08.12.2023, meniny má
24. septembra 2023

ROZHOVOR: Martin Práznovský z Paty je okresným predsedom strany SASKA. Venuje sa vnútornej bezpečnosti štátu a do politiky chce vrátiť slušnosť

ROZHOVOR: Martin Práznovský z Paty je okresným predsedom strany SASKA. Venuje sa vnútornej bezpečnosti štátu a do politiky chce vrátiť slušnosť
ZDROJ: Martin Práznovský

Martin Práznovský je rodák z Paty, ktorý kandiduje v tohtoročných parlamentných voľbách za stranu Sloboda a solidarita zo 74. miesta. Pre stranu SaS resp. SASKA pracuje ako okresný predseda za okres Galanta a zaoberá sa témou vnútornej bezpečnosti štátu.

Vyštudoval právo, má 49 rokov a pracuje ako konateľ dvoch obchodných spoločností. Vo svojej podnikateľskej činnosti sa venuje riadeniu projektov a obchodnému poradenstvu.

V rozhovore sa dočítate:

  • V čom spočíva práca okresného predsedu strany Sloboda a Solidarita?
  • Čo by najradšej ukázal významnej zahraničnej návšteve v našom meste Sereď?
  • Ako by hlasoval v parlamente pri konkrétnych zákonoch?
  • Kto zo seredských osobností robí dobré meno nášmu mestu?
  • Cítia v strane SaS spoluzodpovednosť za polarizáciu spoločnosti?
  • Prečo by sa najradšej stretol s českým prezidentom Petrom Pavlom?
  • Koho by volil v prezidentských voľbách?
  • Aký je jeho postoj k súčasnej problematike s migrantmi vo Veľkom Krtíši?

Zdroj: Sloboda a solidarita

Prečo ste sa rozhodli kandidovať v tohtoročných parlamentných voľbách a čo vás motivovalo stať sa politikom?

Ako vyštudovaný právnik som sa nemohol nečinne pozerať na problémy, ktoré Slovensku vytvárali nezodpovední politici a rôzni oligarchovia. Preto som sa rozhodol aktívne zapojiť do politiky a zmeniť to, na čo iní neustále nadávajú. Namiesto zdieľania citátov a sarkazmov som sa pridal na kandidátku SASKY a stal sa okresným predsedom SaS pre Galantu, kde sa venujem problematike vnútornej bezpečnosti štátu.

reklama

Mojou motiváciou je aj moja rodina. Áno, možno je to klišé, no chcem, aby moje deti a vnúčatá boli hrdé na to, kde žijú. Chcem byť prospešný svojim vzdelaním a skúsenosťami. Verím, že dôvera ľudí v politikov sa dá získať, ak idú do politiky slušní ľudia.

Aké obdobie vykonávate funkciu okresného predsedu strany Sloboda a Solidarita? Čo táto práca obnáša?

Funkciu okresného predsedu SaS vykonávam od začiatku, odkedy boli zriadené okresné štruktúry v strane. Je to funkcia, ktorá nie je honorovaná a zahŕňa v sebe rôzne povinnosti a to najmä v obdobiach, keď sa pripravujú voľby.

Jej náplňou je delegovanie kandidátov, delegovanie členov volebných komisií a iné administratívne záležitosti súvisiace s činnosťou okresných štruktúr strany. V ostatnom období sa okresný predseda SaS musí zaoberať prípravou a organizáciou rôznych podujatí, ktoré strana v našom okrese organizuje.

V čom je nevyužitý potenciál mesta Sereď? Pomenujte aspoň 3 konkrétne oblasti, v ktorých by naše mesto mohlo napredovať.

Mesto Sereď nevyužíva svoj veľký potenciál na rozvoj turizmu a kultúry. Pomohla by mu zásadná rekonštrukcia kultúrnych pamiatok. Problém vidím aj v dostupnosti nájomného bývania v meste. Považujem za dôležité, aby sa rozvíjala moderná výstavba nových obytných častí mesta.

Predstavte si, že môžete podporiť nejaký investičný projekt v našom meste Sereď, ktorý zásadne pomôže turizmu. Čo by to bolo?

Mesto Sereď má aktuálne spustené množstvo investičných projektov, no žiaden nie je zameraný konkrétne na turizmus. Chýbajú nám základné veci, no samosprávy na ne samé nestačia. Je nevyhnutá pomoc zo strany štátu – ako aj z finančnej stránky, ale hlavne na systémovej úrovni.

Máme krásny kaštieľ v Seredi s veľkým historickým významom v obklopení Zámockého parku. Nielen pre mesto, ale aj pre krajinu, podporou zviditeľnenia našich pamiatok a prírody, vieme zabezpečiť zvýšenie turizmu.

Ak by ste boli súčasťou prijatia významnej zahraničnej delegácie v našom meste, čo by ste im z nášho mesta určite ukázali?

Ako prvé by som určite navrhol Múzeum holokaustu v Seredi. Túto inštitúciu považujem za kľúčovú z hľadiska našej histórie a som rád za skutočnosť, že aj mesto Sereď sa podieľa na uchovaní spomienky na obete holokaustu. Naše múzeum je významnou spomienkou a pripomienkou zverstiev, ktoré by sa nikdy nemali zopakovať.

Čo sa týka tej veselšej stránky, tak ďalej by som odporúčil Múzejnú záhradu v areáli MsÚ kvôli jej vychýreným jazzovým koncertom, ktorým určite nepohrdne žiadny fanúšik hudby. Táto budova slúži ako pokračovanie historických exponátov, čo môžu oceniť ľudia, ktorí sa zaujímajú o dejiny.

Kto zo seredských osobností robí podľa vás dobré meno nášmu mestu?

Mesto Sereď má našťastie množstvo šikovných a oceňovaných občanov, ktorí robia dobré meno mestu vo viacerých oblastiach. Napríklad prof. Ing. Ľubomír Švorc, DrSc. ktorý získal ocenenie učiteľ roka a inšpiruje tak mladých ľudí k vzdelávaniu v oblasti vedy.

Len pár dní dozadu vyšla správa, že Ľubomír Švorc bol nominovaný medzi 15 finalistov renomovaného ocenenia ESET SCIENCE AWARD 2023 a aj touto cestou mu gratulujem.

Ako by ste dokázali pomôcť nášmu regiónu z pozície poslanca Národnej rady Slovenskej republiky?

Samosprávy potrebujú viac financií. V našom programe hovoríme o tom, že zmeníme financovanie samospráv z financovania viazaného len na DPFO na financovanie viazané na širší mix daní, ktorý bude podobný hlavnému daňovému mixu štátu.

Popri vyššej stabilite a širšiemu pohľadu obcí na daňovú politiku štátu to prinesie aj vyššiu mieru predvídateľnosti pri plánovaní rozpočtov samospráv. Štát a samosprávy budú mať podobné záujmy a vyššiu šancu vytvoriť synergický celok.

INESS vyhodnotil program SASKY ako najlepší v oblastiach školstva, zdravotníctva a verejných financií

Ktoré programové priority z vášho programu považujete za najdôležitejšie?

Náš vypracovaný program v oblastiach školstva, zdravotníctva a verejných financií vyhodnotila nezávislá inštitúcia INESS (Inštitút ekonomických a spoločenských analýz) ako najlepší volebný program zo všetkých politických strán. Teší nás, že komplexnosť nášho programu sa potvrdzuje aj medzi nezávislými odborníkmi.

Naša strana Sloboda a Solidarita má volebný program ekonomického rastuktorý je plný konkrétnych riešení pre všetky spoločenské oblasti. Predstavili sme aj 100 opatrení, ktoré sa dajú realizovať hneď počas prvých 100 dní počas vládnutia.

Neskromne si dovolím konštatovať, že takýto podrobne vypracovaný program nemá žiadna z kandidujúcich strán a je len a len na škodu, že voliči skôr inklinujú k najväčším krikľúňom na pódiách. Slovensko stratilo už veľa času „experimentami“ a životnou úrovňou sa sami vzďaľujeme od západných krajín. Je potrebné po rokoch covidu urýchlene naštartovať ekonomiku a zásadným spôsobom zabezpečiť ekonomický rast.

Naše riešenia vychádzajú z prepracovaných analýz a hodnotení, na ktorých pracovali naši odborníci v tímoch pre jednotlivé oblasti. Odporúčam vám prezrieť si naše odborné tímy pre školstvo, zdravotníctvo, ekonomický rast, spravodlivosť a energetiku

Zdroj: www.iness.sk

Aká je úloha liberálnej strany v slovenskom politickom prostredí?

Zásadná úloha liberálnej strany zahŕňa ochranu osobných slobôd a práv občanov, podporu trhovej ekonomiky s obmedzeným zásahom štátu, zdôrazňovanie sociálnej spravodlivosti, podporu európskej integrácie a obhajobu ľudských práv. Jedným z našich cieľov je zodpovedná a transparentná vláda.

SASKA je stranou, ktorá vidí veci tak ako sú, hovoríme jasne a zreteľne. Identifikujeme problém, nájdeme riešenia a navrhneme kroky, ktoré potrebujeme urobiť pre dosiahnutie cieľa.  SASKA je jediná skutočná pravicová strana, ktorá stavia na hodnotách ako sloboda, solidarita a zdravý rozum.

Ako by ste zhodnotili pôsobenie vlád Igora Matoviča resp. Eduarda Hegera, ktorej ste boli súčasťou?

Pôsobenie vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera bolo chaotické a nesystematické. V parlamente sa schvaľovali zákony a riešili krízové situácie podľa toho, akú mal kto náladu. A tak nie je možné viesť ani úspešnú firmu, nieto ešte štát.

Cítite ako strana spoluzodpovednosť za polarizáciu slovenskej spoločnosti?

Strana Sloboda a Solidarita nie je zodpovedná za polarizáciu našej spoločnosti. Nespravili sme nič pre polarizáciu spoločnosti. Treba si uvedomiť, že strana s výsledkom 6,22% má vo vláde obmedzené možnosti niečo navrhnúť a schváliť. Veľmi veľa dobrých a kvalitných riešení nebolo možné presadiť len pre neodbornosť, nekompetentnosť a neschopnosť koaličných partnerov.

Sme hrdí na to, čo sa nám podarilo napriek tomu, akú pozíciu sme mali vo vláde – presadili sme obe podnikateľské kilečká, ktoré pomáhajú podnikateľskému prostrediu, zabezpečili sme dostatočné zásoby plynu, dlhé roky sa čakalo na reformy justície, ktoré majú za cieľ rýchlejšie a spravodlivejšie rozhodnutia súdov a vďaka Márii Kolíkovej sme sa dočkali.

Náš nominant SASKY Ivan Korčok bol počas celej vlády garanciou prozápadnej, proeurópskej a proatlantickej orientácie Slovenskej republiky. V neposlednom rade spomeniem aj Volvo, ktoré nám závidia všetky okolité krajiny a v tejto investícii sme získali podporu naprieč celým politickým spektrom.

Prečo by mal volič v týchto voľbách dôverovať strane Sloboda a Solidarita, že nepovalí ďalšiu vládu?

Treba si naliať čistého vína. Vládu Ivety Radičovej povalila jej osobná školácka chyba, keď spojila hlasovanie o medzinárodnej podpore s hlasovaním o dôvere svojej vlády napriek tomu, že dobre vedela ako hlasovanie dopadne.

Vláda Igora Matoviča skončila, pretože Igor Matovič podal demisiu. A vláda Eduarda Hegera bola vláda veľmi slabého a neskúseného politika. Niekoľko mesiacov sa nevedel zbaviť svojho ministra financií, ktorý blokoval všetky naše rezorty a predkladal nám len svoje „atómovky“.

Určite máme ešte všetci v pamäti legendárne „vytrhnutie demisie“ z rúk pracovníčky prezidentskej kancelárie. Vláda Eduarda Hegera musela skončiť, pretože absolútne zlyhala, neskutočne plytvala verejnými financiami a potrebné reformy začala nahradzovať lacným populizmom.  

Aký je váš názor na súčasnú politickú situáciu na Slovensku?

Samozrejme, s blížiacim sa termínom volieb stúpa napätie. Pri prebiehajúcich politických rozhovoroch sa nám krásne ukazuje, kto a ako vníma realitu. Kto má sľuby a kto má aj riešenia.

V dnešnej dobe a po tom všetkom čo sa udialo za posledné roky musíme byť o to viac kritickí a správne vnímať realitu – nielen politickú , ale aj realitu z bežného života.

Zdroj: Sloboda a solidarita

Aký výsledok v parlamentných voľbách budete pokladať za úspešný pre stranu Sloboda a Solidarita?

Našim cieľom je dostať sa do parlamentu a byť súčasťou vlády. Keby tvrdíme opak, tak klameme samých seba.

Ako by ste zhodnotili výkon dočasnej úradníckej vlády premiéra Ódora?

Podaril sa im jeden z ich cieľov a to udržať túto krajinu v kľude a pokojne ju dotiahnuť do volieb. Avšak aktuálna vláda sa snaží rýchlo zaplátať problémy, ktoré tu vznikali roky, ako napríklad zvýšenie daní, aby sa naplnili štátne pokladnice. Možno to vyrieši aktuálnu situáciu štátu, ale záťaží to domácnosti a problém nerieši. Preto ich hlavným cieľom by malo byť udržanie fungovania krajiny, tak aby netrpeli občania.

Kandidatúru na prezidenta ohlásil Ivan Korčok, váš bývalý minister zahraničných vecí. Kandidatúru ohlásil aj renomovaný diplomat Ján Kubiš. Koho z týchto dvoch kandidátov by ste volili a prečo?

Určite Ivana Korčoka. Stretol som sa s ním viackrát a je to vzdelaný, rozhľadený, osobnostne a morálne čistý človek. Podľa mňa to bude jeden z top kandidátov na hlavu štátu. Musíme si však počkať na ostatných kandidátov a potom ich môžeme posúdiť spoločne. Dúfam, že si ľud vyberie toho najlepšieho a Slovensko bude mať slušnú hlavu štátu, pretože si ju zaslúži.

Keď sme pri prezidentoch, rád by som podotkol, že nás veľmi teší verejná podpora nášho bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorý bude v tohtoročných voľbách voliť SASKU.

Aký je postoj vašej strany k súčasnej problematike s migrantmi vo Veľkom Krtíši? Ak by ste boli vo vláde, ako by ste tento problém riešili?

Treba jednoznačne povedať, že súčasná forma migrácie je forma organizovanej trestnej činnosti vykonávaná prevádzačskými skupinami za účelom zisku. Na vine je viacero faktorov a hlavne nečinnosť tých, ktorí majú z hľadiska medzinárodného práva riešenia, ale nerealizujú ich. Európska únia je únia štátov, ktoré majú v tomto spoločenstve svoje práva, ale aj svoje povinnosti.

Tieto povinnosti si však veľa štátov neplní tak ako má a často zneužívajú migráciu na „vytiahnutie“ obrovských finančných prostriedkov z kasy EÚ. Je nepochopiteľné, že v roku 2023 nedokážeme ochrániť hranice Schengenského priestoru.

Bohužiaľ, trasy, ktorými migranti prichádzajú vedú cez krajiny, ktoré povýšili svoje záujmy nad záujmy EÚ a ochranu hraníc nezabezpečujú v dostatočnej miere. Treba si ďalej uvedomiť, že súčasná migrácia je problémom celej EÚ a tam ho treba aj riešiť.

Problematika migrantov vo Veľkom Krtíši je lokálny problém, ktorého riešenie je potrebné požadovať od Ministerstva vnútra, ktoré má na to prostriedky. Naša vláda musí vynaložiť  tlak na dôslednú ochranu hraníc Schengenského priestoru členských krajín a medzinárodný tlak na krajiny, ktoré majú zle nastavené sociálne systémy, ktoré lákajú nelegálnych migrantov využívať ich.

Martin Práznovský by si zo svetových politikov dal najradšej kávu s Petrom Pavlom

Čo robíte vo svojom voľnom čase mimo politiky?

Ako človek, ktorý od útleho veku vyrastal na dedine mám mnoho záľub spojených práve s prírodou. Medzi tie najobľúbenejšie voľnočasové záľuby určite patrí poľovníctvo, pri ktorom dbáme nielen na údržbu našich lesov a polí, ale aj na starostlivosť o zver a jej reguláciu. Som poľovným hospodárom v malom poľovnom združení neďaleko Serede.

Ďalšou mojou obľúbenou aktivitou je bezpochyby rybárstvo pri brehoch našich vôd, čo považujem za veľmi príjemnú formu oddychu a dôvod na trávenie svojho voľného času v okolí prírody. Veľmi rád sa zúčastňujem všetkých rybárskych pretekov, ktoré naša seredská rybárska organizácia organizuje.

V neposlednom rade by som medzi moje záľuby radil turistiku a cykloturistiku, čo považujem za jednu z najaktívnejších a zároveň najkrajších foriem, ako spoznať krásy našej krajiny. Nakoľko som aj motorkár veľmi rád si len tak „prevetrám“ hlavu.

Aký je váš najobľúbenejší film?

Spomedzi už spomenutých žánrov preferujem najčastejšie film, kde dávam prednosť hlavne starším ročníkom, v ktorých vystupujú významné mená slovenskej kinematografie ako napríklad Jozef Kroner, Michal Dočolomanský či Jozef Vajda, ktorý nás aj verejne podporuje.

Medzi moje najobľúbenejšie a najčastejšie videné filmy patrí bezpochyby vynikajúca komédia Sváko Ragan či Pacho, hybský zbojník.

Prezradíte nám váš obľúbený slovenský pokrm?

V oblasti gastronómie patrím určite k ľuďom obľubujúcim najmä domácu slovenskú kuchyňu. Sám veľmi rád varím. Pamätám si, že ako chlapec odchovaný na dedine som mal to šťastie vyrastať s jedlami od mojej starej mamy, ktorá bola vynikajúca kuchárka a pekárka.

Preto som sa veľmi často stretával s jedlami ako poriadne omastené zemiakové lokše či domáca pečená kačica. Spomedzi sladkých dezertov u mňa vyhráva jednoznačne kysnutý slivkový báleš a tvarohová kachlička, najlepšie recepty mojej starej mamy.

Aká je vaša obľúbená dovolenková destinácia?

Keď príde reč na letnú dovolenku, ja a moja rodina v tomto máme už roky jasno, jednoznačne Chorvátsko. Dlhé roky navštevujeme túto destináciu s rodinou a priateľmi v hojnom počte a vždy odchádzame poriadne oddýchnutí, nasýtení z lokálnej kuchyne, ktorú milujeme a plní nových zážitkov. Chorvátsko je naša každoročná jazda, na ktorú sa všetci veľmi tešíme.

Koho zo svetových politikov alebo osobností by ste najradšej pozvali na kávu a prečo?

Asi súčasného českého prezidenta Petra Pavla – je to motorkár ako ja a tak by sme pri kávičke určite mali o čom hovoriť.

Kto bol podľa vás najhorší premiér Slovenskej republiky? A naopak, kto bol podľa vás najlepší premiér Slovenskej republiky?

Funkcia predsedu vlády je najhlavnejšia pozícia zo všetkých. Takúto vážnu a zodpovednú funkciu musí vykonávať človek, ktorý je osobnostne, mravnostne, odborne a ľudsky zdatný a dokáže využiť všetky manažérske schopnosti, aby svoju vládu riadil na takej úrovni, aby spoločnosť bola jednotná a štát napredoval vo všetkých oblastiach.

Nanešťastie voľba ľudu nie vždy takúto možnosť dáva. V posledných voľbách ľud uprednostnil napríklad najväčšieho krikľúňa alebo „výrobcu detí“ pred odbornosťou a vedomosťami. História ukázala ako to dopadlo. Povedať, kto bol najlepší alebo najhorší je veľmi zložité, hlavne honorovať toho najlepšieho. Za najlepším musia byť merateľné výsledky v čase a priestore.

Ako by Martin Práznovský hlasoval v parlamente pri konkrétnych zákonoch?

Hlasovali by ste za uzatvorenie obrannej zmluvy medzi Slovenskom a USA?

Áno, ako malý štát sa musíme spojiť do zoskupenia, ktoré má prostriedky a možnosti, aby zabezpečilo ochranu svojich členov.

Hlasovali by ste za zvýšenie dane z nadmerných ziskov vybraných spoločností z 55 na 70%?

Nie. Kvôli vysokej dani by odišli spoločnosti preč zo Slovenska a státisíce ľudí by prišlo o prácu. Sme za zavedenie rovnej dane 19%.

Hlasovali by ste za ústavné právo na platbu v hotovosti?

Áno.

Schválili by ste jednotný maximálny limit na platby v hotovosti na 15 000 eur?

Áno. V dnešnej dobe a za takejto inflácie určite áno.

Podporili by ste prijatie zákona o inštitúte partnerského spolužitia?

Áno. Rozšírenie osobných slobôd je pre SASKU kľúčové.

Podporili by ste návrh odmeniť voličov 500 eurami za účasť v nadchádzajúcich voľbách?

Nie. Ísť voliť je to naše právo a občianska povinnosť. Bezbrehé rozdávanie peňazí finančnú situáciu Slovenska nezlepší, práve naopak.

Zdroj: Sloboda a solidarita

PR článok vznikol v spolupráci so stranou Sloboda a solidarita a s kandidátom Martinom Práznovským

Objednávateľ: Sloboda a Solidarita, Priemyselná 8, 821 09 Bratislava, IČO: 42139333

Dodávateľ: IN:SITY s.r.o., Kukučínova 4441/26, 926 01 Sereď, IČO: 51747448

Zdroje: www.iness.sk
www.sas.sk
Objednávateľ: Sloboda a Solidarita, Priemyselná 8, 821 09 Bratislava, IČO: 42139333
Dodávateľ: IN:SITY s.r.o., Kukučínova 4441/26, 926 01 Sereď, IČO: 51747448
Zdieľať na Facebooku