12.04.2021, meniny má
13. októbra 2020

Prvá nabíjacia stanica pre elektromobily v Seredi je už v prevádzke. Nájdete ju na Námestí slobody

Prvá nabíjacia stanica pre elektromobily v Seredi je už v prevádzke. Nájdete ju na Námestí slobody
Zdroj: Mesto Sereď
reklama

V júli tohto roka sme vám priniesli informáciu o tom, že v našom meste, konkrétne na Námestí slobody, bola osadená nabíjacia stanica pre elektromobily. V Seredi ide o historicky prvú nabíjaciu stanicu pre elektrické autá, ktorých na Slovensku pribúda stále viac. Stanica mala byť uvedená do prevádzky na jeseň, čo sa tento mesiac aj podarilo.

Nabíjať sa môžu aj dve autá naraz

Ako informovali Seredské novinky, ide o samostatne stojacu a verejne dostupnú nabíjaciu stanicu vyhotovenú z nehrdzavejúcej ocele. Stanica má dva nabíjacie konektory typ 2 (Mennekes, podľa no my IEC 62196) s variantom zásuvka. Výstupný výkon stanice bude 2x 22 kW, čo znamená, že dokáže nabíjať naraz až dve vozidlá s výkonom 22 kW.

Nabíjaciu stanicu pre naše mesto vyrobila firma ELMARK PLUS s.r.o. zo Šale. Celková cena stanica bola 8 742 eur, pričom Sereď získala aj dotáciu z Ministerstva hospodárstva SR vo výške až 5 000 eur. Na post nájomcu stanice prebiehala aj obchodno-verejná súťaž, ktorá skončila tento mesiac a stanica mohla byť uvedená do prevádzky.

Zdroj: Mesto Sereď

Zdroj: Mesto Sereď

Ako používať nabíjaciu stanicu?

Pri nabíjacej stanici nájdete, samozrejme, aj dve parkovacie miesta vyhradené práve na tento účel. Pri samotnom nabíjaní treba postupovať podľa návodu uvedeného na boku stanice. Pod každou nabíjacou zásuvkou je LED indikátor, podľa ktorého zistíte, či je stanica pripravená na nabíjanie. Ak svieti modrou farbou, môžete začať nabíjať svoj elektromobil. Ak však LED indikátor bliká na červeno, treba skontrolovať, či náhodou nie je zatlačené tlačidlo štart.

Príslušnú stranu nabíjacieho kábla zapojíte do nabíjacej zásuvky a druhú stranu do automobilu. Keď je komunikácia medzi nabíjacou stanicou a automobilom úspešná, pod čítačkou platobnej karty začne blikať modrá kontrolka. Potom priložíte platobnú kartu alebo smartfón k čítačke a kontrolka pod ňou zasvieti nazeleno, čím sa automaticky spustí nabíjanie. Na boku počas nabíjania tiež svieti zelená kontrolka, čo znamená, že nabíjanie prebieha.

Zdroj: Mesto Sereď

Zdroj: Mesto Sereď

Zdroj: Mesto Sereď

Svoj elektromobil môžete nechať nabiť úplne alebo nabíjanie hocikedy ukončiť. Stačí, ak odpojíte nabíjací kábel. Účtenku k napájaniu nájdete na stránke gtischarging.sk v sekcii účtenka. Najlepšie však celý proces nabíjania a aj jeho ukončenia vysvetlil zástupca firmy ELMARK v nasledujúcich dvoch videách.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: seredskenovinky.sk, mesto Sereď
Zdieľať na Facebooku