18.10.2021, meniny má
27. marca 2021

Prvý Mestský ovocný sad v Seredi bol vysadený v priebehu marca. Pre verejnosť bude sprístupnený po uvoľnení opatrení

Prvý Mestský ovocný sad v Seredi bol vysadený v priebehu marca. Pre verejnosť bude sprístupnený po uvoľnení opatrení
Zdroj: seredskenovinky.sk
reklama

Seredčania si budú môcť oddýchnuť už aj v prvom Mestskom ovocnom sade, ktorý bude po uvoľnení pandemických opatrení sprístupnený všetkým obyvateľom. Nájdete ho v areáli Základnej školy Juraja Fándlyho, ktorá je známa svojím ekologickým myslením a podporovaním zdravia.

Výsadba 25 ovocných stromov prebehla v marci počas dvoch brigádnických dní. Pre súčasné opatrenia nebolo možné zapojiť dobrovoľníkov, a preto sa práce chopili zamestnanci školy a mestského úradu. Informáciu priniesla Ing. Zuzana Slahučková pre Seredské novinky.

Poslúži aj na vzdelávanie žiakov

Vo verejnom sade nájdete niekoľko tradičných, ale aj historických odrôd, a to osem hrušiek, dve moruše, štyri čerešne, päť jabloní, tri marhule, jednu mišpuľu, jarabinu a oskorušu. Výber stromov bol odkonzultovaný s odborníkmi z ovocnej škôlky v Moravskom Lieskovom.

Ovocný sad bude rozkvitať v starostlivosti žiakov Zelenej školy”, čím sa aj naučia, ako správne zbierať a uskladňovať úrodu. Zo spracovaného zberu majú v pláne časť predávať a získané peniaze darovať charite.

 „Snažíme sa, aby naši žiaci chápali dôležitosť obrábania pôdy a preberali zodpovednosť za tvorbu svojho životného  priestoru. Tešíme sa na ovocie rastúce doslova pred očami našich detí a že si takto ešte viac uvedomia, koľko práce, námahy a starostlivosti je za každým kúskom ovocia, ktoré zjedia,“ doplnila riaditeľka školy Renáta Šidlíková.

Obyvatelia ocenia viac zelene

Škola sa pôvodne zapojila do grantového programu nadácie Ekopolis s heslom Sadíme budúcnosť, v ktorom neuspela. Nápad sa však medzi Seredčanmi uchytil natoľko, že sa ho mesto a základná škola rozhodli zrealizovať.

„Keďže ohlasy na vznik mestského sadu boli zo strany Seredčanov veľmi povzbudivé, rozhodli sme sa využiť financie z oblasti starostlivosti o mestskú zeleň práve na výsadbu sadu v areáli ZŠ J. Fándlyho,“ objasnil prednosta mestského úradu Tibor Krajčovič.

Veríme, že sa ovocný sad stane novým vychyteným miestom, kde si občania budú môcť oddýchnuť počas víkendov, ale aj pracovných dní. Medzi panelákmi tak pomaly rozkvitne malá zelená oáza, ktorá bude v tejto časti mesta rozhodne vynikať.

Zdroj: seredskenovinky.sk

Zdroj: seredskenovinky.sk

Zdroj: seredskenovinky.sk

Zdroj: seredskenovinky.sk

Zdroj: seredskenovinky.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: seredskenovinky.sk, Ing. Zuzana Slahučková
Zdieľať na Facebooku