18.10.2021, meniny má
5. augusta 2021

Seredčan Rastislav Maxián odbehol 575 km s krásnou myšlienkou pomoci rodinám s hendikepovanými deťmi

Seredčan Rastislav Maxián odbehol 575 km s krásnou myšlienkou pomoci rodinám s hendikepovanými deťmi
Zdroj: seredskenovinky.sk
reklama

Adamko Maxián nemal to šťastie, aby sa narodil ako zdravé dieťa. Vo svojom živote bojuje hneď s niekoľkými vážnymi diagnózami, s ktorými statočne bojuje aj jeho rodina.

Adamkov otec  pochopil, že ak chce dopriať svojmu hendikepovanému  dieťaťu to najlepšie, čo mu vie okrem bezvýhradnej lásky, výchovy  a starostlivosti dať, musí na tom pracovať a nečakať, že to za neho urobí niekto iný.

Ukázal verejnosti, že pre dobrú vec sa oplatí obetovať čas a energiu. Že aj v dnešnej dobe sa dá pomáhať druhým nezištne a s veľkým srdcom. V rámci spropagovania občianskeho združenia sa snažil vyzbierať finančné prostriedky formou charitatívneho behu.

Beh pre hendikepované detičky

Svoje odhodlanie a myšlienku odštartoval 24. júla 2021 v Nemecku z mesta Norimberg. Bežal cez celú Českú republiku až na Slovensko. Do cieľa, ktorý sa nachádzal v Seredi na Námestí slobody, dobehol 3. augusta, kde ho čakala rodina. Bežal s príručným vozíkom, pričom celkom odbehol neuveriteľných 575 km.

OZ Adamov Svet

Adamkova rodina vynaložila na neustále rehabilitácie, špeciálne terapie a dôležité operácie už nemalé finančné prostriedky. Keďže z vlastných skúseností vedeli, aké sú liečebné procedúry hendikepovaných detí nákladné, rozhodli sa založiť občianske združenie, ktoré nesie názov Adamov Svet. Združenie bolo založené 20. júla a zakladatelia veria, že pomôžu mnohým rodinám, ktoré to potrebujú.

Občianske združenie sa zameriava na poskytovanie sociálnej, finančnej a materiálnej pomoci rodinám s hendikepovanými a ťažko chorými deťmi. Snaží sa o zlepšovanie ich životných podmienok a sociálneho statusu, kompenzáciu ich obmedzení, odstraňovanie izolácie, podporu náhradnej komunikácie a integráciu do spoločenského života.

Okrem Adamkovho otca je spoluzakladateľkou združenia tiež Henrieta Lukáčová. Henrieta ozrejmila založenie občianskeho združenia:

 „Združenie má v pláne organizovať spoločné voľnočasové aktivity pre rodiny s hendikepovanými a ťažko chorými deťmi, vytvárať priestor pre vzájomnú komunikáciu, socializáciu a výmenu skúseností, organizovať spoločenské, benefičné, kultúrne a športové podujatia prístupné širokej verejnosti. Zároveň chce združenie získavať prostriedky na svoju činnosť formou darov, verejných zbierok, 2 % z dane z príjmu fyzických alebo právnických osôb, príspevkov, grantov a dotácií,“ uviedla Henrieta Lukáčová v rozhovore pre RTV Krea.

V cieli ho čakala rodina

Záver tejto krásnej myšlienky bol naozaj emotívny. V cieli čakala Rastislava rodina, priatelia, predstavitelia mesta aj médiá. Ako prvé po príchode objal svojho syna, čo mnohým natislo slzy do očí. Hoci unavený a vysilený ochotne poskytol rozhovor, v ktorom poďakoval všetkým, ktorí ho podporovali a pomáhali.

„Myšlienka založiť združenie a odprezentovať ho charitatívnym behom vznikla spontánne, kedy som myslel na všetky rodiny, ktoré si nemôžu dovoliť operácie svojich detí, aby im dopomohli k lepšiemu zdravotnému stavu. My sme si s manželkou dokázali našetriť na operáciu syna, ktorá prebehne v auguste v Kladne, ale veľa rodín je vo finančnej tiesni. Niekedy si nevedia zabezpečiť ani len cestu do programu, aby sa dostali vôbec k nejakej operácii. Chcem takýmto rodinám pomôcť, aby sa dostali k operáciám hneď a nečakali na pomoc od štátu a iných inštitúcií. Chcem, aby sme boli takou prvou kotvou alebo pomocou pre tieto rodiny,“ dodal Rastislav Maxián pre RTV Krea.

Zdroj: seredskenovinky.sk

Zdroj: seredskenovinky.sk

Zdroj: seredskenovinky.sk

Zdroj: seredskenovinky.sk

Zdroj: seredskenovinky.sk

Zdroj: seredskenovinky.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: seredskenovinky.sk, rtvkrea.sk
Zdieľať na Facebooku