17.05.2021, meniny má
15. marca 2021

ROZHOVOR: Podnikateľ Štefan Krivosudský sa stará o bezpečnosť Seredčanov už 15 rokov. Ako študent začínal na brigádach u bratrancov

ROZHOVOR: Podnikateľ Štefan Krivosudský sa stará o bezpečnosť Seredčanov už 15 rokov. Ako študent začínal na brigádach u bratrancov
Zdroj: seredsity.sk

Počas dospievania ho bratranci zavolali pomáhať na brigády do autodielne a jedinečná atmosféra v garáži mu učarovala. Vyštudoval za automechanika, aby svoje skúsenosti zúročil a neskôr založil vlastný autoservis v budove skladu s uhlím.

Predstavujeme vám Štefana Krivosudského, ktorý sa stará o bezpečnosť našich vozidiel už 15 rokov. Auto-Pneu-Servis Krivosudský sa za tento čas stal etablovaným a navštevovaným autoservisom na Fándlyho ulici 7 v Seredi. 

Štefan Krivosudský nám v rozhovore prezradil, ako vyzerali jeho podnikateľské začiatky, v čom sa jeho servis líší od konkurencie a čo ho doteraz na podnikaní inšpiruje. 

V rozhovore sa dočítate:

  • Koľko mechanikov vychoval za 15 rokov podnikania?
  • Ako premenil sklad uhlia na Fándlyho ulici na vyhľadávaný servis?
  • V akom najhoršom stave priniesol zákazník auto na servis?
  • Ako sa súčasná pandemická kríza dotkla podnikania v tomto segmente?
  • Za aký najkratší čas by dokázali vymeniť pneumatiky v Auto-Pneu-Servis Krivosudský?
  • Akým spôsobom môžeme jednoducho predĺžiť životnosť našich pneumatík?

Štefan Krivosudský vedie svoj autoservis už 15 rokov. Zdroj: seredsity.sk

Povedzte našim čitateľom niečo o sebe. Ktode ste žili a študovali pred podnikaním?

Som rodený Seredčan. S rodinou som sa asi pred desiatimi rokmi presťahoval do Dolnej Stredy. Doteraz sa však stále cítim viac Seredčan ako Dolnostredčan. Ukončil som stredné odborné vzdelanie v odbore automechanik a v podstate sa tomu aj venujem celý svoj profesijný život.

Pracovať s autami alebo v motorovom priemysle je detským snom mnohých chlapcov. Túžili ste vykonávať túto profesiu už ako dieťa?

Ako mladý študent som bol zručný v technických veciach. Autá boli pre nás v tom veku hobby a, samozrejme, nás aj bavili. Mne však išlo veľa vecí od ruky. Preto som sa rozhodol, že pôjdem za automechanika. 

Nepovedal by som, že som mal detský sen pracovať s autami. Avšak počas dospievania som sa rohodoval o svojom budúcom povolaní a naskytla sa mi príležitosť brigádovať v autodielni u svojich bratrancov. Zapáčilo sa mi to, a tak bolo rozhodnutie jasné.

Čo Vás viedlo k založeniu Auto-Pneu-Servis Krivosudský a ako si spomínate na svoje podnikateľské začiatky?

Vždy som mal pocit, že potrebujem byť sám sebou a rozhodovať sám o svojich plánoch, takže myšlienka otvoriť si svoj vlastný servis bola mojím cieľom.

Najväčším problémom bolo nájsť vhodné miesto pre moje podnikanie. Nakoniec sa podarilo, hoci ma to stálo približne pol roka práce. Bolo treba urobiť komplet prerábku vrátane kúrenia a elektriny, keďže tento priestor bol predtým využívaný ako sklad uhlia.

Auto-Pneu-Servis Krivosudský sídli na Fándlyho ulici 7 v Seredi. Zdroj: seredsity.sk

Ako spätne hodnotíte rozhodnutie ísť do podnikania? Čo Vás na podnikaní stále inšpiruje?

Myslím, že moje rozhodnutie bolo správne. Podnikám 15 rokov a baví ma to, aj keď, samozrejme, podnikanie niekedy prináša rôzne výzvy. Inšpiruje ma však stretávanie nových ľudí, riešenie nových každodenných problémov s autami a fakt, že zákazníkom tým pomáhame. Prichádzajú stále nové výzvy, ktoré sa neopakujú, a to ma baví najviac.

Aká je podľa Vás najsilnejšia stránka Vášho podnikania? V čom sa odlišujete od konkurencie?

Prístup k zákazníkovi. Snažím sa, aby sa zákazník u nás cítil vždy vítaný. Je to najdôležitejšie, pretože zákazník musí vedieť, že mu radi pomôžeme s akýmkoľvek problémom a poradíme mu. Nič nie je viac, ako keď urobíme zložitú opravu a zákazník je spokojný.

Samozrejme, všetko ide ruka v ruke s neustálym zlepšovaním služieb a ich kvality. Podnikateľ musí v tomto odbore napredovať – zúčastňovať sa rôznych odborných školení, sledovať novinky v auto-moto svete a komunikovať s partnermi.

Auto-Pneu Servis Krivosudský prijíma objednávky na čísle 0905 429 004. Zdroj: seredsity.sk

Čo všetko môže zákazník na svojom vozidle vyriešiť vo Vašom servise pod jednou strechou ?

Autoservis a pneuservis pre osobné, dodávkové automobily a motocykle. Komplet diagnostika, samozrejme, prípravy na STK a rýchloservis. Predávame náhradne diely, pneumatiky, disky, aditíva a kopu príslušenstva. Okrem klampiarskych a lakovníckych prác robíme takmer všetko. Pokojne si pozrite našu webovú stránku www.autopneu-servis.sk, kde sa dočítate o našich službách viac. Objednať sa môžete aj na telefónnom čísle 0905 429 004. 

Odhadom koľko mechanikov ste za ten čas mohli vychovať?

Za celú históriu podnikania prešlo našim servisom sedemnásť učňov a päť zamestnancov. V súčasnosti mám dvoch zamestnancov.

Prezraďte nám nejakú príhodu, v akom najhoršom stave Vám zákazník priniesol svoje pneumatiky alebo vozidlo ako také.

Raz mi priniesli pneumatiky, ktoré boli totálne zodrané, trčali z nich už iba pneumatikové kordy (tkanina, ktorá tvorí kostru pneumatiky). To som predtým nezažil. Druhý raz sme zasa dostali na opravu auto v takom dezolátnom stave, že sme ho nevedeli kvôli prehrdzaveniu karosérie ani zdvihnúť.

Zdroj: seredsity.sk

Akým spôsobom môžeme predĺžiť životnosť našich pneumatík?

Pneumatiky sa ničia nesprávnym nahustením, zlým vyvážením a zlým tlmením. Zle nastavená geometria spôsobí nerovnomerné opotrebovanie dezénu. Pneumatiky ničí aj agresívny spôsob jazdy na vozovke. Treba si ustrážiť dodržiavanie hmotnostných a rýchlostných limitov vašich pneumatík. Tieto informácie nájdete zvyčajne na bočnici v aute alebo dohľadáte aj na internete.

Životnosť pneumatík sa dá zvýšiť správnym ošetrením, pravidelným prezutím na sezónu, správnym skladovaním a taktiež menením pozície pneumatík, aby sa dosiahlo rovnomerné opotrebenie. Všetky tieto veci vám zaručia vyššiu bezpečnosť a dlhšiu životnosť pneumatík.

Veľa ľudí si skúša vymeniť pneumatiky svojpomocne, napríklad doma v garáži. Niekedy však nemajú potrebné informácie, ani vhodné vybavenie na bezpečné prezutie. Prečo je dôležité prenechať prezutie odborníkovi?

Najzásadnejšie je vyváženie pneumatík, ktoré si doma nespravíte. Samozrejmé je aj správne nasadenie a dotiahnutie. Nevyvážením pneumatík sa ničia komponenty náprav. Máme aj zákazníkov, ktorí si prinesú pneumatiky vyvážiť a nahadzujú si ich sami. Nechcú tým ušetriť peniaze, ale majú osobnú potrebu si to spraviť sami.

Treba však dávať pozor na to, čo som už spomínal, a to je správne osadenie a dotiahnutie momentovým kľúčom, ktoré predpisuje výrobca.

Zdroj: seredsity.sk

Čo sa stane so starými pneumatikami, ktoré necháva zákazník u vás? Popíšte nám proces recyklácie pneumatík.

Staré pneumatiky sa štandardne odovzdávajú firmám, ktoré musia mať náležitý certifikát na recykláciu pneumatík. Objednávku na odvoz starých pneumatík jednoducho zadáme a firma ich príde vyzdvihnúť. Odovzdané pneumatiky sa režú na menšie časti, potom sa podrvia na granulát, z ktorého sa potom vyrábajú ďalšie produkty.

Koľko u vás stojí prezutie pneumatík?

Kompletné prezutie štyroch kusov plechových diskov začína od 22 eur, štyri kusy elektrónov diskov od 25 eur. Kompletné vyváženie a nahodenie štyroch kolies bez prezutia od 12 eur.

Zahráme sa na Formulu 1 a predstavíme si, za aký najkratší čas by Vaši zamestnanci dokázali vymeniť pneumatiky? Aký je Váš odhad?

Samotné nahodenie už prichystaných pneumatík za päť minút, kompletné prezutie s nahodením za pätnásť minút. Vyskúšal by som si to, s chalanmi pôjdeme urobiť kariéru do Formule. (úsmev)

Zdroj: seredsity.sk

Aké najzaujímavejšie auto, ktoré ste opravovali, Vám doteraz utkvelo v pamäti? Máte obľúbenú auto-moto značku?

Bolo ich viac, ale jedno si pamätám doteraz. Nádherné Porsche Carrera 911. Nemám asi vyslovene obľúbenú značku, ale ak sa zamyslím, tak z môjho pohľadu je to Ford, pretože bol vždy nadčasový. Je to o sympatiách. Dnes je už toľko značiek, že si každý nájde to svoje. 

Počas svojho podnikania ste zažili dve ekonomické krízy. Jednu, ktorá začala v roku 2008, a druhú pandemickú koronakrízu, ktorá trvá už viac ako rok. Ako sa súčasná kríza dotkla Vášho podnikania?

V roku 2008 nastala náročnejšia situácia, musel som prepustiť dvoch zamestnancov. Krízy sa líšia, ale počas súčasnej krízy je menej práce preto, lebo nie je taká mobilita. Ľudia sú proste doma. Čím menej sa využívajú autá, tým sa menej kazia, a tým je menej práce. A zároveň človek si v dnešných časoch dvakrát spočíta, či investícia do auta a servisu nepočká ešte pár týždňov.

Ako trávite svoj voľný čas, keď nie ste práve vo vašom servise?

Prácou okolo domu a turistikou. Zároveň aj dovolenkami a venovaním sa rodine a priateľom.

Zdroj: seredsity.sk

Prezraďte nám teraz možno nejaké vaše plány do budúcnosti. Čo Vás najbližšie čaká? Máte ešte nejaké nenaplnené sny v podnikaní?

Najbližšie nás čaká rekonštrukcia dielne a investícia do technickej výbavy. V blízkej budúcnosti by som chcel rozšíriť služby o nastavenie geometrie a testovanie bŕzd.

Číta nás veľmi veľa mladých ľudí, ktorí práve možno teraz rozmýšľajú nad tým, že by chceli podnikať, ale často nevedia ako začať. Čo by ste im na začiatok poradili? 

Určite si treba získať čo najviac informácií o odbore, v ktorom chcú podnikať, a zvážiť prekážky a riziká, ktoré sú v danom segmente špecifické. Najdôležitejšie je, aby mali svoje odhodlanie ísť za tým. Držím všetkým palce.

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

ZDROJ: SEREDSITY.SK

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Článok vznikol v spolupráci so značkou Auto-Pneu-Servis Krivosudský.

Zdroje: Článok vznikol v spolupráci so značkou Auto-Pneu-Servis Krivosudský.
Zdieľať na Facebooku