02.10.2023, meniny má
19. októbra 2018

Seredčania darovali niekoľko litrov krvi a možno zachránili ľudský život. Koľko ľudí prišlo darovať krv?

reklama

V našom meste sa už po 17. krát konala dobročinná akcia “Daruj krv – zachráň život”. Tak ako minulé roky aj tento ročník bol organizovaný pod záštitou občianskeho združenia Mladá Sereď.

Darovanie krvi prebiehalo v priestoroch mestského úradu v Seredi v utorok 16.10. 2018. Darovať krv prišlo 24 darcov, z ktorých reálne mohlo darovať najdôležitejšiu ľudskú tekutinu 21 zúčastnených, ktorí spĺňali podmienky darovania.

VŠEOBECNÉ KRITÉRIÁ, KTORÉ MUSÍTE PRED ODBEROM SPĹŇAŤ

  • Musíte mať vek od 18 do 60 rokov. Pokiaľ ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do svojich 65 rokov. Frekvencia darovania je pre mužov 3 mesiace a pre ženy 4 mesiace od posledného odberu.
  • Musíte mať telesnú hmotnosť minimálne 50 kg.
  • Nesmiete byť nosičom vírusu HIV (mať AIDS)
  • Nemôžete byť po prekonaní hepatitídy (žltačky) typu B a C.
  • Nemôžete trpieť na iné závažné a chronické ochorenia.

Dôležitou informáciou je, že medzi skalnými darcami sa objavili aj 3 úplne noví darcovia, ktorí sa tejto ušlachtilej akcie v našom meste ešte nezúčastnili. A to je veľmi dôležité, nakoľko cieľom tohto ušlachtilého podujatie je, aby sa o darovaní krvi v našom meste dozvedelo čo najviac ľudí a pomohli svojou “kvapkou” krvi k záchrane ľudského života.

Darovanie krvi v Seredi, Autor: Mladá Sereď

reklama

Darovanie krvi v Seredi, Autor: Mladá Sereď

Darovanie krvi v Seredi, Autor: Mladá Sereď

Pracovníkom Národnej transfúznej služby sa v ten deň v našom meste podarilo odobrať približne 10 litrov krvi. Obrovská vďaka teda patrí každému jednému z vás, ktorí ste svoju krv darovali. Je veľká pravdepodobnosť, že vaša krv bude v blízkej dobe využitá na pomoc pri ťažkých úrazoch, nehodách alebo závažných ochoreniach, a práve vaša krv niekomu môže zachrániť život.

Svoju krv darovali aj príslušníci ženijného práporu v Seredi, ktorí krv týmto spôsobom darujú už 25 rokov v rámci projektu “Kvapka krvi od ženistu”, ktorý sa pravideľne koná od roku 1993.

Ako sa uvádza v článku na Seredských novinkách, mobilná odberová jednotka z oddelenia hematológie a transfúziológie nemocnice sv. Lukáša v Galante  prišla do areálu kasární v októbri. Je úžasné, že v ten deň darovalo krv 32 príslušníkov a zamestnancov ženijného práporu, ktorým veľmi pekne ďakujeme.

Autor: www.zpr.mil.sk

Autor: www.zpr.mil.sk

Páčil sa vám článok? Podporte nás zdieľaním

Zdroje: OZ Mladá Sereď, Seredské novinky
Zdieľať na Facebooku