kardiológov, čo môže mať dopad na vývoj všetkých kardiovaskulárnych ochorení. Ako je všeobecne známe, kardiovaskulárne choroby sú najčastejšou príčinou úmrtia Slovákov.

Zhoršenie stavu po pandémii

Približne polovica kardiológov v tomto „postpandemickom prieskume“ uviedla, že u svojich pacientov evidovali alebo stále evidujú zhoršenie ich zdravotného stavu teraz a pred pandémiou. Zároveň upozorňujú aj na to, že po covide môže vzniknúť „epidémia“ srdcového zlyhávania. Toto všetko má byť následok negatívnych dopadov ochorenia COVID- 19 na srdcový sval, ako aj následok zanedbania preventívnej prehliadky.

Kardiológia - Ultrazvuky Philips (EPIQ, Affiniti, CX50) — bluemed.sk

zdroj: bluemed.sk

Nezanedbajte svoje preventívky

Lekári a vedci vyzývajú ľudí, aby nepodceňovali príznaky akéhokoľvek kardiovaskulárneho či iného ochorenia. Len na Slovensku si vyžiada infarkt viac ako 3 400 hospitalizačných úmrtí ročne. Práve srdcové zlyhávanie patrí medzi diagnózy, ktoré sa najviac podieľajú na hospitalizáciách. V roku 2019 bolo s touto diagnózou v slovenských nemocniciach prijatých  takmer 29-tisíc pacientov.

Okrem návštevy kardiológa nezanedbajte ani iných odborníkov. Častokrát dokáže nielen vám, ale aj vašej peňaženke pomôcť napríklad aj preventívna prehliadka u zubára. Zdravie vám môže zachrániť preventívka u všeobecného lekára, ktorý vie zistiť možné problémy z krvi. Takisto ženy by nemali zabúdať na pravidelné prehliadky u gynekológa.

Infarkt a chronické srdcové zlyhávanie

Aj keď sa za posledné roky zvýšila miera informovanosti verejnosti o symptómoch tohto ochorenia, Slováci si prejavy chronického srdcového zlyhávania stále mýlia s príznakmi infarktu.

„Správne a včasné rozpoznanie príznakov a skoré zahájenie liečby môže pacientovi výrazne pomôcť žiť dlhší a kvalitnejší život napriek ťažkej diagnóze, akou je chronické srdcové zlyhávanie. Aj preto je dôležité, aby si pacienti všímali príznaky ochorenia a kontaktovali svojho lekára,“ doplnila primárka Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave Eva Goncalvesová.

Prosíme vás preto, aby ste ani vy nezanedbávali svoje preventívne prehliadky. To najviac, čo môžeme urobiť pre svoje zdravie, je totiž to, čo urobíme, ešte kým sa žiadne problémy nevyskytnú.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: zdravie.sk, startitup.sk
Zdieľať na Facebooku