18.04.2024, meniny má
26. augusta 2019

Seredčania, navštívili ste už naše mestské múzeum? Týchto 5 expozícií by ste si nemali nechať ujsť

Seredčania, navštívili ste už naše mestské múzeum? Týchto 5 expozícií by ste si nemali nechať ujsť
Zdroje: turistika.cz/rajce.idnes.cz
reklama

Ak ste ešte nestihli navštíviť Mestské múzeum v Seredi, tak prázdniny sú na to ten ideálny čas. Pokiaľ ste už v seredskom múzeu niekedy boli, tak viete, že vidieť jeho unikátne expozície sa naozaj oplatí. Prečo by ste teda mali navštíviť „nudné“ múzeum? Pre unikátne archeologické nálezy z okolia Serede, stálu expozíciu hradu Šintava, základy starého gotického kostola či lapidárium. Pripravili sme pre vás päť dôvodov, vďaka ktorým možno zistíte, že múzeum nie je iba nudné miesto plné zaprášených políc a rozhodnete sa doň zavítať.

1. Centrum starobylej Serede

Budova múzea je bývalá fara umiestnená v centre starej Serede. Vedľa fary stál pôvodný gotický kostolík, ktorý bol zasvätený Panne Márii a vyhorel v roku 1777. Na nádvorí múzea prebehol v roku 2005 archeologický výskum, vďaka ktorému sa našli tri piliere pôvodného kostola. Jeden zo základov kostola je archeologicky odkrytý a návštevníci si ho môžu zblízka prezrieť.

Na nádvorí je umiestnená aj krásne zrekonštruovaná pôvodná baroková studňa, ktorá je 7 metrov hlboká. Studňa bola dokončená murovkou nad úrovňou zeme a peknou mrežovou ohrádkou, vďaka ktorej môžu návštevníci do studne nahliadnuť, prípadne si niečo zaželať. Za zmienku stojí aj bohatá vegetácia, ktorá studňu skrášľuje najmä zvnútra.

Okrem toho si na nádvorí môžete prezrieť rôzne kamenné fragmenty z histórie Serede. Napríklad dva mlynské kamene, z ktorých jeden patril rodine mlynára Horváta a druhý sa našiel v roku 2005 vo Váhu. Vedľa je jablonka Juraja Fándlyho, ktorú spomínal vo svojej knihe. Pribudla tu aj tabuľa, na ktorej sú prezentované dva seredské hotely. Z jedného sa zachovali aj dva fragmenty – kamenné hlavice z brány, ktoré sú tiež vystavené na nádvorí múzea.

reklama

Zdroj: muzeum.sk

2. Lapidárium

Lapidárium sa nachádza v podzemnom priestore múzea, ktorý je zrekonštruovaný do renesančnej podoby. Nájdete tu prezentáciu trojičného stĺpu, Fándlyho fary a pôvodného gotického kostola. Tento priestor sa však nazýva lapidárium práve vďaka kamenným artefaktom z histórie Serede, ktoré sa v ňom nachádzajú.

Sú tu uložené sochy z trojičného stĺpu, ktorý sa v súčasnosti nachádza pri kostole a obsahuje kópie pôvodných sôch. Návštevníci si teda môžu pozrieť originálne sochy sv. Petra, sv. Pavla a sv. Anny, ktoré sa nachádzali naspodku trojičného stĺpu, a súsošie Svätej Trojice. Ďalej sa tu nachádza ešte značne poškodený kríž, ktorý pôvodne stál pri kaplnke v Čepeni.

Posledným expozičným kúskom lapidária je náhrobok, ktorý pochádza zo starého židovského cintorína pôvodne situovaného približne v oblasti súčasného domu kultúry. Náhrobok je z roku 1789 a patril istému Jozefovi, prvému chlapcovi v rodine Izáka.

Zdroj: muzeum.sered.sk

3. Od najstarších dejín po Slovanov

Vynechať nesmiete ani stálu archeologickú expozíciu, ktorá vás prevedie obdobiami prehistórie. Sereď a jej okolie je skutočne významnou archeologickou oblasťou s množstvom nálezov, ktoré dokazujú historický život v najrôznejších obdobiach. Naše okolie sa môže pýšiť skutočne bohatými náleziskami, ktoré sú v archeologických kruhoch dobre známe aj v zahraničí. Aj seredské múzeum vystavuje autentické nálezy z nášho okolia.

Návštevníci sa môžu pozrieť napríklad na zuby mamuta z doby ľadovej, vzácne zuby lesného slona, a tiež zuby stepného mamuta. Ďalej sa tu nachádza roh pravekého zubra spolu s úlomkom jeho panvovej kosti a čas parožia obrovského jeleňa. Veľkou zaujímavosťou je temenná kosť – časť lebky neandertálca, ktorá sa našla v Šali.

Z doby kamennej sú v múzeu uložené rôzne pazúriky, kamienky opracované na nožíky, sekerky, kladivká, ktoré siahajú až do paleolitu. Z doby bronzovej si môžete pozrieť rôznu keramiku, ozdobné predmety, náhrdelníky, náušnice v tvare vrbového listu, šálku, závažie na tkáčsky stav a prasleny. Doba železná ponúka misovité nádoby a z najmladšej doby si môžete pozrieť obrázok Kelta – bojovníka pochovaného s koňom. Doba rímska zase priniesla náhrobnú dosku a hrobové a žiarové nálezy. Nachádzajú sa tu aj predmety z čias Slovanov a Avarov, ako napríklad ozdobné predmety, náušnice, prstienky, rôzne zdobenia opaskov a koní, ktoré pochádzajú z hrobových nálezov.

Najunikátnejším exponátom je však prehistorická plastika ženy, ktorá bola datovaná na 4000 rokov pred naším letopočtom. Zaujímavé je, že to nie je tradičná venuša typická pre naše územia, ale pochádza pravdepodobne z kultúry Malej Ázie. Našla sa na rozhraní chotárov Dolnej Stredy a Serede.

Zdroj: muzeum.sk

4. Expozícia hradu Šintava

Expozícia hradu Šintava je stálou a najvýznamnejšou expozíciou seredského múzea. Hrad sa významne dotýka dejín Serede a nachádza sa aj v erbe nášho mesta. Na mieste riečneho ostrova sa strážil brod už v čase Slovanov a ako postupne vznikalo Uhorské kráľovstvo, vznikal aj Šintavský vodný hrad. V priebehu dejín sa neustále opevňoval a zväčšoval a v náväznosti na hrad sa rozvíjalo aj mesto Sereď. Mesto sa stalo brodom, križovatkou obchodných ciest a prístavom pre plte.

Návštevníci si v rámci expozície môžu pozrieť makety z niekoľkých štádií vývoja vodného hradu a vedutu z roku 1666, ktorá okrem hradu zachytáva aj časť mesta s pôvodným kostolom a farou. Okrem toho sa tu nachádza vojnový plán pôdorysu hradu a bohatá archeologická zbierka.

V rámci archeologickej expozície si návštevníci môžu pozrieť keramiku rôzneho druhu od 15. po 17. storočie, kamenné a hlinené artefakty z obdobia stredoveku, meče, ostrohy do jazdeckých čižiem, harpúnu na chytanie rýb, hroty šípov. Ďalej sklenené riady, poháre a fľaše, úžitkové predmety, ako napríklad hrebene, rúčky zo zrkadla a nožnice. Dokonca aj hračky, ako kocky, guľôčky, korčule z kostí a sošku dievčatka. Nechýba ani výber ozdobných kachlíc od stredoveku po renesanciu.

Zdroj: muzeum.sk

5. Lokálne umenie

Seredské múzeum sa nezameriava iba na históriu, ale sa snaží prilákať aj návštevníkov, ktorí sa zaujímajú o umenie. V tomto prípade určite stojí za zmienku expozícia o spevokole Zvon, ktorý vznikol v Seredi v roku 1925 či múzejná knižnica, ktorá obsahuje množstvo knižných titulov a zopár kroník.

Múzeum pravidelne usporadúva výstavy umenia, na ktorých prezentuje rôzne programy a osobnosti. V súčasnosti prebieha v múzeu výstava s názvom Seredská paleta, v rámci ktorej si môžete pozrieť výtvarné diela amatérskych umelcov. Naopak v bastióne kaštieľa, ktorý je v súčasnosti jedinou zrekonštruovanou časťou tejto historickej stavby, si môžete pozrieť výstavu profesionálnych umelcov s názvom Bludné prúdy.

Zdroj: FB Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi

Bonus:

Jednou z najzaujímavejších expozícií v seredskom múzeu je história dopravy. Návštevníci sa môžu dozvedieť všetko o vodnej či cestnej doprave, o mýte a obchode. Vystavené sú tu aj mapy, ktoré dokumentujú históriu dopravy v Seredi od pltí cez vozy až po konskú železnicu. Nájdete tu veľa máp, ktoré zobrazujú predovšetkým konskú železnicu a neskôr aj parnú železnicu. Zaujímavý je aj situačný plán konskej železnice a všeobecné mapy, vďaka ktorým si návštevníci môžu pozrieť, ako vyzeral pozemok železnice, stanica a jej okolie. Pozrieť si môžete aj niekoľko modelov týkajúcich sa konskej železnice, ktoré tvorili deti, no aj profesionáli.

Zdroj: muzeum.sered.sk

Ak ešte stále váhate, či navštíviť seredské múzeum, my vám môžeme túto návštevu jednoznačne odporučiť. V expozíciách múzea sa totiž môžete dozvedieť veľa zaujímavých informácií o celej histórii Serede od najstarších čias. Vďaka profesionálnemu a pútavému výkladu vedúcej múzea Márie Dikovej sa dozviete všetko, čo ste o Seredi potrebovali vedieť.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Mestské múzeum Sereď
Zdieľať na Facebooku