Prinášame príručku pre Seredčanov, ktorí sa pôjdu dať testovať. Na Slovensko už dorazil testovací materiál
Zdroj: refresher.sk/pretekaj.sk
V skorých ranných hodinách dnes pristálo na Letisku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave nákladné lietadlo Antonov An-124 Ruslan, ktoré na Slovensko doviezlo takmer tri milióny kusov antigénových testov pre potreby nadchádzajúceho celoplošného testovania obyvateľstva Slovenskej republiky na ochorenie COVID-19.
Od rána si profesionálni vojaci zo skladov Správy štátnych hmotných rezerv SR prebrali celkovo 187 200 sád testov, 40 800 rúšok, 14 096 respirátorov, 467 900 jednorazových a chirurgických rukavíc, 16 850 overalov, 2 350 štítov a okuliarov, 7 045 návlekov na obuv, 7 050 ochranných čiapok a kukiel, 710 emitných misiek potrebných pre zabezpečenie prvej etapy testovania.
Tento materiál distribuujú Ozbrojené sily SR vlastnými prostriedkami v prvom rade na príslušné regionálne veliteľstvá a následne už priamo na testovacie miesta na Orave a v Bardejove, kde sa odohrá pilotné testovanie.
Prečo sa testuje?
Na testovanie potrebujete len občiansky preukaz a kartičku poistenca. Celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska sa uskutoční od 30. októbra do 1. novembra 2020 a 6. až 8. novembra 2020, vždy od piatka do nedele. Celoplošné testovanie pomôže zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie vírusu, vďaka čomu získajú naši lekári čas a priestor na to, aby sa postarali o chorých. Tým, že sa prídeme otestovať, zistíme nielen svoj vlastný stav, ale pomôžeme ochrániť aj svojich blízkych a ľudí v širšom okolí.
reklama
Certifikát o negativite?
Testovanie je dobrovoľné. Zároveň však bohužiaľ platí, že 10 dní po testovaní sa budú môcť voľne pohybovať po území Slovenska len ľudia, ktorí budú mať certifikát o negativite z celoplošného testovania.
Zatiaľ nie je úplne isté, či ľuďom, ktorí také potvrdenie mať nebudú, hrozí v prípade nedodržania karantény pokuta až do výšky 1 659 eur. O všetkom sa rozhodne neskôr. Zároveň platí, že testovať sa nemusia seniori nad 65 rokov či deti do 10 rokov. O ľudí v rôznych zariadeniach, ako sú domy pre seniorov alebo nemocnice bude postarané, testovaní budú tam.
zdroj: refresher.sk
Celý priebeh testovania
POSTUP TESTOVANIA NA ODBERNOM MIESTE
- Po vstupe do odberného miesta si vydezinfikujte ruky. Dezinfekčné prostriedky budú na mieste k dispozícii.
- Následne vás čakajú jednoduché administratívne úkony – určenému pracovníkovi sa preukážete občianskym preukazom.
- Vypíšete formulár potrebný na registráciu.
- Po registrácii dostanete pridelené číslo a vreckovku.
ODBER
- Pristúpite k odpadkovému košu, vyfúkate si nos a odkašlete, zahodíte vreckovku na určené miesto.
- Zdravotníkovi odovzdáte pridelené číslo.
- Zdravotník vám následne odoberie vzorku z nosohltana jemnou tyčinkou. Ide o menej invazívny zásah ako pri PCR teste.
ČAKANIE NA VÝSLEDKY
- Na výsledky počkáte vo vyhradenom, vydezinfikovanom priestore.
ODOVZDANIE VÝSLEDKOV
- Zdravotník vás privolá podľa prideleného čísla k pracovisku.
- Opäť predložíte zdravotníkovi občiansky preukaz.
- Zdravotník vypíše certifikát, kde vyznačí výsledok vášho testu.
- Zdravotník vám odovzdá certifikát v zatvorenej obálke, kde bude poučenie, čo robiť v prípade negatívneho a pozitívneho výsledku.
- Odchádzate z odberného miesta, v prípade pozitívneho výsledku do domácej 10-dňovej karantény.
Čo ak som pozitívny?
Negatívnym je odporúčané opätovne sa zúčastniť na celoplošnom testovaní o 7 dní, nakoľko môžete byť v štádiu ochorenia, kedy sa infekcia ešte neprejavila.
Ak ste pozitívny, ste povinný dodržiavať nasledovný postup:
- Čo najskôr po získaní výsledku sa presuňte do domácej 10-dňovej karantény. Tí, čo nechcú absolvovať karanténu v domácom prostredí, budú môcť absolvovať karanténu v súkromnom hotelovom zariadení, ktoré bude prispôsobené na režim karantény. Viac informácií o zariadeniach poskytne neskôr minister dopravy.
- O výsledku testu informujte svojho všeobecného lekára (v prípade dieťaťa všeobecného lekára pre deti a dorast) telefonicky, mailom, SMS. O mieste karantény informujete príslušný úrad podľa pokynov vášho lekára.
- O výsledku testu informujte aj všetky osoby, s ktorými ste boli v úzkom kontakte, a to v období 2 dní pred odberom. Požiadajte ich, aby rovnako absolvovali celoplošné testovanie alebo sa prihlásili na testovanie prostredníctvom stránky korona.gov.sk. Pre tieto osoby rovnako platí povinnosť domácej 10-dňovej karantény až do výsledku negatívneho testu.
- Denne sledujte vlastné príznaky typické pre ochorenie spôsobené COVID-19 (aspoň jedného z príznakov: kašeľ, dýchavičnosť, horúčka, strata chuti alebo čuchu), merajte a zaznamenávajte si denne teplotu.
- V prípade objavenia sa niektorého z vyššie uvedených príznakov telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára alebo územne príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva a následne sa riaďte ich pokynmi.
- Dodržujte prísnu hygienu rúk a nosenie rúška (v prípade spoločnej domácnosti sa držte ďalej od ostatných, pokiaľ je to možné, buďte v samostatnej izbe, používajte kúpeľňu oddelene od ostatných osôb v domácnosti, používajte vyčlenený riad, bielizeň a iné, pravidelne vetrajte a dezinfikujte spoločné priestory).
- Nestretávajte sa s inými osobami, okrem osôb v spoločnej domácnosti a nikam necestujte. Neprijímajte návštevy.
Kedy karanténu opustiť?
Karanténu môžete opustiť po 10 dňoch za podmienky, že ste posledné 3 dni nemali klinické príznaky alebo ste nemali ďalší úzky kontakt s chorou alebo pozitívnou osobou na COVID-19. Na ukončenie izolácie sa nevyžaduje negatívny test. U mnohých osôb pretrváva pozitivita testu, ale samotný vírus po uvedenom časovom limite už nie je schopný prenosu z človeka na človeka, teda osoba sa nepovažuje za infekčnú.
Všetky ďalšie dôležité informácie o celoplošnom testovaní na COVID-19 nájdete na tejto stránke.
Podporte článok zdieľaním.
Podporte článok zdieľaním.
Zdroje:
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, refresher.sk, dobrenoviny.sk