27.07.2021, meniny má
15. júna 2021

Prinášame vám prehľad letných podujatí v Trnavskom kraji. Lákavé akcie v našom okolí pre malých aj veľkých

Prinášame vám prehľad letných podujatí v Trnavskom kraji. Lákavé akcie v našom okolí pre malých aj veľkých
Zdroj: regiontirnavia.sk/medolandia.com/cas.sk
reklama

Život sa postupne opäť vracia do „normálu“. Po dlhých mesiacoch, počas ktorých nás obmedzovali protipandemické opatrenia, sa opäť dočkáme bohatej nádielky umenia, kultúry, športu či inej zábavy. V ucelenom prehľade vám prinášame najzaujímavejšie podujatia na najbližšie obdobie iba pár kilometrov od Serede. Svoje si nájdu deti aj dospelí, program je zaujímavý pre všetky vekové kategórie.

Rozárium v Dolnej Krupej

Neďaleko Trnavy to krásne rozkvitlo, v Dolnej Krupej sa začala sezóna ruží. Počas otvorenia ružiarskej sezóny dňa 5. júna 2021 bola vysadená špeciálna ruža s menom Kalbus Rose.

Zakladateľka rozária grófka Mária Henrieta Choteková si ružami obklopila svoj zvláštny dom krytý slamou, nazývaný „horný“ kaštieľ. Najväčší rozkvet zažívala ružová záhrada pred rokom 1914, kedy sa do Dolnej Krupej dostali ruže slávneho šľachtiteľa Rudolfa Geschwinda.

Do rozária je možné prísť v pracovné dni od 8.00 – 19.00 hod., v sobotu a nedeľu od 11.30 – 19.00 hod. Vstupné za dospelú osobu je vo výške 2 eurá a používa sa na starostlivosť o ruže a zveľaďovanie rozária. Žiaci od 6 rokov, študenti, seniori a ZŤP majú vstup za 1 euro. Obyvatelia obce Dolná Krupá (po preukázaní totožnosti) vstup zdarma.

Zdroj: medolandia.com

Objavte knižné skvosty

Zaujímate sa o históriu a ste milovníkom kníh? Potom si nenechajte ujsť výstavu s názvom Sedemnáste storočie slovom a obrazom: Staré tlače z historickej knižnice ZsM v Západoslovenskom múzeu v Trnave. Výstava potrvá až do 31. marca 2023.

Ponúka viac ako 500 starých a vzácnych tlačí zo 17. storočia. Príďte si pozrieť napríklad knihu o Číne s nádhernými ilustráciami alebo známe historické dielo s názvom Dejiny Uhorska od Antonia Bonfiniho. Ako informuje portál cestovného ruchu pre Trnavu a okolie, výstava je sprístupnená bez vernisáže.

Detský svet za 120 rokov

Západoslovenské múzeum v Trnave pripravilo zaujímavú výstavu pre malých aj veľkých, na ktorej sa vrátime v čase. Výstava je rozdelená na niekoľko tém a môžete tu vidieť hry a detské aktivity za časové obdobie 120 rokov (od šesťdesiatych rokov 19. storočia asi po osemdesiate roky 20. storočia). Výstava potrvá až do 31. decembra 2024.

Vo vitrínach môžete vidieť rôzne hračky, učebné pomôcky a veci súvisiace so školou, najobľúbenejšie sladkosti a veľa ďalšieho. Detské hry a aktivity sú na výstave zmapované aj prostredníctvom fotografií. Pre návštevníkov tejto výstavy je pripravené prekvapenie v podobe zapojenia sa do kreslenia, písania, skladania aj hádania.

Veľryba Gréta

Nepoznáte Grétu? Spýtajte sa vašich detí. Rozprávka o veľrybe Gréte je v regáloch kníhkupectiev len pomerne krátko, no už si získala srdcia mnoho malých čitateľov. Gréta je najlepšia speváčka pod morskou hladinou. Jej koncerty sú pre všetky morské živočíchy vždy veľkou udalosťou. Jedného dňa, len čo sa Gréta zobudí, s hrôzou zistí, že zo seba nedokáže vydať žiaden zvuk. Jej krásny hlas je preč. Ako to je ďalej? Príďte do divadla na predstavenie a dozviete sa viac.

Predstavenie sa uskutoční 13. júla 2021 o 16.00 hod. v Divadle Jána Palárika v Trnave. Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladni divadla počas pokladničných hodín alebo hodinu pred predstavením. Pokladňa je otvorená v pondelok až piatok v čase od 9.00 do 12.30 hod. a od 14.00 do 16.30 hod. alebo môžete zavolať na telefónne číslo 033/551 11 25 či napísať email na pokladna@djp.sk. Informuje o tom Divadlo Jána Palárika.

Zdroj: pic-piestany.sk

Miki Skuta & Danubius Octet Singers

Na svoje si prídu i nadšenci klasickej hudby. Mužské spevácke okteto Danubius Octet Singers pod vedením dirigenta Daniela Simandla sa predstaví 26. júna 2021 v Reformovanom kostole v Šamoríne, v netradičnej spolupráci s významným multiinštrumen­talistom Mikim Skutom.

Vychutnajte si dielo Requiem od Orlanda di Lassa. Vstup je voľný, no dobrovoľný príspevok je vždy vítaný.

Svadobné šaty

Budete mať pocit, že ste v inom svete. Príďte si pozrieť kolekciu 38 svadobných šiat zo súkromnej zbierky vyštudovanej etnologičky a vášnivej zberateľky Jany Mládek Rajniakovej. V jej zbierke sa nachádzajú najstaršie šaty z roku 1943. Výstava potrvá až do 15. novembra 2021 v Západoslovenskom múzeu v Trnave.

„Najstaršie vystavené svadobné šaty pochádzajú z Košíc a ich nositeľka pani Jurčová sa v nich vydávala v roku 1947. Zaujímavosťou sú aj viacgeneračné šaty, v ktorých sa vydávala matka a neskôr dcéra,“ informuje portál cestovného ruchu pre Trnavu a okolie.

Dnes vám hráme v zlatom ráme

Vráťte sa do detstva a doprajte si svet zázrakov a rozprávok. Toto podujatie najviac poteší najmenších! Mestská knižnica v Piešťanoch pripravila výstavu tradičných drevených marionet, ktorá potrvá do 23. júla 2021.

Piešťanské informačné centrum dodáva, že súčasťou výstavy sú aj sprievodné podujatia: komentované prehliadky, kreatívne dielne, divadelné predstavenia a ďalšie podujatia. V prípade záujmu o podujatie kontaktujte kultura@kniznica.sk.

Zlomatka

Nemáte ešte divadla dosť? Možno vás zaujme dramatické dielo s názvom Zlomatka. V malebnom Neapole v skromnom byte žije krajčírka Anna. Anna je jednoduchá žena v stredných rokov. Žije sama, odkedy jej jediný syn Diego odišiel na štúdiá do Ríma. Anna vedie pokojný život. Rada varí, chodí do kostola, vedie dlhé telefonáty so svojimi kamarátkami… Všetko sa zmení jedného dňa, keď sa Diego vráti domov a oznámi jej tajomstvo, ktoré sa mu pred mamou darilo roky skrývať.

Inscenáciu Zlomatka režírovala v trnavskom divadle významná maďarská režisérka a herečka Enikő Eszenyi. Predstavenie Zlomatka sa uskutoční 17. júna 2021 o 10.00 hod. a 19.00 hod. a 18. a 19. júna o 19.00 hod. v Divadle Jána Palárika v Trnave.

Prehliadky Malého Ríma

Chcete spoznať Trnavu viac? Radnica pripravila individuálne prehliadky mesta. „Vytvorili sme niekoľko tém navyše, ktoré môžete využiť nielen so svojou rodinou či blízkymi priateľmi, ale aj s deťmi,“ informuje Región Trnava na svojom webe.

Vybrať si môžete z nasledovných tém: Univerzitná Trnava, Trnava ako slobodné kráľovské mesto, Trnava počas stredoveku, pričom v ponuke sú aj prehliadky pre rodiny s deťmi – Karner a hradby a Radnica a historická pivnica.

V prípade záujmu odporúčame vopred kontaktovať priamo Turistické informačné centrum – Región TRNAVA (TIC). Rezervácia je nutná. Cena prehliadky pre rodinu (max. 5 osôb): 25 eur, cena prehliadky pre pár (max. 2 osoby): 15 eur.

Ekofest

Tento rok sa môžete tešiť aj na 13. ročník Ekofestu. Pozor, tento rok sa uskutoční na novom mieste, a to v záhradách Západoslovenského múzea v Trnave. Ekofest sa začína dňa 19. júna 2021 od 10.00 hod.

Účinkujúci: Bullet Holes, Sematam, King Shaolin, Karpina, Bijouterrier, Vidiek, Iné kafe, Smola a Hrušky, Los Brados, Detské predstavenie Malina Jam.

Cena vstupenky: 12 eur. Počet vstupeniek bude z dôvodu protipandemických opatrení výrazne limitovaný. Deti do 10 rokov majú vstup zdarma (vrátane 10 rokov), a to po predložení príslušného preukazu. Seniori nad 65 rokov a osoby ZŤP majú taktiež vstup zdarma.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: regiontirnavia.sk, medolandia.com, trnavskyhlas.sk
Zdieľať na Facebooku