15.01.2021, meniny má
14. januára 2021

Seredčan Ľubomír Švorc sa uchádza o titul doktora vied. Spoznajte analytického chemika z nášho mesta

Seredčan Ľubomír Švorc sa uchádza o titul doktora vied. Spoznajte analytického chemika z nášho mesta
Zdroj: FB Ľubomír Švorc
reklama

Seredčana a zároveň analytického chemika Ľubomíra Švorca už určite poznáte. Okrem mnohých článkov sme vám s ním priniesli minulý rok aj zaujímavý rozhovor.

Za svoje pôsobenie v tejto oblasti  získal aj „chemického Oskara“ a patrí medzi svetovú špičku v chémii, čo dokazuje nielen svojou zaujímavou a prínosnou prácou, ale aj patričnými a zaslúženými úspechmi.

Kto je Ľubo Švorc?

Doc. Ing. Ľubomír Švorc, PhD. je vedeckovýskumným a pedagogickým pracovníkom na Ústave analytickej chémie Fakulty chemickej a potravinárskej technológie (FCHPT) STU v Bratislave.

Pod jeho vedením sa vedecký výskum v Laboratóriu elektroanalytických metód zameriava na vývoj rýchlych a jednoduchých elektroanalytických metód pre stanovenie stopových koncentrácií liečiv a ich metabolitov, potravinárskych aditív a environmentálnych zložiek v rôznych matriciach s využitím nových a perspektívnych elektródových materiálov.

Publikoval viac ako 100 pôvodných vedeckých prác, na ktoré je evidovaných spolu takmer 1 500 citácií. Jeho kvality dokazuje aj to, že bol zvolený za 1. podpredsedu Slovenskej chemickej spoločnosti na obdobie rokov 2020 – 2022. Po jeho skončení sa stáva predsedom Slovenskej chemickej spoločnosti

Obhajoba bude online

Ľubo má za sebou množstvo kvalitnej vedeckej práce, a nasvedčuje tomu aj to, že sa v najbližšom období pokúsi minimálne o jeden ďalší titul, tzv. „veľký doktorát“, ktorý mu prinesie obhajoba doktorskej dizertačnej práce. Táto obhajoba sa uskutoční 2. marca 2021 a pozrieť si ju môže ktokoľvek. Obhajoba doktorskej dizertačnej práce pre získanie vedeckej hodnosti doktora analytickej chémie sa totiž bude konať online, a to prostredníctvom platfromy Zoom Meeting. Kedže je verejná a môže si ju pozrieť ktokoľvek, ak vás zaujíma jeho práca, stačí, ak kliknete v daný čas na tento link.

Bórom dopovaný diamant

Docent Ľubomír Švorc sa momentálne venoval práci vo výskume senzorov. Celý názov jeho doktorskej dizertačnej práce znie „Bórom dopovaný diamant ako perspektívny elektrochemický senzor pri riešení úloh farmaceutickej, klinickej, potravinárskej a environmentálnej stopovej analýzy.“

„A ak mi budú hviezdy naklonené a všetko bude, ako má (čiže Vedecká rada FCHPT na svojej prvej januárovej schôdzi po prerokovaní schváli moju žiadosť o inauguračné konanie), predbežne v marci – apríli 2021 by sa mohla uskutočniť aj moja inauguračná prednáška na získanie vedecko-pedagogického titulu profesor. V najbližších 2 – 4 mesiacoch ma pravdepodobne čaká takéto „dvojité kombo“ (prof. + DrSc.) + oslava 38. narodenín,“ napísal Ľubo na svojom Facebooku.

Ako píše na sociálnej sieti Ľubo ďalej, všetko toto je výsledkom 10-ročnej práce. My mu v rámci celej redakcie ďakujeme za jeho prínos pre slovenskú vedu aj robenie dobrého mena Slovensku. Želáme všetko len to dobré a hlavne mnoho úspechov!

zdroj: zurnalpravda.sk

Páčil sa vám článok? Podporte Ľuba zdieľaním!

Zdroje: Ľubo Švorc
Zdieľať na Facebooku