24.01.2022, meniny má
16. novembra 2021

Seredčan Ján Nagy bol najsilnejším mužom Československa. Legendárny vzpierač lámal rekordy a dosiahol svetové úspechy

Seredčan Ján Nagy bol najsilnejším mužom Československa. Legendárny vzpierač lámal rekordy a dosiahol svetové úspechy
Zdroj: pametnaroda.cz/musclefitnnes.cz
reklama

Vzpierač Ján Nagy sa narodil v našom meste 12. apríla 1945. Štartoval za Baník Sokolov (Česká republika) v hmotnostnej kategórii +110 kg. Je päťnásobným majstrom Československej republiky, zúčastnil sa majstrovstiev sveta, majstrovstiev Európy aj olympijských hier.

Naozaj málokto vie, že táto  vzpieračská legenda pochádza zo Serede. Ján tu vyrastal predtým, než jeho rodina aj s ním odišla do susedného Česka. Ako žije Ján teraz? Prečo sekol so vzpieraním v najlepšom za zvláštnych okolností, a prečo emigroval so svojou rodinou neskôr do Nemecka? Všetko sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

23 rokov je vegetarián

„Chcel by som sa ešte pozrieť do Serede, s ktorou má stále spája veľa pekných spomienok. Nech je ako chce, tu som prišiel na svet, som krstený vodou z Váhu. Čím som starší, tým viac túžim sadnúť si do lavice v kostole a pri pohľade na osudnú krstiacu misu spomínať na všetkých mojich známych, ktorí sú už na seredskom cintoríne,“

povedal Ján Nagy pre portál sport.sk. Päťdesiat rokov sa ráno pravidelne sprchuje studenou vodou, nikdy nepil alkohol a nefajčil, 23 rokov je vegetarián a pravidelne chodí na prechádzky do lesa.

reklama

Fyzicky sa cíti stále výborne, málokto v jeho veku sa môže pochváliť takouto kondíciou. Ako tvrdí, je zodpovedný voči sebe, manželke, rodine. Krstený je vodou z nášho Váhu, v meste mal mnoho známych. Momentálne však žije v Českej republike a má 76 rokov. 

Kariéra Honzu ako vzpierača

V roku 1948 sa s rodičmi presťahoval do Čiech. Jeho kariéra je náramne bohatá a plná úspechov. Mladý Ján Nagy mal vynikajúcu postavu a svalové rozloženie. Pretekal za tím Baník Sokolov. Je päťnásobným majstrom ČSSR (1973, 1974, 1975, 1977, 1978).

Na majstrovstvách Európy štartoval až 8-krát. Najlepšie umiestnenie dosiahol v roku 1978, kedy skončil na 5. mieste. Taktiež sa štyrikrát zúčastnil majstrovstiev sveta, kde mal najlepšie umiestnenie 4. miesto v roku 1975.

Na Olympijských hrách v kanadskom Montreale získal úžasné 4. miesto. Ján Nagy prekonal tiež niekoľko desiatok národných rekordov. Je držiteľom titulov majster športu a zaslúžilý majster športu.

Výsledková tabuľa v Montreale. Zdroj: FB Jan Nagy

Koniec jeho kariéry

Vo vzpieračskej reprezentácii skončil Ján Nagy náhle, a to iba rok pred olympiádou v Moskve 1980. Všetko sa udialo za zvláštnych okolností, ktoré do istej miery charakterizovali vtedajšie neprimerané pomery v socialistickom Československu. Pre sport.sk vtedy vysvetlil, ako to celé bolo:

„Koncom roka 1979 som sa dostal do konfliktu s riaditeľom bytového podniku v Sokolove Josefom Hajným, ktorý bol zároveň funkcionár v našom vzpieračskom oddiele Baník. Na prvý pohľad typický bafuňár, človek, ktorý by nezvládol ani kotúľ dopredu. Nútil ma štartovať na Pohári československo-sovietskeho priateľstva v Bohumíne, hoci som len tesne predtým prekonal chrípku.

Darmo som mu vysvetľoval, že sa pripravujem na olympiádu a tento štart mi vôbec neprospeje. Z mojej strany to nebola revolta ani bojkot. Hajný však trval kategoricky na svojom a vyhlásil, že ak nepôjdem do Bohumína, môžem sa rozlúčiť aj s olympiádou. Povedal som mu, že si bohumínske preteky môže niekam strčiť. Všetko sa vyriešilo v priebehu sekundy. Prišiel som domov, napísal funkcionárom v našom oddiele i v Prahe, že zo zdravotných dôvodov končím. A tak sa skončila moja vzpieračská kariéra.“

zdroj: FB Jan Nagy

Namiesto na olympiádu do Moskvy odišiel Ján Nagy v roku 1980 s rodinou na dovolenku do vtedajšej Juhoslávie. V Záhrebe však nečakane zvrtol volant a nasmeroval si to do Rakúska. Z Rakúska odišiel do vtedajšieho západného Nemecka, kde žil aj s rodinou dve desaťročia. Pracoval pre Kraftwerk Union, čo bola vtedajšia podfirma Siemensu. Išlo o namáhavú prácu, ktorá niesla so sebou obrovskú zodpovednosť.

Najsilnejší slovenský vzpierač v histórii, ktorý sa narodil v našej Seredi, je momentálne na dôchodku. Od roku 2000 žije v Karlových Varoch. Je úžasné, že práve v našom meste sa narodil najsilnejší muž v histórii Slovenska.

zdroj: FB Jan Nagy

zdroj: FB Jan Nagy

zdroj: FB Jan Nagy

zdroj: FB Jan Nagy

zdroj: FB Jan Nagy

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: sport.sk, vzpieranie.sk
Zdieľať na Facebooku