04.03.2024, meniny má
5. decembra 2023

Rodičovský dôchodok našim rodičom ostane, systém poukazovania 2 % z daní sa meniť nebude

Rodičovský dôchodok našim rodičom ostane, systém poukazovania 2 % z daní sa meniť nebude
Zdroje: shutterstock.com/gettyimages.com
reklama

Jedna z prvých ohlásených zmien novej vlády vyvolala naprieč celým Slovenskom vlnu nespokojnosti. Nový minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš chcel zmeniť rodičovský dôchodok, ktorý jeho predchodca Milan Krajniak zaviedol len v tomto roku.

Bonus pre seniorov s pracujúcimi deťmi, ktorý je aj v ústave, sa podľa E. Tomáša nemal vyplácať z odvodov, ale z dvoch percent z dane z príjmu. Ľudia by si tak museli vybrať, či z dvoch percent prispejú mimovládkam alebo rodičom.

Postavilo by ich to pred rozhodnutie, či časť zaplatenej dane venujú rodičom, deťom na krúžky či združeniam, ktoré pomáhajú financovať základné a stredné školy. Našlo sa však iné riešenie, aby bol aj vlk sýty, aj ovca celá.

Financie z II. piliera

V pondelok 4. decembra 2023 predstavila nová vláda Roberta Fica balík konsolidačných opatrení, ktoré majú pomôcť štátnemu rozpočtu. Opatrenia majú hodnotu 1,96 miliardy eur a do platnosti vstúpia od 1. januára 2024.

reklama

Zahŕňajú napríklad regulovaný odvod pre banky so sadzbou 30 percent z hospodárskeho výsledku, zrušenie dňa pracovného pokoja 1. september, zvýšenie DPH na alkohol z 10 % na 20 % či zmenu odvodov do II. piliera z 5,5 % na 4 % a mnoho ďalších.

„Nikomu nič neberieme, len ľudia si budú menej v roku 2024 šetriť do druhého piliera. Ak celá krajina chce rodičovský dôchodok, tak jednoducho musí byť nejaká miera solidarity,“ argumentoval Robert Fico pre RTVS.

Práve spomínaná zmena odvodov do II. piliera je pomyselnou barličkou pre zachovanie rodičovského dôchodku, ktorý bude budúci rok vyplatený ako doteraz, akurát v jednej dávke v júni. Peniaze na to sa nájdu znížením odvodu do druhého dôchodkového piliera zo súčasných 5,5 percenta na štyri percentá.

„Môžem potvrdiť, že sme sa pri zostavovaní rozpočtu správali tak zodpovedne, že sú zdroje aj na vyplatenie tohto plnohodnotného rodičovského dôchodku,“ doplnil Robert Fico pre Pravda.sk. Nikto z ministrov mu zároveň neavizoval, že by mal záujem meniť legislatívu týkajúcu sa poukazovania 2 % dane z príjmu.

Zdroje: e.dennikn.sk, spravy.rtvs.sk, ekonomika.pravda.sk, startitup.sk
Zdieľať na Facebooku