01.10.2022, meniny má
13. septembra 2022

Prezidentka Zuzana Čaputová vypíše referendum v súvislosti s predčasnými voľbami. Zatiaľ však iba s jednou otázkou

Prezidentka Zuzana Čaputová vypíše referendum v súvislosti s predčasnými voľbami. Zatiaľ však iba s jednou otázkou
Zdroje: FB Zuzana Čaputová/Branislav Wáclav/Aktuality.sk
reklama

Prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila, že referendum o predčasných voľbách bude.

Vypíše ho v súvislosti s predčasnými voľbami minimálne s jednou otázkou. O počte otázok rozhodne Ústavný súd.

Čaputová vyhlási referendum do konca roka

Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej bolo predložených dostatok platných podpisov, celkovo 381 960. Bol teda splnený predpoklad týkajúci sa minimálneho počtu platných podpisov. Referendum s minimálne jednou otázkou tak vypíše do konca tohto roka.

V médiách odzneli požiadavky, aby referendum vypísala spolu s konaním komunálnych a regionálnych volieb, teda 29. októbra. Túto lehotu však nebolo možné stihnúť. Podľa prezidentky bola petícia doručená neskoro a ak chcel petičný výbor stihnúť termín spojených volieb, mal hárky doručiť skôr.

reklama

Otázky referenda

Prvá otázka, ktorá poputuje na súd, znie: „Súhlasíte s tým, že vláda Slovenskej republiky má bezodkladne podať demisiu?“
Druhá otázka, ktorá bude v referende, znie takto: „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR je možné ukončiť referendom alebo uznesením NR SR, a to zmenou ústavy?“

Zdroj: FB Zuzana Čaputová

Prvú otázku posúdi Ústavný súd

Problematická je otázka číslo jedna o demisii vlády. Podľa niektorých ústavných právnikov je v rozpore s ústavou a prezidentka sa preto obráti na Ústavný súd. Ak ten potvrdí, že otázka je ústavná, prezidentka vyhlási referendum s oboma otázkami.

Súd má na rozhodnutie 60 dní. Hneď ako bude mať prezidentka od Ústavného súdu odpoveď, referendum vypíše. Podľa Čaputovej to bude do konca tohto roka.

„Dôvodov na pochybnosti ohľadom otázky číslo 1 je viac, ale toto je ten hlavný: Ústavný súd sa minulý rok pri posudzovaní referendovej otázky vyjadril, že nie je možné referendom a ani iným spôsobom, ktorý nie je uvedený v ústave, ukončiť funkčné obdobie orgánu verejnej moci. Toto vyjadrenie Ústavného súdu sa netýka iba parlamentu, ale „orgánov verejnej moci“, a teda sa môže týkať aj vlády. Inak povedané – skrátiť funkčné obdobie orgánom verejnej moci referendom, bude možno iba vtedy, ak to bude predpokladať ústava, a tá to nateraz ako spôsob neuvádza,“ uviedla prezidentka.

Zdroj: FB Zuzana Čaputová

Referendum s prvou otázkou neznamená predčasné voľby

Ak by bolo referendum vypísané s obidvomi otázkami a bolo by platné, neznamená to, že by boli predčasné voľby, ako tvrdí opozícia. Prezidentka už na začiatku zbierania podpisov upozorňovala, že otázka je problematická.

„Ak ju budem môcť podľa Ústavného súdu vypísať a referendum by bolo platné, vláda by demisiu musela podať. Neznamenalo by to predčasné voľby. Stále bude parlament v tom istom zložení a môžem vymenovať buď inú vládu na pôdoryse toho istého parlamentu, alebo úradnícku vládu,“ vysvetlila prezidentka Zuzana Čaputová.

Celé vyhlásenie prezidentky k referendu si môžete pozrieť vo videu:

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: spravy.pravda.sk, tvnoviny.sk, dennikn.sk, FB Zuzana Čaputová
Zdieľať na Facebooku