28.05.2023, meniny má
6. februára 2019

Seredčan Michal chce spájať všetkých milovníkov turistiky a prírody z nášho mesta

reklama

O kráse prírody, ktorú majú naši občania k dispozícii v okolí nášho mesta sme už písali v našom letnom článku, ktorý nájdete na tomto odkazeBlíži sa jar, príroda sa pomaly začne prebúdzať, a tak vám chceme pripomenúť jedno z prekrásnych miest, ktoré máme neďaleko, a kde môžete načerpať novú energiu po chladných a sychravých zimných mesiacoch.

Pre tých z vás, ktorí však radi zbalia batohy, obujú túlavé topánky a s nadšením vyrazia za krásami našej vlasti aj troška ďalej za hranice nášho mesta, sme pripravili dnešný “turistický” článok, v ktorom sme vyspovedali milovníka turistických aktivít Michala Matušíka. Ten v roku 2014 založil spoločnú facebookovú skupinu pre turistických nadšencov.

Michal “Mižu” Matušík je Seredčan, otec dvoch krásnych synov – trojročného Samka a malinkého Jakubka. Obaja sú od narodenia s rodičmi v prírode a spoznávajú od útleho veku čaro slovenských miest a prírodných krás. Michalova partnerka Martinka je úžasná mamina a je trpezlivou podporovateľkou Michalových aktivít a zároveň členkou STROM-u.

Michala sme poprosili, aby nám prezradil, ako vznikol samotný názov facebookovej skupiny, ktorej celý názov znie STROM – túlame sa Slovenskom.

reklama

Každý si v prvom momente prirodzene predstaví skutočný strom v akejkoľvek jeho podobe. Aj my sme si mysleli, že je symbolom tejto skupiny. Michal nám však s úsmevom prezradil jeho skutočný význam: Skupina Turistov Rovnako Odhodlane Motivovaná”.

Ako vznikla myšlienka založiť skupinu STROM?

Prvotným zámerom bolo vytvorenie spoločného priestoru pre zdieľanie fotografií z rôznych ciest s kamarátmi a priateľmi. Vznikla teda úplne nevinne. Po čase sme sa však rozhodli otvoriť tento priestor ďalším ľuďom, otvoriť sa novým krajom a spoznať nových priateľov. Vidieť vďaka fotografiám od ostatných aj iné miesta, napríklad na východe Slovenska, kam sa len tak bežne od nás nedostaneme.

 

Považský hrad – Turistika s deťmi

Ako si spomínaš na svoje vlastné turistické začiatky? Kto ťa k prírode doviedol a naučil ťa všetko, čo vieš a dnes zároveň ochotne odovzdávaš svojim nadšencom?

Na môj prvý kopec, vrch som vyšiel, až keď som mal 16 rokov. Bolo to v Malej Fatre. Prialo mi počasie, prialo mi všetko, mal som nádherné výhľady a hlavne som vôbec nevyzeral ako turista. Nikto ma neviedol k horám. Krásu prírody som objavil sám. V každom z nás je láska k prírode. Niekto ju objaví skôr, niekto neskôr, niekto, žiaľ, nikdy. Vtedy som si povedal, že prejdem Slovensko celé.

V súčasnosti je na faceboook-u v skupine zaregistrovaných 712 členov. Máš informáciu, koľko z nich je približne Seredčanov?

Čím ďalej, tým viac, no zatiaľ relatívne málo, ale ich počet postupne narastá, čomu sa veľmi teším a každý Seredčan je vítaný. Aj keď Sereď nemá kopce, sme na rovine, stále je kam ísť. Aj preto oslovuje STROM často rodiny s deťmi a venuje svoju pozornosť mladým ľuďom, aby spoznávali naše krásne okolie a vôbec možnosti, aké nám Slovensko svojou členitosťou bohato ponúka.

Štart výstupu na Rozhľadňu Háj, Nová Baňa

Na aké miesta ste už v rámci skupiny zobrali aj deti? Sú vôbec rodiny s deťmi naklonené takejto aktivite? Ako to vnímaš?

Väčšinou mierim s deťmi na hrady, rozhľadne, do jaskýň. Teda na miesta, ktoré deti bavia. Trocha ale cítim istú skeptickosť. Samozrejme, nie všade sa dá dostať pohodlne s kočíkom. Niekedy je jednoducho aktívny prístup rodiča potrebný. Odniesť deti pár metrov na rukách či pleciach je niekedy nevyhnutné. Našťastie sa čoraz častejšie stretávam s tými, ktorí majú odvahu a snahu zobrať svoje deti aj na ťažšie dostupné alebo vzdialenejšie miesta. Stále mám vieru, sen a cieľ.

Realizoval si už nejaké výpravy aj mimo hraníc SR? Alebo ich máš ešte len v pláne?

STROM robil viacero výstupov mimo SR na najvyššie kopce v okolitých štátoch, ktoré sme úspešne zdolali. A samozrejme máme ďalšie plány. V minulom roku sme začali spoluprácu aj s ďalšími turistickými skupinami a aj so Spievankami s Mirkou (tiež zo Serede). Spoločne sme tak zrealizovali v roku 2018 viaceré vzájomné aktivity.

Napríklad: 

Turistika aj pre najmenších spojená s opekaním na Čermákovej lúke (neďaleko Modry). Spievanky zazneli v júni minulého roka dokonca aj na chate pod Kriváňom v Starej Lesnej. Nočnú hru, v ktorej deti pátrali po banditovi, ktorý im chcel ukradnúť dobroty.

Ďalej to boli Spievanky s Mirkou, ktoré sa uskutočnili na jar a v lete alebo opekačky so Spievankami v našom seredskom Kempingu, kde sme pripravili pre deti zo Serede a okolia rôzne hry, súťaže a zároveň sladkú odmenu pre všetkých malých športovcov, ktorí prišli na opekačku na akomkoľvek detskom pohyblivom prostriedku.

Úspešný výstup s deťmi k rozhľadni Háj, Nová Baňa

Predpokladáš možnosť podobnej spolupráce pre rodiny s deťmi zo Serede a blízkeho či vzdialenejšieho okolia aj v tomto roku?

Určite áno a to najmä, ale nielen v okolí Serede, kde máme krásnu prírodu. Už len samotný Kemping alebo celá oblasť popri Váhu smerom na Dolnú Stredu nám ponúka množstvo možností aktivít v prírode. Dôležité je ešte podotknúť, že v STROM-e sa môžu stretnúť aj nadšenci cykloturistiky a dokonca splavovania.

Chceme, aby ľudia vedeli, že do tejto skupiny sa môže pridať ktokoľvek so vzťahom a láskou k prírode, turistike, pohybu, s dobrou náladou, myšlienkou, nápadom, ktokoľvek, kto má záujem o spoločnosť rovnako zameraných a zanietených ľudí: dospelí aj úplne najmenší, ženy, muži, profesionáli aj úplní začiatočníci, každý, kto má rád naše krásne slovenské miesta.

Čo môžu Seredčania nájsť v tejto skupine okrem zaujímavých turistických informácií?

Pre našich členov neustále vymýšľame rôzne súťaže, kvízy a podnety, ktoré neostávajú bez odmeny. Tí, ktorí sa zapájajú do našich výziev, môžu získať zaujímavé darčeky, odmeny alebo výhry v podobe kníh, máp, turistických známok a podobne.

Akú výpravu, na ktorú by sme mohli našich Seredčanov pozvať, plánuješ najbližšie?

Ako aj minulý rok, aj v tomto roku sa STROM opätovne zapojil do výzvy Sedem kopcov, tri jazerá. Naše vlastné akcie vznikajú spontánne. Počúvam ľudí, ponechávam im priestor a oni dávajú návrhy a zväčša ideme na miesta, ktoré zvolí väčšina.

Letné stretnutie STROM-u – Vápeč – Strážovské vrchy

Výstup s deťmi na rozhľadňu Háj, Nová Baňa

Aké miesto by si ešte Seredčanom odporučil na výlet v našom okolí? Povedzme do vzdialenosti 100 km a prečo?

Krásne sú celé Malé Karpaty. Či už najvyššie Záruby, obnovená rozhľadňa Veľká Homola, z ktorej je nekonečný výhľad na všetky smery, dokonca až za hranice Slovenska. V Karpatoch je množstvo krásnych hradov. Aktuálne by som možno v rámci inšpirácie z filmu Trhlina odporučil navštíviť Tribeč. A pekné výhľady ponúka aj k nám najbližšia rozhľadňa Na Striebornom jazere v Galante so zvláštnou atrakciou – s blúdivým schodiskom.

Ktoré akcie turistickej skupiny STROM boli tie naj?

Od Serede najvzdialenejší výstup: najvyšší vrch Nemecka Zugspitze (2 962 m)

Najvyšší zdolaný vrch: najvyššia hora v Rakúsku a v Alpách Grossglockner (3 798 m)

Najsrdcovejší: každého naj by mal byť možno Gerlach ako náš najvyšší slovenský kopec. No môj je Suchý Vrch v Malej Fatre.

Najmasovejší (najviac účastníkov): práve Kriváň v júni minulého roka, kde sa nás stretlo 25 členov STROM-u. Vysoké Tatry robíme vždy aj ako letné stretnutie STROM-ákov.

Najvytúženejší (plánovaný): tak to viem úplne bez váhania, Kremenec na trojhraničí Slovenska, Poľska a Ukrajiny.

Opýtali sme sa Seredčanov, ako vnímajú vznik a aktivity tejto skupiny.

(Ivan, Sereď): “Čo sa týka mňa, myslím si, že táto myšlienka uskutoční pre ľudí niekoľko zážitkov sprevádzaných dobrodružstvom a je to také oslobodenie od tejto multimediálnej doby, ktorá núti ľudí prehliadať krásu, ktorá nás obklopuje.”

(Tomáš, Sereď): “Som rád, že taká organizácia funguje. Dobré pre telo, vždy sa vrátime bezpečne domov, organizátor super. Nápad je to dobrý, chcelo by to viac peňazí na organizáciu ďalších akcií.”

Mimoriadny obdiv a záujem v nás Michal vzbudil práve svojím prirodzeným vzťahom k deťom. Je nekonečnou studnicou nápadov, hier, súťaží a aktivít aj pre najmenších. Práve s deťmi sa často počíta na jeho plánované turistické výjazdy, čo na nás sympaticky zapôsobilo.

Michalovi ďakujeme za rozhovor a poskytnutie zaujímavých a inšpiratívnych informácií, ako aj za poskytnutie fotografií. Podrobné informácie o aktivitách skupiny STROM – túlame sa Slovenskom, ako aj podmienky členstva, je možné získať na FB stránke skupiny, ktorú nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Rozhľadňa Lipovec

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdieľať na Facebooku