23.04.2024, meniny má
3. júla 2020

Prídu niektorí Seredčania o svoje tituly? Matovičov návrh spätnej kontroly všetkých záverečných prác je podľa Gröhlinga nereálny

Prídu niektorí Seredčania o svoje tituly? Matovičov návrh spätnej kontroly všetkých záverečných prác je podľa Gröhlinga nereálny
Zdroj: mytrnava.sme.sk/pexels.com
reklama

Minulý týždeň na Slovensku vyšla na povrch ďalšia politická kauza. Predseda parlamentu a strany Sme rodina Boris Kollár mal podľa informácií médií okopírovať svoju diplomovú prácu. Táto práca prešla evidenčným systémom záverečných so zhodou iba 24 %, no v skutočnosti by malo ísť o zhodu až 50 %. Boris Kollár mal totiž kopírovať texty svojho školiteľa bez jasného zdrojovania, no systém EZP obsahuje iba záverečné práce a nie odborné štúdie či literatúru. Práve preto má ísť v prípade diplomovej práce Borisa Kollára o plagiátorstvo.

Premiér chce za plagiátorstvo odoberať tituly

Premiér Igor Matovič nevyzval Kollára na odstúpenie z funkcie, hoci viacerí koaliční poslanci tak urobili. Matovič však podľa vlastných slov nechce riskovať rozpad koalície. Okrem toho nevidí význam v potrestaní Kollára, ak existuje mnoho ďalších ľudí, ktorí tiež mohli svoje záverečné práce jednoducho okopírovať. Preto žiada o spätné preverenie záverečných prác v uplynulých rokoch, ktoré určia minister školstva Branislav Gröhling a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Sľúbil som ľuďom krajinu, kde bude zákon platiť pre každého rovnako…. ale mnohí by teraz odo mňa chceli, aby som…

reklama

Uverejnil používateľ Igor Matovic Sobota 27. júna 2020

Podľa ministra školstva je to však nereálne

Ministerka spravodlivosti Kolíková zatiaľ nezaujala jednoznačné stanovisko, pretože k problému dala vypracovať dôslednú analýzu, na výsledky ktorej si musíme počkať. Minister školstva Gröhling uviedol, že zatiaľ sú pripravené tri verzie návrhu zákona, ktorý má byť pripravený do septembra 2020. Spätné odoberanie titulov zatiaľ nie je zakomponované v žiadnom z návrhov, pretože podľa Gröhlinga jednoducho nie je reálne. Nevylúčil však odoberanie titulov v budúcnosti.

„Ak by ste niekomu spätne odoberali titul a ten dotyčný človek robil právne úkony, tak nevieme, ako budeme pozerať na tieto právne úkony. Aj ústava nám stanovuje, že priama retroaktivita nie je možná, lebo bude narušovať právnu stabilitu celého štátu,“uviedol minister školstva Branislav Gröhling.

Gröhling spochybnil aj samotné preverovanie záverečných prác, ktoré podľa neho z technického hľadiska nie je možné. Práce sú evidované od roku 2012 a vysoké školy si ich samé overujú pri jednotlivých skúškach. Centrálny register záverečných prác, ktorý v súčasnosti obsahuje 20 miliónov textov, by sa mal rozšíriť o ďalších 5 miliónov textov, vrátane internetových textov.

Odoberanie titulov nie je reálne ani podľa ústavného právnika Mariána Gibu, pretože náš právny poriadok odoberanie titulu nepozná a celá problematika je príliš zložitá na to, aby sa dala vyriešiť rýchlo a jednoducho.

„Napríklad, či odobratie titulu zároveň znamená stratu vzdelania, ktoré je predpokladom na výkon určitej funkcie či povolania – sudca či lekár. Je tiež bežné mať viac stupňov vzdelania, kde jeden stupeň podmieňuje druhý ako bakalár, magister či PhD. Čo ak sa spätne zistí problém nie na najvyššom, ale na predchádzajúcom článku?“

„Ani v minulosti, keď neexistovali počítačové programy na kontrolu zhody, nebolo dovolené vydávať cudzie myšlienky za svoje vlastné. Ak to niekto urobil, nekonal v súlade s pravidlami a titul nenadobudol v dobrej viere,“ vyjadril sa ústavný právnik Marián Giba.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: aktuality.sk, dobrenoviny.sk, trend.sk
Zdieľať na Facebooku