05.03.2021, meniny má
20. februára 2021

Sereď bude mať vlastný ovocný sad už v marci. Vznikne aj napriek tomu, že sme neuspeli v súťaži

Sereď bude mať vlastný ovocný sad už v marci. Vznikne aj napriek tomu, že sme neuspeli v súťaži
Zdroj: zahradkar.sk/sered.sk
reklama

Zuzana Slahučková priniesla nedávno pre Seredské novinky článok o prvom ovocnom sade v našom meste. V januári sa totiž mesto Sereď spolu so Základnou školou J. Fándlyho zapojili do výzvy nadácie Ekopolis. Pod pekným a výstižným heslom Sadíme budúcnosť požiadalo mesto aj so školou o finančnú podporu na výsadbu prvého ovocného sadu v meste Sereď, avšak projekt v súťaži neuspel. Aj napriek tomu mesto a škola ovocné stromy spoločne vysadia.

Projekt zrealizujeme

Na približne 500 metroch štvorcových tak vznikne úplne nový ovocný sad s jabloňami, hruškami, slivkami, mišpulami, morušami či čerešňami.

„Keďže ohlasy na vznik mestského sadu boli zo strany Seredčanov veľmi povzbudivé, rozhodli sme sa využiť financie z oblasti starostlivosti o mestskú zeleň práve na výsadbu sadu v areáli ZŠ J. Fándlyho,“ informoval prednosta mestského úradu Tibor Krajčovič.

Fándlyho škola sa už dlhé roky hrdí titulom Zelená škola a tento titul vôbec nie je jednoduché získať či obhájiť. Preto je aj vedenie školy veľmi vďačné za pozvanie k spolupráci na projekte Zmiešaný ovocný sad. Škola chce napĺňať odkaz Juraja Fándlyho, ktorý sa venoval aj ovocinárstvu a poľnohospodárskej osvete. O ovocný sad sa budú starať prioritne žiaci základnej školy a v prípade potreby bude aj mesto nápomocné.

„Snažíme sa, aby naši žiaci chápali dôležitosť obrábania pôdy a preberali zodpovednosť za tvorbu svojho životného priestoru. Tešíme sa na ovocie rastúce doslova pred očami našich detí a že si takto ešte viac uvedomia, koľko práce, námahy a starostlivosti je za každým kúskom ovocia, ktoré zjedia,“  priblížila riaditeľka školy Renáta Šidlíková.

Zachytávanie dažďovej vody

Po novom bude dažďová voda zachytávaná do nádrží. Projekt totiž uvažuje aj so zberaním dažďovej vody zo strechy priľahlej telocvične. Vodu chce využívať na zalievanie mladých stromov. Dažďová voda tak už nebude odtekať do kanalizácie.

Sad bude pre všetkých Seredčanov

Aj keď sa bude ovocný sad nachádzať za plotom v priestoroch Fándlyho školy, slúžiť bude celej seredskej verejnosti. Počas dňa aj cez víkend bude areál prístupný pre všetkých a môžete sem prísť aj s rodinou načerpať plno dobrej energie. Stromy začne mesto sadiť už v marci. Ktokoľvek môže prísť pomôcť v rámci brigády.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Zuzana Slahučková, sered.sk
Zdieľať na Facebooku