19.04.2024, meniny má
5. januára 2024

Prvá tohtoročná Mobilná kvapka krvi prebehne o niekoľko dní. Staňte sa dobrovoľným darcom a zachráňte život

Prvá tohtoročná Mobilná kvapka krvi prebehne o niekoľko dní. Staňte sa dobrovoľným darcom a zachráňte život
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Darovanie krvi považujeme za veľmi šľachetnú činnosť. Krv získaná aj prostredníctvom mobilných odberov môže zachrániť nejeden ľudský život. Ako vhodný darca by ste nemali trpieť chronickým a infekčným ochorením ani sa na žiadne liečiť.

Samotný odber krvi trvá približne 5-15 minút. Celý proces darovania krvi, počnúc od registrácie až po poodberové občerstvenie a odchod domov, trvá asi jednu hodinu. Celkovo sa počas odberu odoberá približne 450 ml krvi u každého jednotlivca.

Zdroj: seredsity.sk

Pre ochranu zdravia možného budúceho príjemcu krvnej transfúzie je nutné aby dotazníky pre darcov, ktoré predchádzajú samotnému odberu, boli vyplnené vždy pravdivo.

reklama

Obrovská vďaka teda patrí každému jednému, kto sa svoju krv rozhodne darovať. Je veľká pravdepodobnosť, že práve táto krv bude v blízkej dobe využitá na pomoc pri ťažkých úrazoch, nehodách alebo závažných ochoreniach. Boli ste už darovať túto vzácnu tekutinu?

Buďte darcom krvi aj vy

Mesto Sereď aj v roku 2024 pokračuje v spolupráci s Nemocnicou Agel Komárno. Spoločne si pre Seredčanov pripravili opäť pravidelné mobilné odbery, vďaka ktorým bude možnosť pre všetkých záujemcov o darcovstvo krvi spraviť dobrý skutok.

V poradí prvá príležitosť darovať krv týmto spôsobom v novom roku bude v pondelok 15. januára 2024 v čase od 9.00 do 12.00 hod. v priestoroch malej zasadačky Mestského úradu Sereď.

Registrácia darcov prebieha v čase od 8.00 hod. do 17.00 hod na telefónnom čísle 0902/370157.

Zdroj: FB Mesto Sereď

Všeobecné kritériá, ktoré musíte pred odberom spĺňať:

  • Musíte mať vek od 18 do 60 rokov. Pokiaľ ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do 65 rokov. Frekvencia darovania je pre mužov 3 mesiace a pre ženy 4 mesiace od posledného odberu.
  • Musíte mať telesnú hmotnosť minimálne 50 kg.
  • Nesmiete byť nosičom vírusu HIV (mať AIDS).
  • Nemôžete byť po prekonaní hepatitídy (žltačky) typu B a C.
  • Nemôžete trpieť na iné závažné a chronické ochorenia.
  • Nemôžete počas posledných 6 mesiacov byť operovaný, tetovaný, liečený akupunktúrou, mať prepichované uši alebo iné časti tela, dostať transfúziu krvi alebo plazmy, podstúpiť endoskopické vyšetrenie.

Zdroj: seredsity.sk

Zdroje: FB Mesto Sereď, seredsity.sk, ntssr.sk
Zdieľať na Facebooku