05.12.2021, meniny má
6. mája 2019

Seredčania Adela a Boris navštevovali celý rok jedno miesto v Seredi, aby vytvorili toto unikátne video

reklama

Zaľúbenci Adela Škriňová a Boris Belica tvoria pár už vyše troch rokov a jednou z vecí, ktorá ich spája, je aj láska k prírode. Spoločne sa rozhodli počas celého roka pozorovať jedno miesto v prírode a vytvoriť tak časozberné video s názvom Awakening of the yearBoris je profesionálny vojak, ktorý popri práci študuje aplikovanú informatiku. Adel je študentkou vedeckého odboru biológia a pracuje ako lektorka cudzích jazykov.

Keď sa im v hlave zrodila táto myšlienka, najskôr hľadali vhodné miesto na jej realizáciu. Nakoniec prišiel Boris s nápadom zachytiť breh Váhu, malú modrú lavičku vedľa veľkého topoľa za Ramenom. A tak začali toto miesto navštevovať v pravidelných dvojtýždňových intervaloch po celý rok, konkrétne od marca 2018 do marca 2019. Mali sme presne vypočítané hodiny a naplánovanú fázu dňa, aby to všetko do seba postupne zapadalo a vytvorili sa vo finálnom videu súvislé prechody.“

V teréne museli čeliť rôznym nástrahám a podmienkám, ktoré nám priblížili…

Adel: Ranné vstávanie, na miesto sme išli častokrát pešo, čiže cca 40 minút chôdze. V lete bolo neskutočné teplo a ešte neskutočnejšie mračná komárov. Neminuli nás ani dažde a v zime zase omrznuté nohy. No nedalo sa nič robiť, kamera musela ísť a my sme museli čakať.

Boris: Ranné vstávanie hlavne počas zimných dní, keď sme sa po pracovnom týždni konečne dočkali víkendu, nebolo zo začiatku najľahšie, ale robili sme to preto, lebo sme chceli, lebo nás to bavilo.

Adel dokonca spomína aj na úsmevné situácie, kedy im prácu neuľahčili ani ľudia, ktorí sa tam chodili počas horúcich dní kúpať a aj napriek upozorneniam sa prezliekali do plaviek tesne pred kamerou.

S technikou, s ktorou pracovali, mali obmedzené možnosti. Na druhej strane však brali túto situáciu ako určitú postupnosť.

Boris: Video bolo vytvorené pomocou akčnej kamery značky Xiaomi, konkrétne model Yi 4K+, ktorá je veľkou konkurenciou všetkým známej značke akčných GoPro kamier. Pre bežného užívateľa je absolútne postačujúca, robí naozaj krásne videá, no jej nedostatky sú citeľné práve vo fotografovaní, nakoľko je primárne určená na video. Naše video sa skladá práve z fotiek, ktorých bolo zhruba 27 340. Sme si vedomí, že toto video mohlo byť kvalitou obrazu o úroveň vyššie, i keď je v 4K. Ale ani najlepší foťák či kamera z teba neurobia najlepšieho fotografa/kameramana.

Zbieraním fotografií trávili na mieste minimálne hodinu a pol za akéhokoľvek počasia, no všetky tieto situácie vnímajú veľmi pozitívne.

Boris: Človek tu mal čas sedieť a premýšľať. Užíval si ticho. Hlavne skoro ráno alebo neskoro večer. Vytvorenie tohto videa nás veľa naučilo. Nielen čo sa týka tvorby videí, ale aj z pohľadu života. Naučili sme sa trpezlivosti a tomu, že výsledky niekedy nie sú viditeľné hneď.

Adel: Popri natáčaní som si uvedomila, prečo takéto niečo robíme. Obaja sme šťastní, keď môžeme byť v prírode. Obaja neobsedíme bez toho, aby sme niečo nerobili. Verím tomu, že keď si ľudia naše video pozrú, na chvíľu sa pozastavia a uvedomia si ako jednoducho rýchlo a zároveň ťažko a niekedy pomalšie plynie čas a aká mocná je príroda a jej vlastný každoročne sa opakujúci rytmus. Zároveň sme chceli poukázať možno trošku skrytejšie na to, že je to vlastne len pár ročných období, ale musí sa stať obrovské množstvo procesov, aby toto všetko vzniklo. No a viem, že dnes žijeme v uponáhľanej dobe a ľudia si to neuvedomujú. Tak v kútiku duše som dúfala, že by sa mohli sem tam aj pozastaviť a uvedomiť si, že nič sa nedeje len tak, všetko do seba zapadá a všetko v prírode má svoje opodstatnenie…

„Keďže študujem prírodu, je zrejme jasné, že ju mám rada, ale trošku inak než ostatní ľudia. Hľadáme spolu skôr schované veci, nepatrné súvislosti a aj vďaka tomu si uvedomujem, ako je každá a aj tá najmenšia súčasť prírody dôležitá. Tak ako sme si to uvedomovali a chceli zachytiť aj pri tomto videu.“ Adela Škriňová

Boris a Adel dokonca priznali, že týmto videom ešte nič nekončí a my sa môžeme opäť tešiť na ich zaujímavú tvorbu.

Boris: Určite sa nejedná o naše posledné video. Chceli by sme si v prvom rade zaobstarať lepší foťák (kameru), ktorým už budeme schopní natočiť detailnejšie a prepracovanejšie zábery.

Adel: V mojej záverečnej práci som sa zaoberala problematikou medveďov hnedých na Slovensku a to je predmet nášho osobného výskumu a koncept nášho ďalšieho projektu, v ktorom chceme vyskúšať nové veci. Pripravujeme krátkometrážny film o medveďoch v okolí jednej dedinky na strednom Slovensku. Dokument plánujeme zverejniť koncom leta 2019.

Adele a Borisovi na ich ďalšej ceste držíme palce a dúfame, že ešte nejaké krásne video natočia. Ak vás príbeh tejto seredskej dvojice zaujal, ich túlanie sa prírodou môžete sledovať na ich instagramových profiloch, ktoré nájdete na týchto odkazoch – Adela / Boris.

Páčil sa vám tento článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku