03.03.2021, meniny má
15. decembra 2020

Seredčan Rišo Sokol spolupracoval na návrhu inštalácií, ktoré zdobia nábrežie Dunaja

Seredčan Rišo Sokol spolupracoval na návrhu inštalácií, ktoré zdobia nábrežie Dunaja
Zdroj: IG sokk.r/FB Biela noc
reklama
Mladý grafik Rišo Sokol má na konte ďalší úspech. Hlavné mesto našej republiky je počas zimného obdobia skrášlené umeleckými svetelnými inštaláciami, ktoré sú vytvorené podľa jeho návrhov. Nábrežie Dunaja už pred pár dňami rozžiarilo jedinečné umenie zobrazujúce svetelné minipríbehy, ktoré pútajú zrak každého občana. Je ich až 20 a predstavujú milé minipríbehy, symboly rieky a života okolo nej. Môžete tak vidieť svietiacu loď a jej fragmenty, vodné živočíchy a ďalšie inštalácie, ktoré majú niečo spoločné s riekou Dunaj.

Ikony „Život na Dunaji“

Na túto spoluprácu Riša opäť oslovila umelkyňa Nina Šošková, s ktorou predtým spolupracoval aj na knihe, o ktorej ste si mohli prečítať v tomto článku. Tieto ikony mali primárne znázorňovať „život na Dunaji“, čiže spoločne navrhli grafiku tak, aby toto zadanie čo najlepšie vystihovala. Samozrejme, pridali aj rozprávkové bytosti ako napríklad Víla na Dunaji alebo Dunajský vodník. Tie dostali aj do zadania.
„Prácu sme si s Ninou rozdelili. Ja som navrhol konkrétne osem ikon, ako napríklad spomínaná víla, vodník či kapor. Ninine skice som prekreslil (zvektorizoval) a spoločne s ňou sme potom upravovali jednotlivé ikony, aby sa to páčilo obom. Mali sme v tom voľnú ruku,“ upresnil Rišo pre naše médium.
Vytvorili približne 21 ikon. Rišo spomína aj klasický postup pri tvorbe takejto grafiky premenenej na svietiace ikony: „Ikony som kreslil všetky rukou a následne zvektorizoval, takže klasický postup. Následne sme ich poslali Robovi Farkašovi, ktorý pracuje so svetlami, a ten sa postaral o ich výrobu.“

Vložili aj osobnú značku

Málo ľudí si všimne, že sa spolu snažili dodať svetlám aj vlastnú „značku“, niečo, čo ich bude všetky spájať. Každá ikona obsahuje kruh v rôznych veľkostiach. Niektoré sú hneď jasné, iné kruhy naopak nie. Viac času strávili s vymýšľaním tejto značky, ako pri tvorení niektorých ikon. Podľa Rišových slov boli dosť nerozhodní, nakoniec však dospeli k jednoduchému kruhu, a to je na tom všetkom podľa neho to najlepšie.

Inštaláciami chcú organizátori priniesť kultúru v čase pandémie bezpečne do ulíc nášho hlavného mesta. Svetelné objekty budú nábrežie skrášľovať do 6. januára 2021.

Rišo taktiež spolupracoval na návrhu vločky, ktorá momentálne zdobí budovu Národnej banky Slovenska.

Zdroj: FB Biela noc

Zdroj: FB Biela noc

Zdroj: FB Biela noc

Zdroj: FB Biela noc

Zdroj: FB Biela noc

Zdroj: FB Biela noc

Zdroj: FB Biela noc

Zdroj: FB Biela noc

Zdroj: FB Biela noc

Zdroj: FB Biela noc

Zdroj: FB Biela noc

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Rišo Sokol, FB Biela noc
Zdieľať na Facebooku