23.07.2024, meniny má
1. júla 2024

ROZHOVOR: Petra Dubovanská si zakladá na komunikácii s pacientom a bezbolestnom prístupe. ProtegoDent udáva moderné trendy v stomatológii, ktoré si Seredčania obľúbili

ROZHOVOR: Petra Dubovanská si zakladá na komunikácii s pacientom a bezbolestnom prístupe. ProtegoDent udáva moderné trendy v stomatológii, ktoré si Seredčania obľúbili
Zdroj: Protegodent

Nová zubná ambulancia ProtegoDent v Šintave, ktorú pred 8 mesiacmi otvorila MDDr. Petra Dubovanská, sa rýchlo stala dôležitým miestom pre všetkých ľudí, ktorí hľadajú špičkovú zubnú starostlivosť.

S moderným vybavením, priateľským prístupom a vysokou odbornou úrovňou poskytuje táto ambulancia široké spektrum zubných služieb, od preventívnej starostlivosti až po pokročilé zákroky. Mnoho pacientov si chváli najmä priateľský prístup a vynikajúcu komunikáciu, na ktorej si tu veľmi zakladajú.

V dnešnej dobe je to vzácnosť, keďže zubári často nemajú čas na podrobnú komunikáciu so svojimi pacientami. V dnešnom rozhovore nám MDDr. Petra Dubovanská prezradí viac o svojej praxi, skúsenostiach z prvého roka fungovania ambulancie a o tom, čo ju priviedlo k otvoreniu vlastnej ambulancie.

reklama

V prípade, že by ste sa chceli objednať na vyšetrenie, neváhajte a kontaktujte ich na telefónnom čísle 0911 736 100 alebo emailom na adresu info@protegodent.sk. Objednať sa môžete aj pomocou kontaktného formulára, ktorý nájdete na ich veľmi peknom a prehľadom webe www.protegodent.sk.

Taktiež vám odporúčame sledovať aj ich sociálne siete Facebook a Instagram, na ktorých sa tiež dozviete mnohé zaujímavé informácie.

Zdroj: ProtegoDent

Mohli by ste nám priblížiť históriu a doterajšie pôsobenie zubnej ambulancie Protegodent?

Zubná ambulancia ProtegoDent funguje od novembra 2023. Som nesmierne rada, že sa k nám za ten čas objednali desiatky a desiatky nových pacientov. Bolo naozaj úžasne spoznať všetkých týchto ľudí a zároveň by som im chcela poďakovať, že využili služby práve našej ambulancie.

Vďaka nim sa tak naša ambulancia stala miestom, ktoré pomáha svojim pacientom. Všetky tieto skúsenosti mi dali obrovský objem poznatkov, za ktoré som veľmi vďačná.

Čo vás inšpirovalo k tomu, aby ste sa rozhodli otvoriť vlastnú zubnú ambulanciu v Šintave?

Mala som určitú predstavu o tom, ako by som chcela robiť „zubarinu“, tak aby som mala na každého pacienta dostatok času. Veľa pacientov odchádzalo zo vstupnej prehliadky s dobrým dojmom, že sa s nimi lekár prvý raz rozprával o ich zuboch. Aj keď to tak nevyzerá, aj u zubného lekára je dôležitá komunikácia s pacientom.

To bolo mojím hlavným cieľom pri otvorení vlastnej ambulancie. Vypočuť si pacienta, pochopiť jeho problémy a následne mu poskytnúť najlepšiu možnú starostlivosť.

Priblížte našim čitateľom vaše vzdelanie a aké odborné kurzy ste absolvovali v oblasti stomatológie?

Študovala som zubné lekárstvo na Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. Medicína ide neustále dopredu a celoživotné vzdelávanie je nutnosťou. Takmer každý mesiac absolvujem aspoň jedno školenie alebo praktický kurz.

Častejšie vyhľadávam praktické kurzy pod vedením skúsených zahraničných lekárov. Zamerané sú najmä na endodonciu a protetiku.

Zdroj: ProtegoDent

Ako dlho už pôsobíte v oblasti stomatológie a aké sú vaše najdôležitejšie skúsenosti?

Prednedávnom to boli presne 3 roky, čo pracujem ako zubná lekárka. Veľa skúseností som získala od bývalého kolegu, ktorý sa mi ako absolventovi veľa venoval. Naučil ma veľa tipov a trikov z praxe, ktoré sa v učebniciach nepíšu. Po škole som začínala s jednoduchšími úkonmi ako sú zubné kazy, neskôr endodoncia až po náročnejšie úkony ako protetika, korunky, mostíky.

Mala som to šťastie, že som pracovala s kolegami, ktorí sa venovali implantátom alebo zubným strojčekom, takže som mohla nahliadnuť aj do týchto oblastí stomatológie. Vždy som sa snažila obklopiť sa skúsenými profesionálmi, ktorých som počúvala a učila sa od nich. Teraz všetky tieto rokmi nadobudnuté skúsenosti uplatňujem do praxe a som za to nesmierne vďačná.

Aké služby ponúka ambulancia Protegodent?

Naša ambulancia poskytuje rôzne služby. Patrí sem záchovná stomatológia, čiže oprava zubných kazov a endodontické ošetrenie koreňových kanálikov, ďalej extrakcie zubov, ktoré sa už nedajú zachrániť, protetika – korunky, mostíky, protézy, ale aj estetickú stomatológiu, čiže bielenie zubov.

Kompletná ponuka spolu s cenníkom sa dá pozrieť aj na našom prehľadnom webe www.protegodent.sk, kde sú uvedené taktiež aj všetky kontaktné údaje.

Vedeli by ste opísať, ktoré najčastejšie problémy riešite u svojich pacientov?

Najčastejšie riešim medzizubné kazy a kazy pod starými amalgámovými výplňami. Takéto kazy nie sú viditeľné voľným okom, vidno ich iba na RTG snímkach. Ďalším častým problémom bývajú zodraté a citlivé zubné krčky spôsobené nesprávnou technikou čistenia zubov.

Rada by som spomenula, že naša ambulancia disponuje vlastnými röntgenami, takže všetky potrebné snímky spravíme u nás. Vieme vám vyhotoviť aj panoramatický röntgen, ktorý slúži na zobrazenie snímky všetkých vašich zubov.

V ambulancii máme aj intraorálny röntgen, ktorý robí menšie, no viac detailnejšie snímky zubov. S každým pacientom si jednotlivé snímky prejdeme a vysvetlíme, čo na nich vidíme.

Zdroj: ProtegoDent

Aké sú najčastejšie mýty o zubnej starostlivosti, s ktorými sa stretávate?

Najčastejším mýtom je, že ošetrenie u zubára musí bolieť. Robíme všetko pre to, aby ošetrenie nebolelo. Dôkazom toho je, že nám už pár pacientov v kresle zaspalo. Veľmi častým mýtom je výhovorka, že zlé zuby sme zdedili po rodičoch.

Genetika však hrá rolu len pri malom percente populácie. Občas sa stretávame aj s názorom, že najjednoduchšie bude všetky zuby vytiahnuť a nechať si urobiť protézu alebo implantáty, tým pádom už so zubami nebudú žiadne problémy ani starosti. Pravda je taká, že naše vlastné zuby nenahradia ani najlepšie zubné náhrady, preto by sme mali robiť všetko preto, aby sme si vlastné zuby udržali čo najdlhšie.

Mohli by ste nám vysvetliť, aké sú najčastejšie chyby, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri umývaní zubov?

Často sa stretávam s tým, že pacienti nevedia, ako si správne čistiť zuby. Nikto im nikdy nevysvetlil správnu techniku, že to nie je len o jednoduchom šúchaní zubov kefkou. Ďalšou chybou je nepoužívanie medzizubných kefiek.

Práve vďaka nim vieme predchádzať vzniku medzizubných kazov. Rovnako dôležitý je výber správnej zubnej kefky. Môže sa zdať, že sú to drobnosti, no zohrávajú veľkú úlohu v tom, či si zuby udržíme zdravé a čisté alebo sa nám vytvoria kazy.

Máte teraz voľné termíny a ako si môžu pacienti rezervovať návštevu vo Vašej ambulancii? Prijímate aj detských pacientov?

Pacienti sa môžu na vyšetrenie objednať telefonicky, mailom alebo nám môžu napísať cez sociálne siete. Viacerí sa k nám na vstupné vyšetrenie objednávajú aj osobne.

Detských pacientov prijímame až od 12 rokov. Výnimkou sú deti našich pacientov, tu nemáme vekové obmedzenie. Zubné ošetrenie je často náročné a stresujúce aj pre dospelých. Príprava dieťaťa na ošetrenie je jednoduchšia, keď dieťa vidí, že rodič zvláda ošetrenie bez problémov a nemá sa tak čoho báť. Chceme, aby rodičia išli svojim deťom príkladom.

Zdroj: ProtegoDent

Ako zvládate náročné prípady a čo považujete za najväčšie výzvy vo svojej praxi?

Najväčšou výzvou je pre mňa vysvetliť pacientovi, že je potrebné opraviť zub, ktorý ho zatiaľ nebolí, ale je len otázkou času, kedy začne. Predchádzame tým väčším škodám a bolesti, ktorá môže nastúpiť veľmi rýchlo. Následné čakanie na termín môže byť naozaj bolestivé.

Náročnejšie prípady zvládam vďaka mojej pravej ruke – sestričke, s ktorou spolu pracujeme už niekoľko rokov a vieme sa jedna na druhú spoľahnúť. Komplikované prípady konzultujem s kolegami. Kedykoľvek môže nastať situácia, ktorá prekvapí, no ku každému prípadu idem maximálne pripravená na všetky možné scenáre.

Ako pristupujete k liečbe pacientov so strachom zo zubného ošetrenia?

S ustráchanými pacientmi, či už detskými, ale aj dospelými, sa stretávame veľmi často. Väčšinou tento strach začal už v detstve nejakou zlou skúsenosťou. Dôležitá je hlavne komunikácia s takýmito pacientmi. Vysvetľujem im, čo budeme robiť a aký bude ďalší krok. Vďaka tomu tak pacient presne vie čo bude nasledovať.

Tohto strachu sa nedá zbaviť počas jednej návštevy. Snažím sa pacientovi ošetrenie čo najviac spríjemniť, aby necítil žiadnu bolesť a minimalizovať stres. Ľudský a empatický prístup spolu s anestéziou sú najlepším receptom na vystrašených pacientov.

Aké preventívne opatrenia a rady by ste odporučili našim čitateľom pre udržanie zdravých zubov?

Najdôležitejšie preventívne opatrenie začína u každého z nás doma v kúpeľni správnym čistením zubov dvakrát denne zubnou kefkou a medzizubnými kefkami. Absolvovať aspoň dvakrát ročne dentálnu hygienu. Preventívnu prehliadku by mali dospelí absolvovať raz ročne, deti a tehotné dvakrát ročne.

Samotná preventívna prehliadka nikoho pred zubným kazom neochráni, tu sa skôr snažíme problémy podchytiť a opraviť hneď v zárodku. Kľúčová starostlivosť je preto na každom z nás pri čistení zubov. Pri prevencii je tiež veľmi dôležité neodkladať veci na neskôr, prípadne až keď zub začne bolieť. Malé kazy vieme opraviť ľahšie a lacnejšie ako tie rozsiahlejšie.

Zdroj: ProtegoDent

Aké druhy bielenia zubov ponúkate a aké sú ich výhody?

Používame domáce a kombinované bielenie od českej značky Pure Whitening. Pre väčšinu pacientov je vhodnejšie kombinované bielenie. Domáce bielenie je skôr vhodné pre mladších ľudí so svetlejším odtieňom zubov.

Aké sú najčastejšie problémy s ďasnami a ako ich riešite vo svojej praxi?

Najčastejším problémom sú zapálené ďasná spôsobené zlou hygienou a zubným kameňom. Takéto ďasná sú citlivé, opuchnuté, krvácajú. Zanedbaný stav ďasien môže viesť až k strate zubov. Riešením je správne čistenie zubov, hlavne medzizubných priestorov a pravidelné chodenie na dentálnu hygienu. Pri problémoch s ďasnami je vždy kľúčová spolupráca pacienta, pretože iba od neho závisí zdravie jeho ďasien.

Zdroj: ProtegoDent

Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí majú citlivé zuby?

Dôvodov na citlivé zuby môže byť niekoľko. Môže ísť napríklad o vyšúchané zubné krčky spôsobené „drhnutím“ zubov, teda príliš veľkým tlakom kefky pri čistení. Takéto krčky vieme ľahko ošetriť bielou kompozitnou výplňou. Jedným z dôvodov citlivých zubov môže byť zubný kameň, v tomto prípade odporúčame dentálnu hygienu.

Ďalším dôvodom môžu byť hlbšie zubné kazy a zápaly. V takomto prípade pristupujeme k ošetreniu koreňových kanálikov. To je zvyčajne posledné riešenie ako zub zachrániť.

Aké druhy zubných náhrad a implantátov ponúkate vo svojej ambulancii?

V našej ambulancii ponúkame klasické snímateľné zubné protézy a modernejšie flexi protézy, ktoré sú tenšie, ľahšie a flexibilnejšie oproti klasickým protézam. Z fixných náhrad ponúkame korunky, mostíky a fazety.

Aké sú Vaše dlhodobé ciele a plány do budúcnosti pre Protegodent?

Našim dlhodobým cieľom je v prvom rade stále zlepšovať kvalitu zdravotnej starostlivosti, ktorú poskytujeme. Chceme si zachovať rovnako ľudský a empatický prístup ku každému pacientovi. Na záver by som chcela poďakovať všetkým pacientom za dôveru, ktorú do nás vložili. Veľmi si ju vážime.

Zdroj: ProtegoDent

Zdroj: ProtegoDent

Zdroj: ProtegoDent

Zdroj: ProtegoDent

Zdroj: ProtegoDent

Zdroj: ProtegoDent

Zdroj: ProtegoDent

Zdroj: ProtegoDent

Zdroj: ProtegoDent

Zdroj: ProtegoDent

Zdroj: ProtegoDent

Zdroj: ProtegoDent

Zdroj: ProtegoDent

Zdroj: ProtegoDent

Článok vznikol v spolupráci so zubnou ambulanciou ProtegoDent

Zdroje: Článok vznikol v spolupráci so zubnou ambulanciou ProtegoDent
Zdieľať na Facebooku