03.03.2021, meniny má
17. februára 2019

Radka Drábiková pomáha Seredčanom so stravovaním už viac ako 6 rokov (Rozhovor)

reklama

Dnes sme v našom ďalšom rozhovore vyspovedali Radku Drábikovú, ktorá v našom meste podniká už viac ako šesť rokov. Táto 42-ročná Šintavanka sa svojou prácou snaží zlepšovať a skvalitňovať stravovanie Seredčanov.

Sedemnásť rokov pracovala v Šali a po materskej dovolenke si povedala, že potrebuje nový začiatok. V podnikaní chcela nájsť nový smer vo svojom živote, no zároveň sa chcela venovať niečomu, čím by pomáhala ľuďom. Ako nám prezradila, vždy bola veľmi spoločenská a priateľská, preto svojich klientov nikdy nebrala len ako zákazníkov, ale ako ľudí, čo potrebujú usmerniť na ceste k lepšiemu životnému štýlu a nadobudnutiu sebavedomia.

Pred viac ako šiestimi rokmi sa rozhodla dôverovať značke Naturhouse a otvorila jej prvú pobočku v Seredi. Určite ste už niekedy išli okolo ich priestorov na Parkovej ulici. Možno ste sa aj sami seba pýtali, čo a kto sa ukrýva za dverami tejto značky a čo vám môžu ponúknuť.

Radka nám tiež prezradila, že práve pobočka v Seredi jej otvorila dvere k ďalším pobočkám, ktoré vďaka Seredčanom mohla rozbehnúť. Seredský Naturhouse sa v priebehu pár rokov stal silnou značkou, ktorú obyvatelia nášho mesta poznajú a ktorá pomohla mnohým ľuďom bojujúcim s nadváhou.

V článku sa dozviete:

  • Je horšie nepravidelné prejedanie sa alebo jedlá z rýchleho občerstvenia?
  • Ako sa stravujú Seredčania?
  • Môže byť experimentovanie so zázračnými diétami nebezpečné pre náš organizmus?
  • Akú absurdnú príhodu so škoricovým olejom si Radka vypočula?
  • Fungujú vôbec diéty?
  • V čom robia Seredčania chyby pri chudnutí?
  • Ako vám môže Naturhouse pomôcť?

Ako by ste charakterizovali z pohľadu odborníka stravovanie Seredčanov?

Nemôžem povedať, že by v Seredi bolo veľa ľudí s nadváhou. Čo ale môžem povedať s určitosťou, že ľudia zmenili svoj pohľad na zdravý životný štýl. Pred šiestimi rokmi, keď sme otvárali našu pobočku, ľudia k nám chodili s veľkým záujmom o chudnutie, ktorému sa ale chcú venovať dlhodobo a oddane. Jednoducho ich to bavilo a chceli vo svojom živote pocítiť zmenu.

Momentálne vnímam vplyv rýchleho životného štýlu a ľudia ako keby trochu zabudli, že chudnutie nie je o jednom mesiaci, kedy schudnete 10 kíl. Všetko chcú rýchlo a hneď. Plus očakávajú nereálne výsledky za tak krátku dobu. Samozrejme nie všetci.

Aké sú najväčšie problémy Vašich klientov?

Ako najväčší problém vnímam ich diétnu minulosť. Internet je momentálne zaplnený rôznymi pofidérnymi diétami. Ľudia im veria aj vďaka tomu, že sľubujú zázračné účinky. Ak sa však nedostaví výsledný efekt, s diétou skončia a idú skúsiť ďalšiu. Možno ešte viac drastickejšiu diétu, ktorá môže zdravie človeka aj ohroziť.

Myslíte si, že sa Seredčania stravujú zdravo?

Veľmi záleží aj od toho, aké je ročné obdobie. Najhoršími sú jednoznačne leto a zima. Počas leta sa človek chce prirodzene odmeniť za celoročnú prácu dovolenkou a využiť voľný čas s rodinou. Bez žiadnych starostí. Predovšetkým na dovolenkách sa ľudia radi odmeňujú jedlom alebo alkoholom. Zima je tradičné spojená s vianočnými sviatkami, ktoré sú charakteristické prejedaním sa.

Najideálnejšími obdobiami sú naopak jar a jeseň. Jar je spojená s koncom zimy a pre mnohých je to akýsi nový začiatok v ich stravovaní. Počas jesene sa zase ľudia snažia popracovať na tom, čo cez leto pribrali.

Existuje niečo ako zdravý životný štýl? Vedeli by ste to z Vášho pohľadu definovať?

Určite áno. Je to ale komplexná téma. Nie je to ale o tom, že si vyberiem jednu diétu a zrazu žijem zdravý život. V prvom rade to je o psychike a zdravom stravovaní. Ďalej k tomu prirodzene patrí pohyb či športovanie. Preto by som zdravý životný štýl charakterizovala ako spojenie čistej a dobrej psychiky, zdravého stravovania a pohybu.

Existuje ideálna váha? Viete nám poradiť, ako si ju vypočítať?

Internet je zaplavený rôznymi BMI indexami, ktoré si môžete vypočítať. Pre mňa je dôležité percento telesného tuku človeka. Ideálna váha je podľa mňa taká, v ktorej sa človek dobre cíti. Ak sa niekto cíti dobre, keď má 80 kíl, pokojne nech toľko má. Tu je dôležité podotknúť, že človek sa môže cítiť dobre aj pri 115 kilách, ale treba sa zamyslieť nad tým, čo na túto váhu hovorí jeho srdce alebo cievy.

Sami určite viete, že niekedy stačí, keď človek schudne dve alebo tri kilá a ľudia si to hneď všimnú. Začnú sa pýtať, koľko ste schudli a ako dobre vyzeráte. Viete, nikto nemá na čele napísanú svoju váhu, ktorá mu je predurčená. Dôležité je sa cítiť dobre a robiť pre svoje zdravie maximum. Potom si vašu zmenu všimne aj okolie.

Je diéta jediná možnosť, ako schudnúť? Čo hovoríte na množstvo „zázračných” diét, ktoré vieme nájsť na internete? Sú niektoré nebezpečné pre zdravie človeka?

Niektoré sú veľmi nebezpečné. Posledný rok je internet zaplavený rôznymi diétami. Napríklad instantné diéty alebo vysokobielkovinové diéty. Pri týchto diétach ich výrobcovia garantujú schudnutie aj 10 kíl počas mesiaca a to je nebezpečné. Naturhouse podporuje pomalé chudnutie. Optimálne by mal človek v priebehu chudnutia zhadzovať pol kila/kilo týždenne. Vtedy neohrozuje svoje zdravie a pre telo je táto cesta príjemnejšia a dlhodobejšia. Nemôžeme sa tváriť, že keď za mesiac nič nezjem a zázračne schudnem, tak som pre svoje telo spravila niečo zdravé.

Stretli ste sa pri Vašej práci s nejakou absurdnou diétou, ktorú vaši zákazníci v minulosti dodržiavali?

Nemám rada krabičkové alebo sáčkové diéty, ktoré si zalejete vodou a má sa stať zázrak. Tieto často nie sú ani licencované s celým zložením. Mám jeden zážitok, na ktorý ale nezabudnem. Jedna klientka k nám prišla na preváženie. Keď sa vyzliekla do spodného prádla, všimla som si, že má veľmi červené stehná. Bála som sa, či nenastala nejaká alergická reakcia a rozmýšľala som, čo sa mohlo stať. Jej stehná vyzerali až spálene, tak som sa jej opýtala, čo sa stalo.

Klientka mi prezradila, že si prečítala na internete, že pri chudnutí pomáha, ak si problematické časti tela natriete škoricovým olejom, ktorý sa dáva do vonnej lampy. Namiesto kíl ubudlo trocha z jej kože.

Ďalšia klientka zaplatila za jedálny lístok, ktorý jej každý deň ráno aj večer prikazoval zjesť polievkovú lyžicu bravčovej masti. Aj toto je ukážka toho, že ľudia hľadajú pri chudnutí tú najjednoduchšiu cestu, ktorá je častokrát tá najhoršia.

Čo si myslíte o rôznych populárnych doplnkoch stravy? Ak človek konzumuje pestrú stravu, treba užívať vitamíny v tabletkách?

Pokiaľ máte vyváženú a pestrú stravu, nie je potrebné prijímať ďalšie výživové doplnky. Samozrejme, počas zimy je úplne normálne zvýšiť príjem vitámínu C. Ja som však zástankyňou toho, že ak je strava vyvážená a obsahuje všetky potrebné zložky, netreba do organizmu nič dopĺňať.

Aké sú podľa Vás najväčšie stravovacie prešľapy, ktorých sa ľudia dopúšťajú? Je to konzumácia jedál z rýchleho občerstvenia, nepravidelné a rýchle prejedanie sa alebo sladené nápoje?

Rozdelila by som to na percentá. 90 % našich klientov má problém s nepravidelným stravovaním. Zvyšných 10 % má zase rado jedlá z rýchleho občerstvenia alebo obľubujú slaninu či klobásky a podobnú tučnú stravu.

Nepravidelná strava je spôsobená rýchlym životným štýlom. Ľudia sa neustále naháňajú, nič nestíhajú, a preto veľakrát majú namiesto normálneho obeda bagetu na benzínke. Následne večer po práci, keď majú voľný čas, tak prichádza prejedanie, nakoľko telo pociťuje nedostatok stravy z celého dňa.

V čom spočívajú služby Naturhouse? Veľa Seredčanov prechádza okolo vášho obchodu, no nevedia, aké služby sa vo vnútri skrývajú.

Služby Naturhouse spočívajú v dvoch základných úrovniach. Prvou sú konzultácie, ktoré sú pre našich potenciálnych klientov zdarma. Na nich si klienta môžeme zvážiť, prejsť si s ním dôvod chudnutia, respektíve jeho zdravotný stav. Ešte predtým, ako sa zákazník rozhodne, či chce naše služby využiť v plnej miere, môže využiť takzvanú balíčkovú formu.

Klient si môže kúpiť balíček našich produktov a výživový a stravovací plán na tri týždne. Týmto spôsobom to môže vyskúšať na vlastnej koži. Klient sa sám môže rozhodnúť, či mu takáto forma stravovania vyhovuje alebo nie.

Najviac využívanou je však klasická metóda. Pri nej klient absolvuje úvodnú konzultáciu, spolu si spíšeme dotazník o jeho zdraví, chorobách alebo prípadných alergiách. Spoločne si prejdeme aj jedálniček a doterajšie stravovanie. Následne klienta odvážim, odmeriam, zmerám obvody a pomocou špeciálnej váhy zistím bazálny metabolizmus, percento telesného tuku, ale aj BMI. Na základe poskytnutých informácií dokážem klientovi nastaviť formu ďalšieho procesu stravovania.

Snažíme sa predovšetkým ľudí vzdelávať. Našim klientom vysvetľujeme, čo sa deje v ich tele, aké procesy nastávajú a spolu vyberáme najvhodnejší spôsob stravovania sa.

Chudnutie je, dá sa povedať, hlavne o psychike človeka. Dokážete Vašim klientom pomôcť aj s tým, ako si majú nastaviť hlavu a čo majú očakávať pri chudnutí?

Určite áno. Naturhouse má vo svojich základných pravidlách, že bude vždy poskytovať motivujúci prístup. Keď k nám klientky prichádzajú a začínajú spolupracovať, majú vždy výborný pocit a prežívajú super obdobie, nakoľko na začiatku chudnutia kilá idú krásne dole a bez väčšej námahy. Ľudia ich chvália a oni sa tešia zo svojich vlastných úspechov.

Príde však obdobie, kedy klient začne stagnovať na hmotnosti. U každého je to individuálne, ale prichádza to približne po 2 – 3 mesiacov. Vtedy nastáva u klienta pocit zlyhania, lebo neschudol toľko, čo na začiatku. Túto stagnáciu je preto potrebné s mojimi klientami vždy ustáť, podporiť ich a motivovať ich k ďalším výsledkom. Mojim klientom vysvetľujem, že ludské telo je dokonalé a vždy potrebuje len čas a trpezlivosť. Prelom vždy príde.

Prečo sa ľudia pri chudnutí vzdávajú? Čo považujete za najčastejší dôvod?

Jednoducho sa im nechce. Ak chcú schudnúť 20 kilogramov a predstavia si, koľko týždňov chudnutia majú pred sebou, tak to radšej vzdajú a hľadajú rýchlejšie spôsoby, ktoré častokrát spravia viac škody ako osohu. Ľudia si musia uvedomiť aj to, že nepribrali do aktuálnej váhy za jeden deň. Aj priberanie bol dlhý proces, ktorý sa nestal za jeden večer. Logicky preto aj proces chudnutia musí trvať dlhšie obdobie.

Každému vždy odporúčam menšie a čiastkové ciele. Nech si radšej skúsia dať cieľ schudnúť jedno alebo dve kilá za týždeň. To dokážu veľmi rýchlo a motivácia môže rásť každým kilom postupne.

Prečo ľudia začnú po schudnutí znova priberať a čo spôsobuje jojo efekt?

To, že celý proces vnímajú ako diétu, ktorú nemajú radi. Mať zdravý životný štýl znamená žiť zdravo celý rok, nielen dva mesiace. Taktiež sa musia naučiť stravovať a nie diétovať.

Čo by ste odkázali Seredčanom, ktorý majú problém s váhou?

Asi to, že bez práce nie sú koláče. Ak sa nás rozhodnú navštíviť, ponúkam im veľmi príjemný a zdravý spôsob chudnutia, ale jednoducho budú musieť na sebe pracovať.

Článok vznikol v spolupráci s Naturhouse.

Zdroje: Článok vznikol v spolupráci s Naturhouse
Zdieľať na Facebooku