04.03.2024, meniny má
7. februára 2024

S obnovou poškodenej strechy Seredského kaštieľa finančne pomohol aj Trnavský samosprávny kraj

S obnovou poškodenej strechy Seredského kaštieľa finančne pomohol aj Trnavský samosprávny kraj
Zdroje: seredsity.sk/Trnavský samosprávny kraj
reklama

Seredský kaštieľ je jednou z dominánt nášho mesta a tiež je nositeľom titulu Národnej kultúrnej pamiatky. Naplánované sú postupné rekonštrukcie kaštieľa, ktoré ho majú zachrániť. My sa veľmi tešíme na všetky kroky, ktoré mu prinavrátia opäť krásu a impozantnosť.

Veríme, že ako my tak aj všetci Seredčania majú radosť z každého pokroku, ktorý sme za posledné obdobie mohli vidieť nielen v okolí kaštieľa ale aj v jeho interiéri.

Cesta za obnovou kaštieľa pokračuje

Trnavský samosprávny kraj prostredníctvom dotácie podporil projekt rekonštrukcie, ktorý má pomôcť prinavrátiť kaštieľu v Seredi opäť život. Aj vďaka finančnej podpore TTSK, ktorá bola vo výške 45-tisíc eur, sa podarilo dokončiť opravu strechy a krov kaštieľa.

„Opravou strechy sme tak prispeli k zamedzeniu ďalšej degradácie objektu, ako aj degradácie muriva na ňom, čo je pre zachovanie kaštieľa veľmi dôležité. V budúcnosti je v pláne sprevádzkovať bývalú vináreň ako reštauráciu, priestory na poschodí využívať na krátkodobé ubytovanie a časť miestností bude slúžiť na školiace a kancelárske účely,“ informoval Trnavský samosprávny kraj.

reklama

Zdroj: TTSK

Zdroj: TTSK

V roku 2021 boli odhalené a vyčistené nosné trámy dreveného povalového stropu nad 1. NP, kedy sa ukázal rozsah poškodenia a hniloby drevených trámov. Najmä záhlavia trámov v mieste uloženia ale aj drevené prvky v ploche sa ukázali ako z väčšej časti prehnité. Z dôvodu dlhodobého zatekania do kaštieľa cez neuzatvorené okenné otvory boli trámy povalového stropu v mieste uloženia do obvodovej steny kompletne odhnité.

V roku 2023, rovnako ako v predošlých dvoch rokoch, pokračovali práce na rekonštrukcii kaštieľa 3. etapou obnovy severnej časti západného krídla. Počas nej sa podarilo obnoviť havarijný stav častí stropov – Projekt Obnova zvislých a vodorovných nosných konštrukcií, vrátane drevených a kovových konštrukcií.

Tento projekt sa realizoval taktiež s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

kaštieľa

Zdroj: TTSK

Zdroj: TTSK

Zdroje: Trnavský samosprávny kraj, seredsity.sk
Zdieľať na Facebooku