01.03.2021, meniny má
8. septembra 2020

Primár galantskej nemocnice čelí obvineniu z prečinu usmrtenia. V prípade úmrtia jeden a pol ročnej Dianky mal zanedbať svoje povinnosti

Primár galantskej nemocnice čelí obvineniu z prečinu usmrtenia. V prípade úmrtia jeden a pol ročnej Dianky mal zanedbať svoje povinnosti
Zdroj: najmama.aktuality.sk/seredskenovinky.sk
reklama

Jeden a pol ročnú Dianku Jarašovú v októbri 2017 hospitalizovali v Nemocnici s poliklinikou sv. Lukáša v Galante. Do nemocnice ju prijali pre dehydratáciu a dievčatko navyše trpelo hnačkami, bolesťami a teplotou.

Diagnostikovali jej akútnu gastroenteritídu a kolitídu infekčného pôvodu. Deň po hospitalizácii dostalo kŕče a prestalo dýchať, preto ho vrtuľníkom previezli do Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. Dievčatko sa im však zachrániť nepodarilo.

Primár galantskej nemocnice obvinený z prečinu usmrtenia

Matka zosnulého dievčatka tvrdí, že keď Dianka dostala kŕče a prestala dýchať, privolaný primár so službukonajúcou ne­atestovanou lekárkou nevedeli, čo sa deje. Podľa matky Dianku nadopovali diazepamom. Dievčatko bolo už predtým hospitalizované v nemocnici v Žiari nad Hronom na obštrukčnú bronchitídu. Galantský lekár napriek tomu nevykonal všetky potrebné zdravotné výkony.

„V Bratislave sa mi snažili ozrejmiť situáciu. Až tam som si uvedomila, čo sa v Galante stalo. Že mi Didku nechali umierať na rukách s tvrdením, veď len spinká, je unavená. Ale ona mi celý ten deň upadala do kómy,“ povedala pre cas.sk Jana Jarašová.

Pochybenie nemocnice v Galante najskôr potvrdil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a v súčasnosti padlo obvinenie primára pediatrie Miroslava I., ktorý Dianku liečil. Vyšetrovateľka obvinila v danom prípade konkrétnu osobu, ale vydané uznesenie zatiaľ nie je právoplatné. Preto zatiaľ polícia nemôže podávať ďalšie informácie.

zdroj: najmama.aktuality.sk

zdroj: najmama.aktuality.sk

Nemocnica stojí za primárom

Podľa vyšetrovateľky primár zanedbal hneď niekoľko vecí. V prvom rade neordinoval okamžité vykonanie odberu krvi na realizáciu ďalších laboratórnych vyšetrení. Následne nezabezpečil odber stolice a moču. Ďalej mal naordinovať okamžitú rehydratačnú liečbu, pretože vedel o opakovaných ťažkostiach maloletej, ktorými boli vracanie, hnačky a teplota do 38 °C. Ani to sa však nestalo.

Nemocnica stojí za svojím primárom, ktorý okamžite podal sťažnosť voči obvineniu. Hovorca nemocnice Tomáš Kráľ tvrdí, že zdravotníci v tomto prípade urobili maximum, aj keď to neviedlo k záchrane pacienta. Podľa hovorcu, žiaľ, ani enormné úsilie niekedy nevedie k vytúženej záchrane života.

zdroj: najmama.aktuality.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: noviny.sk, cas.sk
Zdieľať na Facebooku