24.11.2020, meniny má
22. októbra 2020

Prinášame príručku pre Seredčanov, ktorí sa pôjdu dať testovať. Na Slovensko už dorazil testovací materiál

Prinášame príručku pre Seredčanov, ktorí sa pôjdu dať testovať. Na Slovensko už dorazil testovací materiál
Zdroj: refresher.sk/pretekaj.sk
reklama

V skorých ranných hodinách dnes pristálo na Letisku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave nákladné lietadlo Antonov An-124 Ruslan, ktoré na Slovensko doviezlo takmer tri milióny kusov antigénových testov pre potreby nadchádzajúceho celoplošného testovania obyvateľstva Slovenskej republiky na ochorenie COVID-19.

Od rána si profesionálni vojaci zo skladov Správy štátnych hmotných rezerv SR prebrali celkovo 187 200 sád testov, 40 800 rúšok, 14 096 respirátorov, 467 900 jednorazových a chirurgických rukavíc, 16 850 overalov, 2 350 štítov a okuliarov, 7 045 návlekov na obuv, 7 050 ochranných čiapok a kukiel, 710 emitných misiek potrebných pre zabezpečenie prvej etapy testovania.

Tento materiál distribuujú Ozbrojené sily SR vlastnými prostriedkami v prvom rade na príslušné regionálne veliteľstvá a následne už priamo na testovacie miesta na Orave a v Bardejove, kde sa odohrá pilotné testovanie.

Prečo sa testuje?

Na testovanie potrebujete len občiansky preukaz a kartičku poistenca. Celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska sa uskutoční od 30. októbra do 1. novembra 2020 a 6. až 8. novembra 2020, vždy od piatka do nedele. Celoplošné testovanie pomôže zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie vírusu, vďaka čomu získajú naši lekári čas a priestor na to, aby sa postarali o chorých. Tým, že sa prídeme otestovať, zistíme nielen svoj vlastný stav, ale pomôžeme ochrániť aj svojich blízkych a ľudí v širšom okolí.

Certifikát o negativite?

Testovanie je dobrovoľné. Zároveň však bohužiaľ platí, že 10 dní po testovaní sa budú môcť voľne pohybovať po území Slovenska len ľudia, ktorí budú mať certifikát o negativite z celoplošného testovania.

Zatiaľ nie je úplne isté, či ľuďom, ktorí také potvrdenie mať nebudú, hrozí v prípade nedodržania karantény pokuta až do výšky 1 659 eur. O všetkom sa rozhodne neskôr. Zároveň platí, že testovať sa nemusia seniori nad 65 rokov či deti do 10 rokov. O ľudí v rôznych zariadeniach, ako sú domy pre seniorov alebo nemocnice bude postarané, testovaní budú tam.

zdroj: refresher.sk

Celý priebeh testovania

POSTUP TESTOVANIA NA ODBERNOM MIESTE
 • Po vstupe do odberného miesta si vydezinfikujte ruky. Dezinfekčné prostriedky budú na mieste k dispozícii.

ADMINISTRATÍVA

 • Následne vás čakajú jednoduché administratívne úkony – určenému pracovníkovi sa preukážete občianskym preukazom.
 • Vypíšete formulár potrebný na registráciu.
 • Po registrácii dostanete pridelené číslo a vreckovku.

ODBER

 • Pristúpite k odpadkovému košu, vyfúkate si nos a odkašlete, zahodíte vreckovku na určené miesto.
 • Zdravotníkovi odovzdáte pridelené číslo.
 • Zdravotník vám následne odoberie vzorku z nosohltana jemnou tyčinkou. Ide o menej invazívny zásah ako pri PCR teste.

ČAKANIE NA VÝSLEDKY

 • Na výsledky počkáte vo vyhradenom, vydezinfikovanom priestore.

ODOVZDANIE VÝSLEDKOV

 • Zdravotník vás privolá podľa prideleného čísla k pracovisku.
 • Opäť predložíte zdravotníkovi občiansky preukaz.
 • Zdravotník vypíše certifikát, kde vyznačí výsledok vášho testu.
 • Zdravotník vám odovzdá certifikát v zatvorenej obálke, kde bude poučenie, čo robiť v prípade negatívneho a pozitívneho výsledku.
 • Odchádzate z odberného miesta, v prípade pozitívneho výsledku do domácej 10-dňovej karantény.

Čo ak som pozitívny?

Negatívnym je odporúčané opätovne sa zúčastniť na celoplošnom testovaní o 7 dní, nakoľko môžete byť v štádiu ochorenia, kedy sa infekcia ešte neprejavila.

Ak ste pozitívny, ste povinný dodržiavať nasledovný postup:
 • Čo najskôr po získaní výsledku sa presuňte do domácej 10-dňovej karantény. Tí, čo nechcú absolvovať karanténu v domácom prostredí, budú môcť absolvovať karanténu v súkromnom hotelovom zariadení, ktoré bude prispôsobené na režim karantény. Viac informácií o zariadeniach poskytne neskôr minister dopravy.
 • O výsledku testu informujte svojho všeobecného lekára (v prípade dieťaťa všeobecného lekára pre deti a dorast) telefonicky, mailom, SMS. O mieste karantény informujete príslušný úrad podľa pokynov vášho lekára.
 • O výsledku testu informujte aj všetky osoby, s ktorými ste boli v úzkom kontakte, a to v období 2 dní pred odberom. Požiadajte ich, aby rovnako absolvovali celoplošné testovanie alebo sa prihlásili na testovanie prostredníctvom stránky korona.gov.sk. Pre tieto osoby rovnako platí povinnosť domácej 10-dňovej karantény až do výsledku negatívneho testu.
 • Denne sledujte vlastné príznaky typické pre ochorenie spôsobené COVID-19 (aspoň jedného z príznakov: kašeľ, dýchavičnosť, horúčka, strata chuti alebo čuchu), merajte a zaznamenávajte si denne teplotu.
 • V prípade objavenia sa niektorého z vyššie uvedených príznakov telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára alebo územne príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva a následne sa riaďte ich pokynmi.
 • Dodržujte prísnu hygienu rúk a nosenie rúška (v prípade spoločnej domácnosti sa držte ďalej od ostatných, pokiaľ je to možné, buďte v samostatnej izbe, používajte kúpeľňu oddelene od ostatných osôb v domácnosti, používajte vyčlenený riad, bielizeň a iné, pravidelne vetrajte a dezinfikujte spoločné priestory).
 • Nestretávajte sa s inými osobami, okrem osôb v spoločnej domácnosti a nikam necestujte. Neprijímajte návštevy.

Kedy karanténu opustiť?

Karanténu môžete opustiť po 10 dňoch za podmienky, že ste posledné 3 dni nemali klinické príznaky alebo ste nemali ďalší úzky kontakt s chorou alebo pozitívnou osobou na COVID-19. Na ukončenie izolácie sa nevyžaduje negatívny test. U mnohých osôb pretrváva pozitivita testu, ale samotný vírus po uvedenom časovom limite už nie je schopný prenosu z človeka na človeka, teda osoba sa nepovažuje za infekčnú.

Všetky ďalšie dôležité informácie o celoplošnom testovaní na COVID-19 nájdete na tejto stránke. 

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, refresher.sk, dobrenoviny.sk
Zdieľať na Facebooku