29.06.2022, meniny má
12. januára 2022

Pribudol nový režim OP+, zrušil sa zákaz zhromažďovania, zmenili sa otváracie hodiny prevádzok a pravidlá svadieb. Vláda schválila veľké zmeny

Pribudol nový režim OP+, zrušil sa zákaz zhromažďovania, zmenili sa otváracie hodiny prevádzok a pravidlá svadieb. Vláda schválila veľké zmeny
Zdroj: webnoviny.sk/zenskyweb.sk
reklama

Od budúcej stredy 19. januára 2022 začínajú platiť nové pravidlá, ktoré v dnešnom rokovaní schválila vláda Slovenskej republiky. COVID automat, ktorý sme poznali a rozdeľoval okresy farebne podľa pandemickej situácie, bude od stredy minulosťou. Pravidlá budú po novom platiť pre celú krajinu.

Tieto pravidlá majú ostať platné maximálne štyri týždne po vrchole omikron vlny. Informoval o tom portál Startitup.sk. Vláda taktiež zrušila zákaz zhromažďovania.

OP+ je novinkou

Zavedenie režimu OP+ je zrejme najväčšou novinkou, pričom tento režim platí pri vysoko rizikových hromadných podujatiach. Od budúceho týždňa sa však mení aj definícia v režime OP. Doposiaľ do režimu OP spadali ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 v posledných 180 dňoch, po novom však doň budú patriť len osoby po prekonaní COVID-19, pričom toto ochorenie mali potvrdené testom RT-PCR2 a nie je starší ako 90 dní!

Od 1. februára 2022 sa skráti aj čas statusu zaočkovanej osoby, po novom bude uznávaná lehota 9 mesiacov, nie 12.

reklama

Rozdelenie režimov

  • Režim základ – všetci bez ohľadu na očkovanie, prekonanie ochorenia COVID-19 či výsledok testovania,
  • OTP – osoby, ktoré sú kompletne zaočkované, prekonali COVID-19 v ostatných 90 dňoch alebo sú testované. Buď majú PCR test nie starší ako 72 hodín, alebo antigénový test nie starší ako 48 hodín,
  • OP – Kompletne zaočkované osoby po dobu 9 mesiacov od ukončenia základnej očkovacej schémy, resp. od ostatnej „booster“ dávky, osoby po prekonaní COVID-19 viac ako 180 dní + jedna dávka vakcíny (ak vakcína bola podaná do 180 dní od prekonania potvrdeného RT-PCR3) po dobu 9 mesiacov od prekonania COVID-19, osoby po prekonaní COVID-19 potvrdeného RT-PCR2 nie staršom ako 90 dní. Zároveň do OP spadajú deti mladšie ako 12 rokov a kontraindikované osoby na základe jednotného formuláru s výsledkom testu (od odberu PCR 72 hodín, Ag 48 hodín).

Režim OP+

Do režimu OP+ spadajú ľudia, ktorí spĺňajú vyššie napísanú definíciu OP a zároveň sú otestovaní (od odberu PCR ubehlo max. 72 hodín, od antigénového testu max. 48 hodín), alebo dostali tieto osoby booster dávku, prípadne majú vykonané kompletné očkovanie + prekonanie ochorenia COVID-19, ktoré nesmie byť staršie ako 180 dní.

Do režimu OP+ ďalej spadajú deti, ktoré majú 2 až 12 rokov a 2 mesiace a preukážu sa negatívnym výsledkom testu (buď testom PCR/LAMP nie starším ako 72 hodín, alebo antigénovým testom nie starším ako 48 hodín). Ďalej doň patria deti vo veku 12 rokov a 2 mesiace až 18 rokov, ktoré sú kompletne zaočkované a sú zároveň testované (48h Ag, 72h PCR/LAMP).

Prevádzkové hodiny budú od 5.00 do 22.00 hod.

Mení sa aj táto časť. Prevádzkové hodiny všetkých prevádzok a služieb budú od stredy 19. januára 2022 otvorené v čase od 5.00 do 22.00 hodiny, vyplýva to z vládneho materiálu rokovania. Čo sa týka zamestnancov, aj naďalej platí režim OTP, čiže testovať sa má aspoň dvakrát do týždňa.

Sobáše a krsty, hromadné podujatia

Obrady, akými sú sobáš a krst, budú v režime OTP. Tie budú však rozdelené na tri kategórie. Podľa ich rizikovosti budú pre organizátorov a účastníkov platiť rozdielne kapacitné obmedzenia súvisiace s pandémiou ochorenia COVID-19.

  • Nízko rizikové podujatia – nosenie respirátora a sedenie povinné, zároveň nie je povolená konzumácia jedla či nápojov, spev či povzbudzovanie účastníkov, maximálna kapacita je určená na 100 osôb, respektíve maximálne 50 % kapacity priestoru.
  • Stredne rizikové podujatia – povinné nosenie respirátora a fixné sedenie či státie, počet účastníkov sa obmedzí na 100 osôb alebo maximálne 25 % kapacity priestoru.
  • Vysoko rizikové podujatia – nosenie respirátora je obmedzené a je povolená konzumácia a podobne, maximálna kapacita je určená na 20 osôb, pričom zoznam účastníkov je povinný. Ide najmä o svadby, kary, oslavy, večierky, plesy či diskotéky.

Nízko a stredne rizikové podujatia budú v režime OP, vysoko rizikové podujatia v režime OP+. 

zdroj: vlada.gov.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: korona.gov.sk, vlada.gov.sk, startitup.sk
Zdieľať na Facebooku