20.06.2024, meniny má
22. januára 2019

Rodák zo Serede Igor Ďurič zmapoval 100 rokov histórie Česka a Slovenska vo svojej novej knihe

reklama

Niekedy si myslíme, že nás už nič nemôže prekvapiť, no Seredčania nám každý deň dokazujú, že ich talent a výnimočnosť je naozaj unikátna. Dnes vám predstavíme spisovateľa a rodáka zo Serede Igora Ďuriča. Už tento piatok 25. januára o 16:00 hod. si ho budete môcť vypočuť na besede spojenej s autogramiádou jeho novej knihy 100 rokov Česka a Slovenska v kníhkupectve Panta Rhei v Seredi.

Pán Ďurič je dušou aj telom Seredčan, no po skončení štúdia na vysokej škole ho život zavial do Bratislavy. Tento 54-ročný rodák z nášho mesta navštevoval Základnú školu na Petrovskej ulici. Po jej skončení pokračoval v štúdiu na seredskom gymnáziu. Zaujímavosťou je, že hoci vyštudoval Vysokú školu poľnohospodársku v Nitre, osud ho zavial iným smerom. Aj to je dôkazom, že nie vždy záleží na tom, čo študujete, dôležité je robiť niečo, čo vás baví a napĺňa.

V roku 1987 odišiel do Bratislavy, kde sa zoznámil so svojou manželkou a žijú tu dodnes. Písanie bola preňho vždy vášeň, a preto sa ani nečudujeme, že spolu s manželkou založili rodinné vydavateľstvo Dixit. Knihy, ktoré vychádzajú pod záštitou tohto vydavateľstva, sú naozaj zaujímavé. Napríklad kniha Zatratení, ktorá rozpráva príbehy desiatich väzňov odsúdených na doživotie, ktoré si odpykávajú v neďalekom Leopoldove. Túto knihu vám určite odporúčame a môžete si ju kúpiť na tomto odkaze.

Ako nám pán Ďurič prezradil, doteraz rád spomína na krásne časy z mladosti prežité v našom meste a dodáva, že vždy, keď mu to povinnosti umožnia, veľmi rád navštívi naše mesto, v ktorom má veľa priateľov a rodinu. V jeho kalendári nemôže nikdy chýbať dátum Behu nádeje, ktorého sa zúčastňuje už niekoľko rokov. Pravidelne tiež potvrdzuje svoju účasť na historických prednáškach Mestského múzea v Seredi, ktoré organizuje Mária Diková, vedúca seredského múzea.

reklama

100 rokov Česka a Slovenska

Prípravy na vydanie knihy, ktorú napísal Igor Ďurič a ilustroval Peter Hricák, trvali takmer rok. Chceli, aby bola pre čitateľa príjemnou prechádzkou udalosťami, kľúčovými pre vnútorný vývoj štátu. Prechádzkou, na ktorej zároveň spoznajú ľudí, ktorí za uplynulých sto rokov šírili slávu Československa a neskôr Česka a Slovenska vo svete svojimi objavmi, umeleckými dielami či športovými výsledkami.

“Chceli sme vzdať poctu a vyjadriť vďaku všetkým ľuďom, ktorí sa zaslúžili o úspešný spoločný príbeh Slovákov a Čechov.” Igor Ďurič, autor knihy

Do knihy bolo vybraných 365 najzaujímavejších a najdôležitejších udalostí z rôznych oblastí. Sú spracované napohľad stručne, ale informačne sú bohaté a zaujímavé. Ďalší rozmer textom dodávajú práve pútavé originálne celostranové ilustrácie Petra Hricáka vo forme detailných perokresieb. Veľký podiel na konečnom vzhľade knihy má grafik Martin Janoško, ktorý na knižnej tvorbe participuje už dvadsať rokov a jeho dizajnérske realizácie prispeli k úspechom finalistov výtvarných, hudobných a literárnych ocenení.

Kapitoly kopírujú jednotlivé obdobia od vzniku Československa – prvá republika, druhá republika, vojnové štátne útvary, povojnové Československo a nakoniec od roku 1993 aj samostatné Česko a Slovensko. Udalosti sú vybrané tak, aby boli milou a príjemnou spomienkou, ale zároveň aj vážnymi mementami, z ktorých sa treba poučiť. Ambíciou knihy je vyvolať u staršej i mladšej generácie pocit úcty a hrdosti k dejinám nášho štátu.

Ak vás kniha zaujala, môžete si ju kúpiť online na tomto odkaze a 25. januára si ju môžete nechať podpísať priamo od autora na besede spojenej s jej autogramiádou v seredskej pobočke Panta Rhei.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdieľať na Facebooku