24.06.2024, meniny má
21. júna 2020

Seredčan Frencien Bauer odmalička dabuje známe postavy. Teraz je pravou rukou prezidentky Zuzany Čaputovej

Seredčan Frencien Bauer odmalička dabuje známe postavy. Teraz je pravou rukou prezidentky Zuzany Čaputovej
Zdroj: Osobný archív Frenciena Bauera
reklama

Frencien Bauer, ktorého meno môžete poznať napríklad zo záverečných titulkov slovenskej verzie seriálu Dva a pol chlapa, pochádza z nášho mesta. V tomto seriáli daboval synovca Charlieho Sheena – malého Jakea.

Ambiciózny malý Frencien začal s dabingom vo veku, kedy sa mnohí ešte len učili plynule čítať. Vášeň k tejto profesii mu ostala až do dnešného dňa. A to aj napriek tomu, že donedávna pôsobil po boku bývalého prezidenta Andreja Kisku a momentálne je jedným z najbližších ľudí našej prezidentky Zuzany Čaputovej.

Ako sa dostal k dabovaniu?

Už na základnej škole sa malý Frencien začal venovať recitovaniu prózy a inklinoval týmto smerom. Jeho mama Marta Bauer, ktorá učila viac ako 30 rokov na Obchodnej akadémii v Seredi, ho odmalička vo všetkom podporovala.

V rádiu raz počula informáciu o kastingu do Detskej dramatickej družiny Slovenského rozhlasu a vzala ho tam. Ako 8-ročný teda Frencien začal v rozhlase, kde mal možnosť nahrať niekoľko pekných rozhlasových hier.

reklama

Odtiaľ ho potom pani Jana Strnisková, ktorá viedla dramatickú družinu, vzala vyskúšať dabing, keďže robila aj režisérku. No a dnes je to už 18 rokov, čo sa Frencien dabingu venuje.

„Dabing seriálov funguje tak, že si režisér niekedy v spolupráci s dramaturgiou obsadí herca, ktorý sa mu na danú rolu hodí. S režisérom Bohumilom Martinákom sme mali za sebou spoluprácu na filme Šiesty zmysel či kreslenom seriáli Gumkáči, a tak vložil do mňa dôveru a obsadil ma na postavu Jakea,“ prezradil nám bližšie Frencien.

Zdroj: Osobný archív Frenciena Bauera

Daboval aj Juniora z filmu Ten chlapec je postrach

Ktoré postavy daboval Frencien medzi prvými? Úplne prvá bola telenovela Votrelkyňa a film Cez palubu, ktorý má on sám doteraz veľmi rád. Hneď v prvý rok dabovania mal česť nadabovať herca Haley Joel Osmenta vo filmoch Šiesty zmyselPošli to ďalej.

Film o chlapcovi, ktorý sa snaží robiť dobré skutky a reťazovo ich konať v spoločnosti, má stále čo povedať, v dnešnej dobe obzvlášť. Z humornejších postáv si spomína na trilógiu filmov Ten chlapec je postrach, kde daboval nezbedného Juniora.

Pravá ruka bývalého prezidenta Kisku

Už je to takmer 5 rokov, čo Frencien pracuje ako protokolista v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky. Ako študent medzinárodných vzťahov sa snažil robiť veci naviac, angažovať sa v študentských organizáciách, parlamentoch a v neposlednom rade rozvíjať vedomosti aj v praxi.

Absolvoval rôzne stáže na ministerstve, na Veľvyslanectve SR vo Viedni a v poslednom ročníku vysokej školy sa mu podarilo absolvovať stáž aj v Kancelárii prezidenta. Akurát v období po štátniciach sa uvoľnilo miesto na odbore protokolu, na ktoré nastúpil.

„Samotný protokol je súbor pravidiel, ktorými sa riadi styk oficiálnych predstaviteľov štátu. Avšak nie sú to len zásady, ktoré stanovujú priebeh rôznych protokolárnych aktov. V realite ide o oveľa širší záber. Naša práca spočíva v príprave a realizácii celého programu hlavy štátu. Čiže akékoľvek podujatie navštívi prezident alebo prijme niekoho v prezidentskom paláci, či vycestuje na zahraničnú cestu,“ ozrejmil nám svoju prácu Frencien.

„Ja ako protokolista komunikujem s druhou stranou, spisujem detailný priebeh účasti, objednávam k tomu, čo potrebujeme (logistika, hotel, catering, dary) a priamo na mieste sme to my, protokol, ktorí máme pod kontrolou, aby všetko prebehlo tak, ako má, aby každý vedel, kde má sedieť, kadiaľ ísť a kedy podujatie skončiť,“ dodáva.

Frencien pri prijatí pápežom Františkom. Zdroj: Osobný archív Frenciena Bauera

A teraz aj pravá ruka prezidentky Čaputovej

Frencien je štátny zamestnanec Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky, a teda aj po odchode prezidenta Andreja Kisku zostal pracovať na odbore protokolu. Jeho odbor má skôr technicko-ceremoniálny charakter a jeho práca nie je nutne závislá od politickej situácie.

Samozrejme, je podľa neho o to príjemnejšie túto prácu robiť pre hlavu štátu, s ktorou sa človek zhodne aj v hodnotových otázkach, a vie byť na ňu hrdý. Toto ho, ako nám prezradil, sprevádzalo aj pri bývalom prezidentovi Slovenskej republiky Andrejovi Kiskovi a, samozrejme, platí to aj pri súčasnej prezidentke Zuzane Čaputovej.

„Gro práce pre oboch prezidentov, s ktorými som pracoval, je rovnaké, no každá hlava štátu je iná. To by povedala aj moja kolegyňa, ktorá pracovala ešte s prezidentom Schusterom, a tak ich zažila už štyroch. Z toho vychádzajú aj rôzne požiadavky na náš odbor, ktoré sa vždy snažíme splniť k spokojnosti pani prezidentky. Tým, že je dáma, sme taktiež museli začať myslieť na isté detaily pri plánovaní ciest a výjazdov. Je to však o to zaujímavejšie a pestrejšie,“ povedal pre naše médium Frencien.

My Frencienovi držíme aj naďalej palce vo všetkom, čo robí, či už v dabingu, alebo plánovaní ciest pani prezidentky.

Zdroj: Osobný archív Frenciena Bauera

Zdroj: Osobný archív Frenciena Bauera

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Frencien Bauer
Zdieľať na Facebooku