23.07.2024, meniny má
25. júna 2023

ROZHOVOR: Janka Remiášová z Paty je učiteľka, ktorá vyhráva medzinárodné súťaže v bikini fitness. Spoznajte najvyšportovanejšiu učiteľku na Slovensku

reklama

Janka Remiášová pochádza z Paty, pracuje ako učiteľka na základnej škole v Šoporni a svoj voľný čas trávi tréningami vo fitnescentre v Seredi.

Tvrdá práca a pevná vôľa sa jej vyplatili a Janka sa už niekoľkokrát postavila na najvyššie priečky v súťažiach bikini fitness na Slovensku aj v zahraničí. Prečítajte si inšpiratívny rozhovor s krásnou Jankou.

V rozhovore sa dozviete:

  • Ako vyzerali Jankine začiatky vo fitness?
  • Akou cestou si prešla za snom mať vyšportovanú postavu?
  • Aký ma nezabudnuteľný zážitok zo súťaže?
  • Aké umiestnenie získala?
  • Čo by poradila budúcim nádejným fitneskám?

Ako si sa dostala k fitness a súťažiam s tým spojeným. Kedy si s tým začala?

K fitness som sa dostala iným spôsobom, ako dnešná mládež. V roku 2015 neboli ešte rozšírené sociálne siete, ako dnes. Žiadny Instagram, kde už dnešní mladí získajú množstvo informácií o cvičení, ktoré sú ľahko prístupné každému.

Na základnej škole v 9. ročníku som sa ako mladé dospievajúce dievča hľadala. Chcela som dobre vyzerať, mať vyšportovanú postavu. Začala som sa obmedzovať v strave. Jedávala som menej, nie však vyvážene. Chodila som behávať 6 km, ale požadovaný efekt vyšportovanej postavy sa nedostavoval. Potom sa mi do rúk dostal prvý časopis Muscle&Fitness, v ktorom žiarili krásne fitness postavy, ktoré sa mi veľmi páčili.  

reklama

Počas štúdia na strednej škole v Seredi som začala chodiť do fitnescentra. So skupinou spolužiačok sme si išli samy zacvičiť. V Seredi v tom čase (okolo roku 2015) otvárali nové FitXko Sereď.

Zdroj: archív Janka Remiášová

Bolo nové, útulné a moderne vybavené. Zapáčilo sa mi. Začala som tam chodiť cvičiť, vtedy možno 2-krát do týždňa. Kamarátky zo školy to však po mesiaci – dvoch, vzdali, ale vo mne zostala chuť pokračovať ďalej.

Vo FitXku začal v tom čase pôsobiť tréner fitness a kulturistiky Ivan Tamaškovič. Oslovila som ho a spýtala sa, či by ma vedel pripraviť na súťaž. Povedal, že áno, iba ak by som bola vytrvalá, pretože to nepôjde len tak ľahko. Je potrebné cvičiť pravidelne aspoň rok.

Vtedy ma začal pripravovať na prvú súťaž pod federáciou IFBB – Mozolani fitness cup 2016 v Žiline. Cvičila som 4-krát do týždňa. Dostavil sa prvý super výsledok, a to 3. miesto spomedzi všetkých začínajúcich bikini fitnessiek.

A práve v tom bode ma súťaženie nakoplo a chcela som sa zlepšovať a pokračovať, zdokonaľovať nedostatky proporcií tela.

Zdroj: archív Janka Remiášová

Zdroj: archív Janka Remiášová

Potom som súťažila sezóny jeseň 2017, jar 2018, jar 2019, kedy som sa stala druhou vicemajsterkou Slovenska v bikini fitness v kategórii junioriek. V tom čase som súťažila aj na prvej medzinárodnej súťaži v Čechách. Tam všetci pretekári vsádzajú na pripravenosť. Z prvého medzinárodného štartu na Diamond cup v Ostrave som priniesla domov bronz.           

Odsúťažila som sezónu jeseň 2019. Potom nastalo „corona obdobie“, ktoré prekazilo súťažné ambície nielen fitnessu a kulturistike. Mala som dlhšiu stopku.

Zdroj: archív Janka Remiášová

Opäť som sa postavila na súťažné pódiá na jeseň 2021. Jar 2022 som musela pre zdravotné problémy vynechať. Na jeseň 2022 som štartovala na troch medzinárodných súťažiach, kde som získala významné umiestnenia: striebornú medailu na Diamond cup v Grazi (Rakúsko), taktiež striebro na súťaži v Opave (ČR) Grand prix Pepa. 

To, čo však nasledovalo túto sezónu – jar 2023, bolo prekvapením i pre mňa. Na medzinárodnej súťaži Diamond cup 2023 v Prahe som sa umiestnila v bodovom rebríčku s rozdielom jedného bodu od víťazky, umiestnila som sa na druhom mieste. Na druhý deň som štartovala na Grand Prix Zbraslav pri Brne, kde som získala zlato v kategórii bikini nad 172 cm a navyše titul absolútnej víťazky celej súťaže. 

Nasledovala najväčšia súťaž sezóny, Mr. Universe 2023 v Prahe, kde som  získala rovnaký počet bodov s pretekárkou z Poľska. Avšak v rozstrele som obsadila striebornú priečku.

Zdroj: archív Janka Remiášová

Zdroj: archív Janka Remiášová

Diamond cup Hungary v Budapešti bola posledná zastávka na medzinárodnom pódiu tejto sezóny. Získala som zlato, zvíťazila som s jednoznačným bodovým náskokom pred striebornou medailistkou.  

Súčasťou veľkolepého športového podujatia v Papp László Sportaréne v Budapešti bol aj Európsky pohár bikini fitness. Štartovali tam opäť krásne fitnessky z krajín Európy.

To, že získam opäť zlato s veľkým bodovým náskokom od striebornej Švédky, som si ani len vo sne neprestavovala. Z Maďarska som si teda odniesla dve zlaté medaily. Sezóna jar 2023 dopadla nad moje očakávania, nad mieru mojich cieľov a predstáv.

Zdroj: archív Janka Remiášová

Zdroj: archív Janka Remiášová

Počuli sme, že si aj učiteľka na základnej škole. Je to pravda?

Áno, učím na Základnej škole v Šoporni. Učiteľstvo bolo odmala mojím vysneným povolaním. Mám rada deti a verím, že aj ony mňa. Rada s deťmi trávim voľný čas, rada sa rozprávam o ich záľubách, o športe a snažím sa ich motivovať, usmerňovať a byť im príkladom.

Mrzí ma, že celkovo nie je dosť detí, ktoré by boli vedené k športu z rodiny. O to viac držím palce každému mladému športovcovi, na ktorého natrafím, ak je odhodlaný už v útlom veku pracovať na svojich snoch a vystúpi z komfortnej zóny pohody a pasivity. Musím podotknúť, že aj v našej škole máme šikovné a športovo zdatné talenty. Zo športových súťaží nosia často medaily.

Ako prebieha príprava na fitness súťaž?

Príprava je vopred naplánovaná na niekoľko mesiacov. Konzultujem ju s trénerom. Čím bližší termín je k súťaži, tým musím držať striktnejší režim v silových i kondičných tréningoch a tiež v stravovaní. Niekedy si príprava vyžaduje i dvojfázové tréningy. Okrem toho trénujem i pódiové pózovanie.

Aké zručnosti sa ti podarilo získať v tejto oblasti?

Vedomie, že som sa nevzdala, vytrvala som, nadobudla odvahu a disciplínu, čo ma posunulo ďalej. Zistila som, kam až na dno siahajú sily človeka, ktorý sa nevzdáva. 

Vzdať sa, to je to najľahšie. Ja to prirovnávam ku kamienku, ktorý je ešte neobrúsený. Každá okolnosť, strata aj úspech tento kamienok obrusuje. No a keď je tento kamienok už hladký, opracovaný, je hodnotnejší.  

Čo považuješ za svoj najväčší úspech?

Najväčším úspechom pre mňa je, že som sa po celkovom sčítaní bodov za výsledky zahraničných súťaží vo svetovom rebríčku súťažiacich bikini fitnesiek IFBB WORLD TOUR RANKING 2023 umiestnila na 3. priečke.  

Zdroj: archív Janka Remiášová

Máš nejaký nezabudnuteľný zážitok z tohto športu?

Áno, z obdobia začiatkov. Približne to bol asi rok 2017. V našej asociácii boli povolené (dnes to tak už nie je) štrasové plavky. To sú také štrasové spoje na bokoch plaviek. Bolo pár minút do začiatku súťaže. Išla som si obliecť súťažné bikini. Práve vtedy sa stalo, že štras na spodnom diele plaviek sa roztrhol, a tak som si nemohla plavky obliecť.

V rýchlosti a chaose som sa však vynašla a upevnila plavky, dnes už neviem ani ako, nitkou. Potom som len tŕpla, aby mi to na pódiu vydržalo vcelku. Našťastie sú už nové pravidlá a takéto problémy už nemôžu nastať.

Iné, nezabudnuteľné, ale príjemné zážitky mám, ak sa po rokoch súťaženia stretávam so súperkami opäť na pódiu. Vznikajú tak priateľstvá – máme podobné osudy, spoločné ciele, vízie. Tu nepanuje konkurenčná rivalita, ale priateľstvá. Spolu spomíname na to, keď sme začínali, čo sa zmenilo…  

Čomu sa venuješ vo voľnom čase?

Vo voľnom čase sa venujem tréningom. Svojim tréningom a tréningom svojich klientov. Je to moje hobby povolanie. V spomínanom FitXku som osobnou trénerkou. FitXko je útulné fitnescentrum s domáckou atmosférou. V ňom sa dá zacvičiť si rekreačne, ale i na úrovni prípravy na súťaž.

Vo FitXku je vedený športový oddiel TamaTeam. Jeho trénerom a štatutárom je Ivan Tamaškovič. Športovci z tohto oddielu súťažia na domácich a zahraničných súťažiach fitness a kulturistiky s úspešnými medailovými umiestneniami. 

Zdroj: archív Janka Remiášová

Okrem toho, ako som už vyššie spomínala, mám rada deti a prácu s nimi. Spojením športu a detí vzniká tak priestor pre Cvičenie pre deti zamerané na ich zdravý vývin. Je to projekt, ktorý realizujem spolu s trénerom a fyziotrénerom Ivanom Tamaškovičom vo FitXku.  

Vo voľnom čase rada skúšam variť v kuchyni nové recepty. Mám rada chutné jedlo o to viac, keď je umocnené výživovou hodnotou. 

Čo by si chcela odkázať nádejným fitnesskám? 

Ak už nastúpia na neľahkú cestu k vysnívanej postave a odhodlaniu súťažiť, prekonávať vlastné limity, nevzdávať sa. Vytvoriť si striktný režim a pracovať na sebe a snažiť sa splniť si svoje sny. 

c

Zdroj: archív Janka Remiášová

Zdroj: archív Janka Remiášová

Zdroj: archív Janka Remiášová

Zdroj: archív Janka Remiášová

Zdroj: archív Janka Remiášová

Zdroj: archív Janka Remiášová

Zdroj: archív Janka Remiášová

Zdroj: archív Janka Remiášová

Zdieľať na Facebooku