19.05.2024, meniny má
3. marca 2020

Seredčan Dušan Matejička vykonal ako prvý v Česku unikátnu operáciu chrbtice

Seredčan Dušan Matejička vykonal ako prvý v Česku unikátnu operáciu chrbtice
osobný archív Dušana Matejičku
reklama

Už sme sa naozaj veľakrát presvedčili, že zo Serede pochádza množstvo talentovaných ľudí. Nedávno sme zistili, že doktor pochádzajúci zo Serede ako prvý zrealizoval operáciu, ktorú dovtedy v Českej republike nikto nevykonal. Túto informáciu priniesol web teraz.sk ešte pred dvomi rokmi. MUDr. Dušan Matejička predviedol ako prvý v Čechách miniinvazívny operačný zákrok z tzv. šikmého prístupu.

Rodák zo Serede, MUDr. Dušan Matejička, sa na túto operáciu chystal pomerne dlhší čas. Okrem teoretických informácií, ktoré nadobudol účasťou na mnohých kongresov, získal praktické skúsenosti aj v anatomickom ústave. Medicínu študoval na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Po škole nastúpil na Kliniku úrazovej chirurgie (traumatológie) do Nemocnice na Kramároch v Bratislave. Pracoval tam až do roku 2015, potom sa vrátil späť do Brna. Tentoraz už ako šikovný doktor medicíny.

Operácia sa realizovala voľným okom

„Unikátnosť spočívala v tom, že ide o takzvanú miniinvazívnu operáciu: po prvýkrát sa v Čechách realizovala zo šikmého prístupu. To znamená, že obchádzame dôležité štruktúry, pričom nie je také veľké riziko poškodenia nervových a cievnych štruktúr, ako by bolo pri inom prístupe. Celý operačný výkon sme schopní spraviť zo štyroch až piatich centimetrov,“ uviedol pre teraz.sk ortopéd pochádzajúci z nášho mesta.

Pri tomto type operácie lekári nepoužívajú kamery ani mikroskop, realizujú ju voľným okom. Určená je pre pacientov s degeneratívnym ochorením medzistavcových platničiek.

reklama

Degenerácia medzistavcovej platničky čaká každého človeka – u niekoho skôr, u niekoho neskôr. Ide o to, že platnička stráca vodu, logicky sa tzv. vysúša a v dôsledku toho sa medzistavcový priestor znižuje,konštatoval Dušan. Stavce tak začnú na seba pomyselne narážať, čo môže vyvolať bolesť chrbtice.

Zotavovanie po miniinvazívnych zákrokoch je menej bolestivé

Tento zákrok síce trvá takmer dve hodiny, ale výsledky sú viac než uspokojivé. Nie je však vhodný pre pacientov s nadmernou obezitou či pre tých, ktorí v minulosti opakovane podstúpili operáciu brucha z dôvodu jaziev. Pacienti sa môžu už na druhý deň postaviť a normálne bezbolestne chodiť. Výhody takejto miniinvazívnej operácie sú oproti klasickej napríklad také, že pacient príde o menšie množstvo krvi a zotavovanie je oveľa menej bolestivé.

„Operáciou sa vypĺňa priestor medzi platničkami. Vyberieme poškodenú platničku, priestor vyplníme špeciálnym implantátom s kosťou, respektíve kostnými štepmi. Implantát slúži na to, aby držal medzistavcový priestor, kým sa nezahoja dva stavce,“ vysvetlil MUDr. Matejička pred dvoma rokmi pre web teraz.sk. Uviedol aj príklad, že približne 50-ročný pacient, ktorý sa podrobil tejto operácii 18. januára 2018, chodil hneď na druhý deň. Nemal žiadne komplikácie.

Po prvej úspešnej operácii tohto typu v Českej republike, za ktorou stojí Seredčan, sa tento zákrok vykonáva na Slovensku už taktiež a bežne. Môžeme byť právom hrdí na Dušana, ktorý sa na toto odhodlal dva roky dozadu ako prvý, a tým prispel k málo invazívnej a úspešnej liečbe aj u nás na Slovensku.

zdroj: fnbrno.cz

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: teraz.sk
Zdieľať na Facebooku