16.05.2022, meniny má
6. mája 2022

Rytiersky festival Rotenstein sa už tento mesiac vracia na hrad Červený Kameň. Môžete sa tešiť na zaujímavý program

Rytiersky festival Rotenstein sa už tento mesiac vracia na hrad Červený Kameň. Môžete sa tešiť na zaujímavý program
Zdroje: sdetmi.com/FB Agentúra Hector
reklama

Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou sa na hrad Červený Kameň opäť vracia obľúbený Rytiersky festival Rotenstein.

Tento rok sa bude konať v dňoch 28. a 29. mája 2022. Organizátori už finišujú s prípravami a pripravili si pre vás niekoľko zmien.

Festival sa vracia na Červený Kameň

Kvôli vynútenej pandemickej prestávke sa Agentúra Hector rozhodla zorganizovať festival až tento rok. Posledný sa konal v roku 2019 na Holíčskom zámku, teraz sa však vracia do svojej „kolísky“, na hrad Červený Kameň.

„Je pôvodným rodiskom tohto historického festivalu, o čom svedčí aj samotný názov roten stein (v preklade z nem. červený kameň). Po piatich rokoch sme dostali príležitosť sa sem opäť vrátiť, a tak sme ju využili.“ Bystrík Holeček, Agentúra Hector

reklama

Spolu s návratom na hrad Červený Kameň a zmenou programu sa organizátori rozhodli rozložiť historický tábor a stánky priamo na mieste. Podľa vyjadrenia Bystríka Holečka stále pracujú na finálnej podobe festivalu, no zároveň bude iný oproti tomu, ako sú návštevníci zvyknutí z predchádzajúcich ročníkov. Okrem reorganizácie samotného festivalu sa im podarilo zabezpečiť veľmi zaujímavý program.

Zdroj: Hector

Zdroj: Agentúra Hector

Program festivalu

Tento rok bude Rotenstein venovaný zvieratám a predstaveniam s koňmi. Okrem toho budú môcť návštevníci vidieť aj sokoliarske predstavenia. Vrcholom programu bude rytiersky turnaj na koňoch, ktorý bol v stredoveku zábavou šľachty. Tá si ním krátila čas a zdokonaľovala svoje rytierske schopnosti.

V rytierskom súboji sa proti sebe postaví päť rytierov. Bojovať budú v tradičných disciplínach, ako napríklad tjost (zhodenie súpera z koňa) alebo Nachturniera (všetci rytieri si v chaotickom súboji snažia navzájom zhodiť tzv. klenot zo svojich prilieb).

Pre deti tu bude pripravená kontaktná zvieracia farma, na ktorej si budú môcť vyskúšať starostlivosť o zvieratá. Tento rok sa organizátori rozhodli jednotlivé aktivity rozmiestniť po areáli hradu tak, aby návštevníci našli program na jednom mieste.

Zdroj: Hector

Zdroj: Agentúra Hector

Na čo všetko sa môžete tešiť?

Program bude rovnaký počas oboch dní festivalu, takže si môžete vybrať, ktorý deň sa vám hodí. Prebiehať bude od 10.00 do 19.00 hod.

Organizátori privítajú aj rodiny s malými deťmi, keďže okolo hradu sú rozsiahle lúky, kde sa môžu aj menšie deti v pokoji vyspať. Radia vám tiež pribaliť si deky, nakoľko sa naozaj oplatí stráviť na festivale celý deň. Čakajú vás:

 • rytiersky turnaj na koňoch,
 • nabitý program s predstaveniami,
 • interaktívny program pre deti,
 • veľa zvieratiek,
 • besedy so zaujímavými hosťami,
 • detské predstavenia,
 • stredoveký tábor,
 • šermiarske predstavenia,
 • predstavenia so zvieratami,
 • staré remeslá, ktoré si môžete vyskúšať,
 • ochutnávky stredovekých jedál,
 • gastro zóna,
 • tržnica.

Vstupenky si môžete kúpiť na tomto odkaze. V predpredaji bude základné vstupné 14 eur, zľavnené vstupné 11 eur (ZŤP, dôchodcovia, deti 3 – 18 rokov). Na mieste bude základné vstupné 15 eur, zľavnené vstupne 12 eur (ZŤP, dôchodcovia, deti 3 – 18 rokov). Deti do 3 rokov majú vstup zdarma.

Ďalšie informácie môžete nájsť na facebookovej stránke podujatia alebo na webe festivalu. Veríme, že mnohých z vás táto správa potešila a prídete si vychutnať históriou nabitý víkend.

Zdroj: Hector

Zdroj: Agentúra Hector

Zdroj: Falciona

Zdroj: Falconia

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: trnavske.radio, FB Agentúra Hector, Falconia
Zdieľať na Facebooku