17.08.2022, meniny má
10. augusta 2021

Pripravte sa na každoročné nebeské divadlo. Perzeidy vrcholia práve v týchto dňoch

Pripravte sa na každoročné nebeské divadlo. Perzeidy vrcholia práve v týchto dňoch
Zdroj: astro.sk/bystricoviny.sk/
reklama

Na august sa najviac tešia asi astrofotografi. Každoročne sa totiž opakuje nezameniteľné nebeské divadlo. Ak si nájdete čas dnes, zajtra či pozajtra večer, máte 100-percentnú pravdepodobnosť pozorovania padajúcich Perzeidov. Tie sú vrcholom letnej astronomickej sezóny aj v tomto roku.

Tento rok ich spln neruší

Tak ako po mnohé storočia, aj tentokrát bude mať meteorický roj Perzeíd svoje maximum 11. až 13. augusta. Astrofotografov, romantikov či hvezdárov a milovníkov nočnej oblohy teda čaká krásny zážitok. Roj týchto malých teliesok je aktívny približne od polovice júla do polovice augusta.

Maximálnu frekvenciu, ktorá činí približne 45 meteorov za hodinu, dosiahnu 12. augusta. Minulý rok ich rušil spln, tento rok budú rušené iba minimálne, maximum aktivity bude štyri dni po nove.

O čo vlastne ide?

Vďaka svojmu maximu bol tento úkaz v minulosti známy aj ako slzy svätého Vavrinca. Svätý Vavrinec bol umučený a upálený na hranici v Ríme 10. augusta za vlády imperátora Valeriána v roku 258. Ľudia preto dlho verili, že z neba padajú na zem jeho slzy.

reklama

Meteorický roj Perzeíd je ale prúd prachových častíc v dráhe periodickej kométy 109P/Swift-Tuttle, ktorá sa k nám vracia raz za 133 rokov.

Počas noci môžete priemerne narátať približne 15 – 40 meteorov patriacich Perzeidám, okrem nich však budú padať aj iné meteory. V tomto období býva činných viacero typov nebeských telies, ktoré sa postarajú o romantickú noc.

Vyhnite sa svetelnému smogu

Ako pri každom pozorovaní nočnej oblohy, tak aj teraz vám odporúčame, aby ste sa pokúsili vyhnúť svetelnému smogu. Ak ste ozajstný milovník astronomických javov alebo sa pokúsite tieto meteory nafotiť, radíme vám radšej vycestovať ďalej od veľkých miest. Mestá a osvetlenie na ulici šíria tzv. svetelný smog. Taktiež by ste sa mali postaviť niekam do tieňa, nakoľko mesačné svetlo bude naozaj ešte celkom prenikavé.

Meteority budú prelietať najmä súhvezdím Perzeus. S jeho lokalizáciou vám dozaista môžu pomôcť aj mobilné aplikácie, o ktorých sme písali v tomto článku.

interez.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: refresher.sk
Zdieľať na Facebooku