21.05.2024, meniny má
8. júla 2020

Seredčania, máte už plán na letný výlet? Háj v obci Abrahám ukrýva dávne kúpalisko Esterháziovcov aj strom z Južnej Ameriky.

Seredčania, máte už plán na letný výlet? Háj v obci Abrahám ukrýva dávne kúpalisko Esterháziovcov aj strom z Južnej Ameriky.
Zdroj: RTV Krea/ekopolis.sk
reklama

Háj v obci Abrahám, ktorá sa nachádza približne 20 minút cesty autom od Serede, ponúka okrem krásneho starého lesa aj dve skutočné zaujímavosti. Jednou z nich je dávne kúpalisko, v ktorom sa kedysi kúpali Esterháziovci, a druhou je strom maklura pomarančová. Ak teda ešte nemáte plány na víkend, ale chceli by ste vyraziť na výlet s rodinou, obec Abrahám podľa nás jednoznačne stojí za zváženie.

Šľachtické kúpalisko uprostred lesa

V háji obce Abrahám v minulosti stál grófsky kaštieľ s rozľahlým pozemkom. O tento les sa vzorne starali pracovníci, ktorí udržiavali cesty, chodníky, ale aj sieť kanálov. Tie zavlažovali napríklad hraby, vresy či duby, ale aj inú zeleň. Okrem veľmi starých stromov, ktoré tvoria naozaj krásny les, tu však nájdete aj bazén, ktorý bol vybudovaný ešte za čias Esterháziovcov. Grófi či kontesy sa už v tej dobe venovali relaxu, čo vraj v obyčajnej dedine ešte nebývalo zvykom.

„Tento les patril v minulých storočiach rodine grófov Esterházy. Vlastnili tento les a vlastnili do roku 1883 aj hospodárstvo. Bola tu krásna ružová záhrada a udržované parky. Zaujímavé z toho bolo, že už začiatkom 20. storočia vybudovali v tomto lese aj jedno v tom čase pekné kúpalisko, do ktorého z týchto kanálov napúšťali vody a tam sa kúpali. To bolo vo veľmi peknom prostredí a na tie časy to bolo nezvyklé, pretože obyčajní ľudia sa do toho bazénu nedostali, ale občas sa im podarilo ísť pozerať, hlavne deťom, ako sa panstvo kúpe,“ pre RTV Krea Bohumil Čambál, bývalý starosta obce Abrahám.

reklama

KÚPALISKO PRE GRÓFOV

KÚPALISKO PRE GRÓFOVHáj v obci Abrahám nielenže ponúka príjemnú prechádzku sprevádzanú štebotom rôznych druhov vtáctva, ale ukrýva aj dávne kúpalisko, v ktorom sa kedysi kúpali Esterházyovci. Vráťte sa spolu s nami prostredníctvom reportáže na chvíľu do minulosti.

Uverejnil používateľ RTV Krea Piatok 17. apríla 2020

Maklura pomarančová

Šľachtické kúpalisko však nie je jedinou raritou tohto miesta. Nezvyčajný druh stromu maklura pochádza z Južnej Ameriky a v Abraháme ju zasadil sám gróf Karol Eszterházy. Tento strom každoročne rodí plody o veľkosti 10 – 15 cm podobajúce sa zeleným pomarančom, preto sa ľudovo nazývajú indiánske pomaranče.

Plody však u nás nikdy poriadne nedozrejú, pretože v období ich dozrievania prichádzajú zimné mesiace. Strom bol zasadený na vŕšku bývalej ľadovne, ktorá v tých časoch slúžila ako chladnička. Dnes sa na tomto kopci nachádza krížová cesta, ktorú pravidelne navštevujú veriaci z Abrahámu a okolia.

„Jedna drevina ozaj bola zaujímavá, bola to maklura. Ten strom môže mať približne 100 rokov, ešte stále žije v tých horných vrstvách. Sú tu duby, ktoré podľa odhadu majú určite okolo 150, možno aj 200 rokov a pamätajúce na niekoľko generácií Esterháziovcov, ktorí sa tuná v Abraháme zdržovali,“ pre RTV Krea Bohumil Čambál, bývalý starosta obce Abrahám.

Ak vás tento nezvyčajný strom náhodou zaujal, môžete zaň zahlasovať aj v ankete Strom roka, ktorú nájdete na tomto odkaze. 

Zdroj: RTV Krea

Zdroj: RTV Krea

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: RTV Krea, ekopolis.sk
Zdieľať na Facebooku